Nezanedbávejte svou vaginu. Většina Češek chybuje v péči o intimní partie

  • 73
Péči o vlastní tělo málokterá žena podceňuje či zanedbává, mnohdy ovšem můžeme při horlivé snaze o co nejpečlivější hygienu nadělat i spoustu zbytečných chyb. Zvlášť co se týká starosti o intimní partie, často tápeme. A potvrzují to i aktuální průzkumy.
Ilustrační snímek

Starost o ženské genitálie je stále tabu

Dnešní doba je poněkud zvláštní. Na jednou stranu zde máme touhu bořit stereotypy, prahneme po rovnosti, otevřenosti a toleranci, když ale dojde na lámání chleba, ostych přetrvává. Nejen dospělí jsou stále zdrženlivější, ale co je s podivem, upejpají se i matky a zdráhají se s dcerami mluvit o citlivých a přitom velmi důležitých tématech.

Zářným příkladem je překvapivě vysoká míra neinformovanosti právě v péči o ženské intimní partie. Podle průzkumu zdravotní kosmetické značky Sebamed je s problematikou intimní hygieny obeznámeno jen 36 procent všech dotázaných, nadpoloviční většina žen tak v této problematice pořád tápe.

Nejmenší přehled mají ohledně otázek na intimní hygienu dívky a mladé ženy ve věku 15 až 25 let. Svými znalosti si není jisto neuvěřitelných 79 procent všech dotázaných. A to je popravdě opravdu zarážející číslo.

Je překvapivé, že většina žen v podstatě neví, jak se správně starat o intimní partie.

Teď to možná vypadá, že dámy nejsou až tak čistotné, jak se o nich traduje. Tak tomu ale není. „Nemyslím si, že by intimní hygiena nebo obecně intimní péče nebyla pravidelnou součástí každého dne většiny žen, ale značná část ji provádí špatně,“ domnívá se gynekoložka Kamila Žižková.

„Podle mého si ženy často neuvědomují, že to není jenom ‚umýt pipku‘ a hotovo, ale že jde i o to, jaké nosí spodní prádlo, jaké hygienické pomůcky používají během menstruace, jakou používají intimní kosmetiku, jak se utírají…“

Vulva, nebo vagina?

Téměř polovina dotazovaných českých žen si myslí, že běžná ženská intimní hygiena se týká vulvy i vaginy. Dalších 16 procent dotazovaných otevřeně přiznává, že neví, jaký je mezi nimi rozdíl. Pojďme tedy uvést věci na pravou míru, protože i tato neznalost se na intimní hygieně zásadně podílí. Vulva je zevní část ženského pohlaví, tedy to, co vidíme. Vagina je potom vnitřní část, která má samočisticí funkci, a proto dovnitř žádné mýdlo ani voda nepatří! Zásahem do vnitřního prostředí vaginy si ženy zadělávají na nepříjemné zdravotní obtíže.

V otázkách intimní hygieny nemá jasno víc než polovina českých žen. Tato neznalost se pak podepisuje na nesprávné hygieně.

Absolutní základ

Hlavním a klíčovým bodem je používat vhodné přípravky. Nejdůležitější je pak hodnota pH 3,8. Produkty určené pro intimní místa jsou vytvářeny na míru vaginální mikroflóře. Určitě se proto nevyplácí sahat po tradičních mýdlech či sprchových gelech.

Kosmetika vytvořená pro péči o tělo je uzpůsobena lidské pokožce, která má pH 5,5, tedy podstatně vyšší, než je ve vagině. Používáním obyčejných mýdel, která jsou zásaditá, narušujeme její ochrannou bariéru a zaděláváme si na problémy.

A protože tento fakt často ženy ani neznají, mohou se dostávat do začarovaného kruhu opakovaných mykóz, které vyžadují dlouhodobou léčbu. „Vzniklé zásadité prostředí je ideální pro kvasinky, které dokážou doslova vymlátit ty správné bakterie, a návratu do normálu musíme většinou pomoct nějakými léčivy,“ vysvětluje gynekoložka.

„Nejedná se ale jen o mýdla, ale také holicí pěny a lubrikační gely. Mnoho těchto přípravků je také parfémovaných a mohou vysušovat a dráždit kůži i sliznici. Problémy samozřejmě nastávají také v případě nadměrné kyselosti vaginy,“ dodává.

Nepodceňujte speciální produkty určené pro ženské intimní partie. Předejdete tak dlouhodobým potížím.

Péče o „mušličku“ v kostce

  • Kalhotky vybírejte z přírodních a prodyšných materiálů, nejlépe z bavlny. Vyhněte se syntetickým textiliím.
  • Dopřejte intimním partiím relax, kdy nebudete nosit kalhotky. Ideálně přes noc nechte spodní část těla „dýchat“.
  • Během zdravotních potíží a při výtocích omývejte genitálie pouze vodou – nedoporučují se ani produkty na intimní hygienu.
  • Po každé sportovní aktivitě ihned citlivá ženská místa osprchujte a vyměňte spodní prádlo.
  • V období menstruace nenoste vložky a tampóny déle než dvě, nejvýš tři hodiny.
  • Nikdy nespěte s tamponem.

Na intimní partie má dopad i to, jaké spodní prádlo nosíme.

  • Vyvarujte se sprchování velmi teplou vodou, ideální je voda vlažná.
  • Pozor na pravidelné pobyty v teplé koupeli s přídavkem relaxačních produktů.
  • Intimní ubrousky jsou praktické, ale neměly by se používat každý den.
  • Nesměřujte proud vody do vaginy. K vlastní potěše zkuste vyměnit sprchu za jinou voděodolnou erotickou pomůcku.
  • Po vykonání potřeby se utírejte zepředu dozadu, nikdy naopak.
  • Sex by měl proběhnout s poloplným močovým měchýřem, ne s prázdným. To je dobré i pro rychlejší dosažení orgasmu.
  • Po milostném aktu se jděte co nejrychleji vyčůrat.