Karvinské moře v sousedství dolů patří k nejvyhledávanějším rekreačním oblastem...

Karvinské moře v sousedství dolů patří k nejvyhledávanějším rekreačním oblastem v regionu. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Pláž, molo i okruh. Karvinské moře vzniklé těžbou uhlí nabízí více možností

  • 2
Jezero nazývané Karvinské moře se pro návštěvníky stalo atraktivnějším. Město tam dokončilo několik stavebních úprav, které lokalitu při jižním okraji Karviné řadí mezi stále vyhledávanější rekreační zóny v oblasti.

„Dokončili jsme druhou fázi vylepšování Karvinského moře,“ konstatoval primátor Karviné Jan Wolf.

Největší novinkou se stal tříkilometrový asfaltový okruh okolo vodní nádrže, který mohou využívat in-line bruslaři a cyklisté. „Jsem rád, že jsme to stihli do začátku prázdnin,“ poznamenal karvinský primátor. Okruh tvoří i nové přemostění potoku Mlýnka, stavbu podpořil pětimilionovou dotací krajský úřad.

Změnou je i vytvoření další pláže: v sousedství písečné přibyla v západní části jezera rovněž travnatá část. A to i s nutným mobiliářem.

„Je tam například nové molo, dále přibyly lavičky, slunečníky a převlékárny,“ popsal Wolf a dodal, že tím úpravy Karvinského moře nekončí a také v budoucnosti se počítá s dalšími úpravami a zlepšením podmínek pro plavání a jiné vodní sporty.

Nové prvky v rekreační oblasti Karvinské moře.

Se stále se rozšiřujícími rekreačními možnostmi se však potýkají rybáři, kteří ještě před několika lety byli dominantními uživateli vodní plochy. Město proto nyní stanovilo místa určená jen pro tuto zálibu, kde by lidé s rybářskými pruty měli mít potřebný klid.

Ohlasy na každoroční změny jsou takřka výhradně pozitivní. Lidé oceňují, že mají možnost vyplnění volného času i na dalším místě ve městě. Upozorňují však také na občasné krádeže a rostoucí počet nedodržování různých pravidel pobytu některými návštěvníky.

Ke Karvinskému moři jezdí lidé i z okolí. „Těrlická přehrada nemá moc kvalitní vodu, Žermanice jsou sice tradicí, ale Karvinské moře je stále lepší variantou,“ vysvětlil Tomáš Gorecký ze zhruba patnáct kilometrů vzdáleného Havířova. „A je to blíže než například jezera v Bohumíně nebo Olešná.“

Příchod i příjezd ztěžuje stavba obchvatu

Právě přehradní nádrž u Frýdku-Místku se před několika lety stala pro karvinské zastupitele a radní inspirací, přičemž však zdůrazňují, že Karvinskému moři chtějí ponechat jeho přírodní ráz.

Letos příchod i příjezd k vodní ploše komplikuje stavba silničního obchvatu Karviné.

Chodci uvyklí přicházet do lokality přes obloukový darkovský most mohou využít vytyčený bezpečný koridor a vznikla i nová parkovací místa.

„Po dohodě se státním podnikem Diamo jsme zařídili parkoviště u pomocného závodu Dolu Darkov. Přijíždějícím pak stačí ujít necelých tři sta metrů a jsou u vodní plochy. S Diamem jednáme také o tom, že bychom převzali od státu pozemky, kde stávaly bývalá restaurace Sznapka a prodejna Jednota,“ nastínil primátor Jan Wolf další možnosti parkování.

Poddolované území zalila spodní voda

Na místě současného Karvinského moře o velikosti 32 hektarů byla v minulosti zástavba obce Darkov, jež měla při sčítání lidu v roce 1910 přes dva tisíce obyvatel. Jenže rozšiřující se hlubinná těžba uhlí lokalitu poddolovala, což provázely plošné demolice domů a s tím spojené vynucené stěhování obyvatel.

Propadající se země právě v místě Karvinského moře klesla na úroveň spodních vod, jež prostor zaplavily. Tamní voda patří mezi nejčistší v zemi.

Pozemky však nepatří městu, ale firmě Asental, od níž si Karviná v roce 2018 místo dlouhodobě pronajala. Místní zvláštností zatím zůstává i výhled na blízké těžní věže už uzavřeného Dolu Darkov a ještě pokračujícího Dolu ČSM.

Karvinské moře leží při jižním okraji města u silnic do Českého Těšína a Stonavy.

Karvinské moře leží při jižním okraji města u silnic do Českého Těšína a Stonavy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz