Mračna prachu za traktorem na polích u Křelova nedaleko Olomouce. Zemědělci...

Mračna prachu za traktorem na polích u Křelova nedaleko Olomouce. Zemědělci kvůli nedostatku vláhy v půdě nutně potřebují, aby konečně zapršelo | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Obce bez vodovodů brzy čekají problémy, varují správci vyprahlého povodí

  • 27
Malé zásoby sněhu na horách v průběhu zimy a celé týdny bez jediné kapky deště se začínají podepisovat na stavu řek v povodí Odry. Některým obcím hrozí nedostatek pitné vody. Zemědělci se už nyní obávají velkých škod na úrodě.

Sníh z hor téměř zmizel, krajina ale žízní dál. Vodohospodáři a zemědělci varují, že sucho je ještě větší než v minulých letech. 

Na vině je i výjimečně suché jaro a důsledky mohou být katastrofální, deficit vláhy v půdě i vody v řekách se stále prohlubuje.

„Průtoky v tocích mají v jarním období postupnou klesající tendenci a už teď jsou hodně pod normálem. Nyní se pohybují kolem 15 až 40 procent dlouhodobých měsíčních průměrů,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Povodí Odry se stará o řeky na sever od Jeseníků a podle vodohospodářů se zde situace s nedostatkem vody dál zhoršuje. 

„S ohledem na silně podprůměrné sněhové úhrny letošní zimy lze brzy očekávat i problémy v dodávkách pitné vody v obcích, které nejsou na centrální systém zásobování vodou napojeny, zejména v podhůří Rychlebských hor,“ upozorňuje Vlčková.

V řekách je jen třetina „dubnové“ vody

Situace je podobná ve všech koutech kraje. Dramaticky sestupnou tendenci mají hladiny toků i v Povodí Moravy. Nedostatek sněhu a dešťových srážek se projevuje ještě výrazněji než v minulých letech.

„Průtoky se pohybují mezi 10 a 40 procenty průměrných dubnových hodnot,“ potvrzuje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Například řekou Moravou nyní protéká na měřicím místě v Olomouci jen necelých 14 kubíků vody za sekundu, což je zhruba třetina dlouhodobého průměru.

Suché roky pokračují

Mračna prachu za traktorem na polích u Křelova nedaleko Olomouce. Zemědělci kvůli nedostatku vláhy v půdě nutně potřebují, aby konečně zapršelo.

Na třetině je také průtok vody v řece Desné v Šumperku, jen čtvrtinu dlouhodobého měsíčního průtoku má Třebůvka u Moravičan na Mohelnicku, Romží ve Stražisku na Prostějovsku protéká sotva pět procent normálu. 

„Sucho na území Olomouckého kraje přetrvává už několik let a jeho důsledky se kumulují,“ upozorňuje Chmelař.

Navíc sněhová pokrývka a zásoby vody z ní byly v letošním roce jedny z nejnižších za poslední dvě dekády. 

„Naštěstí alespoň únor byl srážkově bohatý. Především díky vydatným únorovým srážkám je na 98 procent plná vodní nádrž Plumlov, největší zásobárna vody v Olomouckém kraji,“ doplnil Chmelař.

Nebýt srážkově relativně bohatého února, bylo by ještě hůř, připomínají meteorologové. 

„Březen byl pouze na 77 procentech dlouhodobého měsíčního normálu,“ uvedla meteoroložka Veronika Šustková. 

Obce si už teď chrání podzemní vodu

Například na Hané na Olomoucku ale spadlo v březnu jen 26 milimetrů vody, přitom srážkově je dlouhodobý březnový průměr 46 milimetrů. Na Prostějovsku to bylo dokonce jen 20 milimetrů. A duben už je opět téměř beze srážek. 

Severovýchodu republiky se totiž vyhnuly i přeháňky, které jinak v půlce dubna registrovala celá republika. Podle Šustkové na většině měřicích míst v Olomouckém kraji jsou v dubnu měřené srážky pouze ve formě rosy nebo námrazy.

Naděje na déšť je podle Českého hydrometeorologického ústavu alespoň v dalších dnech.

„Tento týden je šance, že srážky mohou být četnější,“ věří meteorolog Tomáš Ostrožlík.

Vody také trvale ubývá v podzemních zdrojích, obce a města však zatím problémy s jejím nedostatkem nehlásí. Přesto se s předstihem připravují na horší časy. V Drahanovicích na Olomoucku už radní pro jistotu vyhlásili zákaz napouštění bazénů a také zalévání vodou z obecního vodovodu.

„Je to z preventivních důvodů. Vody sice máme nyní dost, ale nechceme, aby se s ní plýtvalo,“ vysvětlil starosta Drahanovic Tomáš Kröner.

První vydatnější déšť jara netrpělivě vyhlížejí vedle vodohospodářů hlavně zemědělci.

„Na polích je vidět, že rostliny strádají. Jestli tento týden nezaprší, budou velké škody jak na obilovinách, tak na řepce nebo cukrové řepě,“ obává se předseda Zemědělského družstva Dub nad Moravou na Olomoucku Jan Spáčilík. 

Například společnost Úsovsko v Klopině na Mohelnicku má největší jablečné sady v republice. Už teď kvůli nedostatku vláhy musela začít ovocné stromy zalévat.

„Takové sucho na jaře nepamatuji. Srážky si přesně evidujeme. Už přes třicet dnů nespadla ani kapka. I v nejsušších posledních letech jsme začínali zavlažovat sady až koncem května nebo začátkem června, letos to bylo zhruba o měsíc a půl dřív,“ popisuje ředitel společnosti Jiří Milek.