Řadu infekcí mohou lidé chytit při koupání v moři. Ilustrační foto.

Řadu infekcí mohou lidé chytit při koupání v moři. Ilustrační foto.

Měnící se klima přináší do Evropy nové choroby

  • 9
V důsledku celosvětových klimatických změn se začínají v Evropě objevovat choroby dosud zcela neobvyklé. Nevyzpytatelné počasí mající za následky rozsáhlé záplavy či naopak nebývalá sucha podporuje i výskyt nakažlivých nemocí.

S poukazem na poznatky z vědecké konference v anglickém Norwichi o tom napsala agentura Reuters.

"Máme významné náznaky, že kvůli změnám podnebí se do Evropy dostávají nové choroby," prohlásil profesor Paul Hunter z Východoanglické univerzity.

Jako příklad uvedl nemoc zvanou Vibrio vulnificus, kterou vyvolává ve státech Mexického zálivu jistý mořský organismus. Už byly zaznamenány případy nákazy u lidí, kteří se koupali v Baltském moři. V Dánsku dokonce bylo zaregistrováno i úmrtí, dodal Hunter.

Tato nemoc je přenosná buď konzumací nakažených korýšů, nebo se jí člověk může nakazit, když plave v zasažené vodě s otevřenými ústy. Projevuje se infekcí pleti či dalšími symptomy a může mít smrtelné následky.

Organismus, který tuto chorobu způsobuje, přežívá v mořské vodě, jejíž teplota má 20 či více stupňů Celsia.

Na italském mořském pobřeží bylo zaznamenáno další onemocnění, které způsobuje organismus zvaný Ostreopsis ovata. I ten se šíří díky zvyšující se teplotě moře do oblastí, kde se předtím nevyskytoval.

"Podle našich zpráv bylo hospitalizováno přes sto lidí, a to s různými projevy včetně průjmu, pleťové vyrážky či senné rýmy," řekl doktor Hunter.

Rovněž krymská hemoragická horečka konžského typu (CCHF) působí v posledních letech problémy v oblastech, kde se dříve naprosto nevyskytovala. V tomto případě nejsou podle Huntera na vině nebývale horká léta, nýbrž neobvykle teplé zimy. Nemoc přenášená hmyzem se projevuje krvácením kůže, z úst i nosu.

"Existují prostě velmi jasné signály, že infekční choroby se mění jako následek změn klimatických," upozornil britský odborník.

,