Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

  • 17
Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř každou z nás a některé i opakovaně. Proč tomu tak je a jak se chránit?
Ilustrační fotografie

Vaginální mykózu způsobuje přemnožení běžných poševních kvasinek. „Mykózy se dají do pohybu díky porušení rovnováhy na poševní sliznici a infekce má tak ideální podmínky ke svému rozpuku,“ vysvětluje MUDr. Petr Pícha, primář pražské kliniky GynCentrum.

Infekce je u žen spojena především s bělavým až nažloutlým tvarohovitým výtokem z pochvy, pocitem svědění, pálením při močení a bolestmi či úplným znemožněním sexuálního styku. 

Přečtěte si pět nejčastějších rizikových faktorů, které mohou způsobit, že onemocníte vaginální mykózou.

Ilustrační fotografie

Koupání a hygiena

Sluníčko, teplo a více volného času láká k vodě. Bohužel chemicky upravená voda bazénů ani mikroorganismy v přírodních nádržích sliznicím vůbec nesvědčí. Navíc ve vodě nejste sami, je tedy pravděpodobné, že i v původně nezávadná voda se vlivem pár nezodpovědných přenašečů zkazí.

Pokud jste náchylná a kvasinkami trpíte pravidelně, měla byste pobyt ve vodě zvážit a případně navštívit méně frekventované bazény. U přírodních koupališť je třeba zjistit kvalitu vody. 

Zejména v létě je též důležitá hygiena, zde platí „méně je někdy více“, alespoň co se mycích přípravků týče. Ženy se sklonem k mykózám by se měly v intimní hygieně vyvarovat parfémovaných mýdel a gelů.

Ilustrační fotografie

Oblečení

Teplu a nadměrnému pocení se v letních měsících asi nevyhneme. A právě teplo a vlhko mají kvasinky pro své množení rády. Jak tedy „větrat“ alespoň dole, když teploměr ukazuje třicítku?

Důležité je prodyšné bavlněné prádlo, důsledné převlékání mokrých plavek a vyvarování se těsných kalhot. Ideální je tedy sukně nebo volné kraťasy, ale pak pozor, kam si sedáte, zejména v městské hromadné dopravě. Blízký kontakt s veřejným prostranstvím by vám mohl být též osudným. Při praní ručníků a spodního prádla dbejte na vyšší teplotu a případně je dobré je i přežehlit.

Ilustrační fotografie

Jídelníček

Letní uvolněná nálada mívá dopad i na náš jídelníček. Chodíme více na kávu, pijeme koktejly a dopřáváme si sladká potěšení. A právě sladké, alkohol a nezdravá strava má na přemnožení kvasinek též velký vliv. „Nevhodná jsou i příliš slaná nebo kořeněná jídla,“ upozorňuje gynekolog Petr Pícha.

Omezte také houby, kypřicí prášky, droždí, světlé pečivo, hotové salátové omáčky, smetanu, sýr, kečup, hořčici, ovocné šťávy, sójové produkty a majonézy. Naopak jezte hodně zeleniny a ovoce. Pomoci mohou i bílé jogurty s laktobacily.

Ilustrační fotografie

Oslabená imunita

Za oslabenou imunitou může stát více faktorů. Stres, nedostatek spánku, ale také přechody z klimatizovaných místností do rozpálených ulic. Velký vliv mají též alergie. 

Obecně lze říci, že také jakékoli užívání léků je spojené s oslabením imunity. „Mykózy se více objevují u žen, které se léčí antibiotiky či užívají hormonální antikoncepci, častější jsou také u diabetiček,“ upozorňuje lékař Jaroslav Hulvert z kliniky ISCARE.

ilustrační fotografie

Sex

Také sexuální dobrodružství, kterého bývá v létě více, může mít vliv na to, že onemocníte vaginální mykózou. Hlavně při nechráněném pohlavní styku může dojít k přemnožení kvasinek. Ačkoliv jsou muži často nosiči infekce, většinou žádné klinické obtíže nepociťují, proto je velmi snadné se od nich bez předchozích indicií nakazit.

Při léčení mykózy se proto doporučuje, aby medikamenty užívali oba. Pokud se tedy léčíte na mykózu, podejte léky i svému partnerovi. Téměř nulový efekt má léčba u žen střídajících často sexuální partnery bez používání ochrany.