„Chceme tím ochránit zdravé části města od obchodu s chudobou,“ vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf. Primátor návrh na rozšíření bezdoplatkových zón předložil před nedávnem radě města.
Bezdoplatková zóna v praxi znamená, že noví obyvatelé, kteří se budou chtít ubytovat v dané lokalitě, už nebudou mít nárok na dávku pomoci v hmotné nouzi, takzvaný doplatek na bydlení.
„Stávajícím příjemcům doplatku, kteří již bydlí v dané lokalitě, může být i nadále vyplácen, pokud mají platné a již uzavřené nájemní smlouvy. Nárok na doplatek mají i ti obyvatelé, kteří ho nyní nepobírají, ale v budoucnu by se ocitli v tíživé situaci a potřebovali by jej. Musí však splňovat, že v dané lokalitě již bydlí a mají platnou nájemní smlouvu,“ vysvětlil mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček.
Do bytů se stěhují problémoví nájemníci
Radnice si od tohoto kroku slibuje omezení byznysu spekulantů, kteří skupují byty ve městě a následně je pronajímají problémovým nájemníkům. „Ti si je mohou dovolit právě díky doplatkům na bydlení,“ poznamenal ředitel karvinských strážníků Petr Bičej, který s návrhem na rozšíření bezdoplatkových zón souhlasí.
„Lidé v těchto částech si domy opravili a starají se o ně, jenže občas se někdo odstěhuje a volné byty pak lákají podnikavce. A do dříve klidných částí města teď musíme jezdit častěji. Vidět to je například v Ráji i v Mizerově,“ popsal zkušenosti strážníků Petr Bičej.
Rozšíření bezdoplatkových zón ještě není hotovou věcí. Město musí učinit několik legislativních kroků, mimo jiné se musí vypořádat s případnými připomínkami policie či vlastníků zasažených bytových objektů. „Nové bezdoplatkové zóny tak mohou být v Karviné vyhlášeny zhruba za tři měsíce,“ informoval Hudeček.
Opatření se dotkne i slušných, míní majitel ubytovny
Aktuálně opatření platí pro dvě již zmíněné ubytovny. Majitel jedné z nich si myslí, že si jej město vybralo jako obětního beránka. „Myslím, že jsou ve městě daleko problémovější místa než tahle malá ubytovna. Je možné, že kvůli tomu budu muset její provoz přinejmenším omezit,“ uvedl Andrej Kosť.
Podle něj navíc nelze klienty jeho ubytovny házet do jednoho pytle. „Ano, najdou se lidi, kteří nechtějí pracovat. Ale řada těch, kteří pobírají těch pár korun jako doplatek na bydlení, jsou lidé, kteří třeba nedávno přišli o práci, nebo důchodci, kteří prostě jinak nevyjdou,“ dodal Kosť.
Proti vyhlašování bezdoplatkových zón se již v minulosti vyslovili také zástupci některých vládních organizací. „Vyhláška je slepé řešení a neptá se na individuální situaci a problémy. Postihne všechny a nejhůře dopadne na ty nejslabší, kteří mají nejméně možností se bránit nebo si hledat bydlení jinde,“ řekl pro iDNES.cz Roman Matoušek, odborník pro oblast sociálního bydlení z vládní Agentury pro sociální začleňování.
Tyto názory však od zavedení bezdoplatkových zón neodradily ani zástupce dalších měst v Moravskoslezském kraji. Zóny už fungují například v Bohumíně nebo Frýdku-Místku, ne však v tak masivní podobě, na jakou se chystá Karviná. V dalších městech se na jejich zavedení teprve chystají.