Šumperský podnikatel a zastupitel Tomáš Potěšil

Šumperský podnikatel a zastupitel Tomáš Potěšil | foto: ODS Šumperk

Ukrajinku s rakovinou přivezli na léčení do Olomouce, urazila 1 300 kilometrů

  • 9
Do Fakultní nemocnice v Olomouci dorazila v pondělí v podvečer sanitka s těžce nemocnou pacientkou z válkou zmítané Ukrajiny. Natalii Kuznětsovou bojující s rakovinou teď budou léčit specialisté na klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Převoz a její další léčení zorganizoval šumperský podnikatel a zastupitel Tomáš Potěšil.

Plán přepravit těžce nemocnou pacientku z Ukrajiny do Fakultní nemocnice Olomouc se podařilo splnit i navzdory komplikacím vyvolaným válkou.

K ukrajinským hranicím vyrazila sanitka už v neděli a v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne už byla na zpáteční cestě u polského Krakova a mířila dál do Olomouce, kam dorazila zhruba v půl sedmé. Vůz řídil ředitel záchranné služby Asociace samaritánů České republiky Tomáš Moucha.

„V Polsku jsme přespali. V pondělí ráno jsme vyrazili na Ukrajinu, přibližně patnáct minut před desátou jsme byli na hranicích,“ popsal Moucha.

Pacientku přivezl z města Čerkasy na střední Ukrajině její syn. Nejprve vlakem do Lvova a potom domluveným autem do Javorivu. Sanitka čekala v Javorivu na pacientku dvě hodiny. Místo, kde bylo naplánováno přeložení ženy do české sanitky se naštěstí nemuselo měnit, byť o víkendu Rusové zaútočili bombami na tamní vojenskou základnu.

„Základna je daleko od města. V ulicích Javorivu pulzoval úplně normální život,“ uvedl Moucha.

„Deset minut před půl jednou byla žena v pohodlí české sanitky, která vyrazila zpět směrem k polské hranici. Zase jsme mohli využít koridor pro záchranářské vozy,“ hlásil odpoledne z auta Moucha.

Za polskými hranicemi pacientka poznamenala, že poprvé v životě překročila hranice Ukrajiny.

„Plakala, bylo to smutné, protože neví, jestli se ještě někdy vrátí domů,“ přiblížil ředitel samaritánů Moucha. 

Začátek příběhu

Záchrana nemocné ženy z válkou zmítané Ukrajiny začala u šumperského podnikatele a politika Tomáše Potěšila.

„Mám známou z Ukrajiny, jmenuje se Irina a dlouhodobě pracuje v České republice. Její manžel zůstal na Ukrajině a má těžce nemocnou maminku, která má karcinom hrtanu a je léčena v nemocnici ve městě Čerkasy na střední Ukrajině. Irina mě požádala, abych vzhledem k situaci zprostředkoval její převoz a domluvil léčení u nás,“ popsal začátek složité akce Tomáš Potěšil.

Okamžitě začal jednat. „Spojil jsem se prostřednictvím Irinina manžela s primářem čerkaské nemocnice, aby mi poslali zdravotnickou dokumentaci pacientky a já ji mohl předat olomouckým lékařům. Poslal k tomu ještě snímky z počítačové tomografie,“ řekl.

Poté Tomáš Potěšil domluvil léčení pacientky ve Fakultní nemocnici Olomouc. „Bylo to bez jakéhokoli váhání, zazněl okamžitý souhlas,“ ocenil.

„Pacientka bude mít veškerou potřebnou péči a léčbu. Jsme připraveni na to, že u nás může být i delší dobu,“ doplnil zástupce přednosty kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Jiří Hoza.

Sanita z České republiky

Bylo potřeba zajistit i převoz pacientky. „Na základě televizní reportáže jsem se obrátil na záchrannou službu Asociace samaritánů České republiky. Bez zaváhání souhlasili, že pro pacientku vyšlou sanitku. Moc si cením jejich ochoty,“ vyzdvihl Potěšil.

Sbírka na převoz

Vzhledem k tomu, že převoz těžce nemocné ženy z Ukrajiny je pro záchrannou službu Asociace Samaritánů velmi nákladný, mohou lidé přispět. Bližší informace je možné nalézt na webu ascr.cz

Těžce nemocná žena musela z města Čerkasy do Olomouce urazit přibližně 1 300 kilometrů, z toho většinu na Ukrajině.

„Plán je jasný, ale realita se může lišit. Je válka, takže je otázka, jaké kde bude zdržení. Vzhledem k těžkému stavu pacientky nezbývá nic jiného než si přát, aby převoz trval co nejkratší dobu,“ poznamenal Potěšil před odjezdem sanitky.