Společný projekt nazvaný Moderní multivrstvé optické systémy, jehož přínos potvrdilo nedávno ocenění Technologickou agenturou České republiky v kategorii Originalita řešení, se věnoval vybraným specifickým problémům takzvaných optických tenkých vrstev.
Ty jsou základem prakticky všech věcí s optickými součástkami - od brýlí přes objektivy fotoaparátů a mobilních telefonů až po vesmírné teleskopy. Bez kvalitních optických vrstev, jejichž počet se může pohybovat od jedné až po několik desítek, by tyto věci nemohly řádně fungovat.
Multivrstvé optické systémy si pak lze zjednodušeně představit jako několik velmi tenkých vrstev s přesně definovanými optickými a mechanickými vlastnostmi, které zásadně zlepšují parametry optické soustavy, na niž jsou naneseny.
Právě proto byla spolupráce na výzkumu pro přerovský podnik velmi zajímavou příležitostí.
„Spolupráce má různé formy, od optických a jiných analýz za různých podmínek až po konkrétní využití ve výrobním procesu. Mimo jiné jde třeba o aplikaci antireflexních i barvodělících vrstev na takzvané RGB hranolové sestavy,“ nastínil manažer technologie vrstvení Jiří Jankuj.
Meopta mohla díky objevům začít dodávat na řadu trhů
„To umožnilo Meoptě stát se jedním z klíčových výrobců nejrůznějších variant těchto sestav, které se montují v zahraničí do desítek typů přístrojů pro digitální kinoprojekci. V současnosti spolupráce pokračuje, a to při vývoji vrstev pro laserové digitální projekční systémy,“ dodal.
Meopta využila výsledky výzkumu také při vývoji v oblasti sportovní a průmyslové optiky.
„Umožnilo to společnosti stát se dodavatelem mnoha typů systémů určených zejména pro vývoz do Evropy, Spojených států a Izraele,“ uvedl Jankuj.
Olomoučtí experti z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) a Společné laboratoře optiky (SLO) se věnovali jen části rozsáhlé problematiky optických vrstev, jejímž výzkumem se vědci na celém světě zabývají teprve zhruba půl století.
„První část projektu se zabývala zcela novou technologií na principu využití plasmatu pro vytváření vrstev a odpovídajících měřicích a kontrolních metod. Následně jsme navrhli a vyrobili multivrstvé systémy pro konkrétní výrobky v Meoptě i pro nestandardní využití například na velkorozměrných optických prvcích pro výzkum kosmického záření,“ shrnul hlavní řešitel projektu Miroslav Hrabovský.