Senát: Jedno jasné vítězství, dva boje. Druhé kolo v kraji slibuje napětí

  0:45aktualizováno  0:45
Na Karvinsku jasný finálový postup sociálního demokrata, v centru Ostravy těsná výhra kandidáta ANO nad ČSSD. Stejně tak na Frýdecko-Místecku sociální demokrat na druhé příčce, byť těsně, ale až za kandidátem lidovců. Tak v Moravskoslezském kraji skončilo první kolo senátních voleb.

Místo, kam se kandidáti v senátních volbách touží dostat. (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Puchta

Zájem voličů o senátní volby ve třech obvodech byl nízký. Nejméně táhly volby na Karvinsku, kam vhodilo hlasovací lístek pro některého ze senátních kandidátů 26,94 procenta voličů. Nad 32 procent se dostala účast v obvodu Ostrava-město a takřka čtyřicetiprocentní zájem byl na Frýdecko-Místecku.

Volební obvod č. 75 - Karviná

Současný senátor Radek Sušil (ČSSD)

Výsledky senátních voleb

Před osmi roky postoupil Radek Sušil, karvinský chirurg a náměstek pro léčebnou péči v nemocnici Karviná-Ráj, do Senátu už v prvním kole. Na takovou dominanci mohl letos 47letý senátor zapomenout, ale i konečných 35,73 procent je  podle skvělým výsledkem.

Radek Sušil, ČSSD

Radek Sušil, ČSSD

Sušil řekl, že je s výsledkem spokojený. „Šestatřicet procent je velký úspěch v době, kdy je odklon od standardních volebních stran a nechuť lidí jít volit. Je to určitá vizitka mé šestileté práce v Senátu,“ podotkl. Podporu u jiných politických uskupení zatím nevyjednával, ale logicky ji očekává od levicových voličů.

O více než čtrnáct procent zaostal jeho lékařský kolega z nemocnice v Karviné-Ráji, 44letý gynekolog Martin Gebauer. Až na nepostupovém třetím místě s 19,53 procenty skončil komunista, horník Tomáš Gallik. Už s velkým odstupem se umístila nezávislá kandidátka, ředitelka střední školy Česlava Lukaštíková, a další kandidáti.

Martin Gebauer (hnutí ANO).

Martin Gebauer, ANO 2011.

Gebauer řekl, že volební výsledek považuje za úžasný a neuvěřitelný. „Jsem naprostý nováček v politice a zdaleka jsem nepředpokládal, že bych se mohl vůbec účastnit druhého kola senátních voleb,“ prohlásil.

Před druhým kolem by Gebauer rád oslovil hlavně voliče, kteří nepřišli k volbám.

Volební obvod č. 72 - Ostrava-město

Současný senátor Petr Guziana (dříve ČSSD, nyní Strana práv občanů)

Výsledky v ostravském centrálním obvodu kopírují výsledky komunálních voleb. Tedy na prvním místě kandidát hnutí ANO, na druhé sociální demokrat. Rozdíl nakonec činí jen 0,23 procenta.

Peter Koliba, ANO

Peter Koliba, ANO

Výhru nakonec s 20,04 procenta slaví 61letý Peter Koliba, bývalý přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice, nyní provozující soukromou ambulanci. Jako bezpartijní kandidoval za hnutí ANO.

Peter Koliba uvedl, že si váží důvěry voličů a udělá vše, co bude umět, aby je nezklamal. „Jsem si vědom toho, že šlo pouze o první kolo voleb a chtěl bych požádat všechny voliče, aby se zúčastnili také druhého kola voleb a podpořili mně svým hlasem,“ dodal.

Petr Mihálik, ČSSD

Petr Mihálik, ČSSD

Až do konce bojoval o prvenství místostarosta ostravského obvodu Poruba Petr Mihálik (ČSSD). Čtyřipadesátiletý kandidát se musel spokojit s 19,81 procentem. Loni neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny, nyní doufá, že uspěje. „Je to myslím skvělý výsledek, ale vlastně nic neznamená. Rozhodne až druhé kolo,“ komentoval výsledek.

Třetí skončil kandidát hnutí Ostravak Radim Žebrák (15,99 procent), čtvrtý lidovec Lukáš Curylo ( 10,82 procent).

Obvod č. 69 - Frýdek-Místek

Součásná senátorka Eva Richtrová (ČSSD)

Nejvyrovnanější boj se odehrával na Frýdecko-Místecku. Až do konce se přetahovali o postup do finále trojice Jiří Carbol (KDU-ČSL), sociální demokrat Jiří Hájek a Stanislav Fridrich, kandidující za ANO. Nakonec jen 137 hlasů odsunulo na nevděčnou třetí příčku Fridricha.

Jiří Carbol, KDU-ČSL

Jiří Carbol, KDU-ČSL

Nedostižný finiš předvedl pětapadesátiletý Jiří Carbol, bývalý poslanec a místopředseda lidovců, nyní starosta obce Dobrá. Několikrát byl mimo postupovou dvojici, ale nakonec získal takřka 22 procent a jde do finále.

Jiří Carbol řekl, že ho výsledek překvapil. „Vůbec jsem ho nečekal. Považoval jsem jiné protikandidáty za favority toho prvního kola,“ řekl. Uvedl, že bude stát o podporu protikandidátů, kteří nepostoupili, a to těch, kteří jsou mu názorově a programově blízko. „To znamená například kandidátů ODS a TOP 09. Budu je oslovovat a pokusím se jejich podporu získat,“ řekl Carbol.

Jiří Hájek, ČSSD

Jiří Hájek, ČSSD

 O senátorské krešlo se s Carbolem utká 53letý Jiří Hájek (ČSSD), majitel známé cestovní kanceláře Kovotour Plus. Ten nakonec těsně zvítězil nad dalším konkurentem z ANO a získal  19,62 procenta. Hájek je také členem Hospodářské komory ČR a od loňského roku je prezidentem Česko-černohorské obchodní a průmyslové komory.

Jiří Hájek uvedl, že bral kampaň jako velmi kontaktní a těsný výsledek bere jako závazek k maximální práci ve druhém kole. Zatím neví, zda bude usilovat o podporu některých protikandidátů. „Budu hlavně oslovovat voliče,“ řekl Hájek a dodal, že začne hned v neděli. 

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Při víkendových požárech zemřeli v Moravskoslezském kraji tři lidé

Při pátečním požáru ve Stachovicích na Novojičínsku utrpěl muž rozsáhlé...

Tři lidé zemřeli při víkendových požárech v Moravskoslezském kraji. Naposledy hořelo v neděli k večeru ve...

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz