(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Vrchní soud snížil tresty za podvod v kauze solární elektrárny Držovice

  • 5
Olomoucký vrchní soud snížil tresty trojici mužů za přípravu podvodu se solární elektrárnou v Držovicích u Prostějova. Krajský soud jim původně uložil pět, šest a osm let za mřížemi. Odvolací soud nyní vyměřil čtyři, pět a sedm a půl roku vězení.

Nejdelší dobu bude ve vězení šéf dodavatelské firmy Zdeněk Svoboda, který dostal společný trest i za druhou obdobnou kauzu s nedokončenou solární elektrárnou v Prostějově-Vrahovicích, k dnešnímu jednání ho proto přivezla vězeňská eskorta. Pětiletý trest dostal investor Jaroslav Vlček a o rok méně si odpyká Vlčkův zaměstnanec Martin Dupal.

Případem se vrchní soud zabýval podruhé, Nejvyšší soud totiž dříve část rozsudku zrušil. Mužům hrozilo pět až deset let vězení. Trojice byla původně odsouzena za pokus o podvod, podle Nejvyššího soudu ale jednání mělo být kvalifikováno jako příprava podvodu, což soud v nyní vynesených trestech zohlednil. Dupalovi uložil trest pod hranicí sazby.

„Obžalovaný měl nižší pozici, byl najatý manažer pro tento úkol, nebyl motivován případným mnohamilionovým ziskem z této trestné činnosti,“ uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

U dalších dvou obžalovaných soud poukázal na závažnost přípravy, sofistikované provedení a zejména na výši hrozící škody a míru jejich zapojení. Zohlednil však i délku trestního řízení. Kromě trestů odnětí svobody potvrdil Svobodovi šestiletý zákaz činnosti. Vlček nesmí funkci vykonávat pět let, navíc musí zaplatit peněžitý trest milion korun.

Trest dostali i dva pracovníci Energetického regulačního úřadu

Obžalovaní usilovali v roce 2010 o úřední zprovoznění nedokončené solární elektrárny. Vznikl kvůli tomu padělaný protokol o reklamaci solárních panelů. Získali sice licenci od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), ovšem další kroky směřující k výrobě a prodeji energie za zvýhodněnou cenu už neudělali. Přišlo se totiž na to, že elektrárna není hotová.

Motivem byla snaha získat výhodnější výkupní ceny, na které měly solární elektrárny zprovozněné před koncem roku 2010 nárok. Pokud by se podvod s držovickou elektrárnou podařil, za dvacet let provozu by podle státního zástupce vznikla škoda přes čtvrt miliardy korun.

Vlček se u soudu již dříve hájil tím, že byl jen investor a na stavbu elektrárny si najal odborníky. Dupal tvrdil, že jen poslouchal Vlčkovy příkazy. Svoboda zase řekl, že ohledně licence pro elektrárnu vůbec nejednal, podle něj to byla záležitost investora. Podle soudu je ale jejich vina jasně prokázána.

V kauze byl podmíněným trestem potrestán také pracovník ERÚ Ladislav Žáček, který navštívil 30. prosince 2010 Držovice a předběžnou kontrolu podle soudu provedl „hrubě nedbale a povrchně“. Pro pracovnici ERÚ Ilonu Florianovou, která licenci následně vydala, případ po zmírňujícím zásahu Vrchního soudu v Olomouci skončil zákazem činnosti.

,