Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fotograf zachytil „rudé skřítky“ nad severem Čech, snímek publikovala NASA

  11:52
Gratulace přijímá na svém facebookovém profilu Daniel Ščerba, který na konci srpna vyfotil z Jeseníků nadoblačné blesky v bouřce nad severem Čech. Záběr s názvem „Blýskání červených skřítků nad Českou republikou“ zveřejnila NASA mezi nejlepšími astronomickými fotografiemi dne.

Blýskání červených skřítků nad Českou republikou. Autor je zachytil na severu Čech, ale fotil u Zlatých hor v Jeseníkách. | foto: Daniel Ščerba

Snímek fotografa hvězdné oblohy Daniela Ščerby zachycuje moment výskytu takzvaných červených skřítků, tedy druhu nadoblačného blesku, který se objevil nad bouří procházející přes severní Čechy. Pořídil jej z Dolního Údolí u Zlatých hor v Jeseníkách nedaleko vysílače u Ondřejovic, tedy ze vzdálenosti dvou set kilometrů.

Vzácný záběr je podle NASA teprve 19. snímkem zachyceným za celou historii fotografování tohoto jevu od roku 1995, poprvé z Česka.

„Červeným skřítkům trvá jen zlomek sekundy, než se objeví nad bouřkovým výbojem a jsou nejlépe vidět z velké vzdálenosti z boku nad silnou bouřkou,“ napsal Petr Horálek na webu astro-novinky.eu.

Rudí skřítci

Jedná se o vzácnou formu blesku potvrzenou teprve před asi 35 lety. Výzkum ukázal, že po silném záblesku z pozitivního mračna k zemi mohou z výšek asi 80 km směrem dolů rychlostí deset procent rychlosti světla vystartovat rudí skřítci, asi 100 metrové koule ionizovaného vzduchu. Rychle je pak následuje skupina vzhůru směřujících ionizovaných koulí.
ZDROJ: NASA

„Blesky označované jako červení skřítci jsou velmi prchavé a jejich viditelnost trvá jen asi 1/100 sekundy. Název pochází z anglického red sprites (červený skřítek nebo červený přízrak) a jevy jsou rozměrově velké - rozkládají se ve výšce mezi 50 až 95 kilometry nad zemí. Poprvé o jejich existenci diskutoval už v roce 1925 Charles Wilson, skotský fyzik a nositel Nobelovy ceny,“ popsal Horálek.

Od té doby se jejich výzkumu věnuje řada odborníků i nadšených pozorovatelů. „Bohužel je kvůli rostoucí míře světelného znečištění z měst jejich viditelnost a možnost zachycení limitována, neboť nejlépe se dají zachytit nízko nad obzorem v době, kdy je zdrojová bouřka daleko od pozorovatele,“ vysvětlil.

Důležité je fotografovo vybavení: je zapotřebí mít světelný objektiv, vysokocitlivou kameru a možnost snímat vysokofrekvenčně v průběhu i několika hodin probíhající vzdálené bouřkové aktivity.

„Úspěšný záběr skřítků vznikl při sekvenčním snímání 26. srpna 2022 v časovém rozmezí od 20:45 do 22:30. Fotil jsem celkem na tři foťáky, takže se za tu dobu nasnímalo okolo čtyři a půl tisíce fotek,“ prozradil webu autor snímku.

„Kromě tohoto záběru se mi podařilo zaznamenat červené skřítky ještě na dalších čtrnácti snímcích. Použil jsem speciálně upravený a kvůli redukci šumu chlazený fotoaparát Sony A7S, objektiv Sony 135GM a snímal jsem na ISO 2500, clonu f/2 na co nejkratší expozice, aby se nenavýšil jas v pozadí. Ty trvaly 3,2 sekundy. Snímek je barevně kalibrován, aby odpovídal fyzikálně korektním barvám jevu,“ řekl Ščerba.

Podle odborníků připomíná snímání červených skřítků ‚hru na slepou bábu‘.

„Fotograf neví dopředu, kde na obloze se jev objeví, a tak musí odhadovat směr i výšku nad obzorem. Jediné, co je známo, je vzdálenost a směr bouře, kterou lze odhadnout z radarových či jiných dostupných meteorologických dat,“ vysvětlil Horálek.

„K přesnému určení potenciální výšky úkazu používám tabulku, co jsem si kdysi vypracoval, a k zaměření potřebného úhlu objektivu používám digitální náklonoměr, k určení směru online mapy nebo kompas. Protože bouře se pohybuje, musím objektiv postupně posouvat, jen s hrubým odhadem, kdy si třeba po 10 minutách zkontroluji nafocené snímky, a pokud na nich je skřítek na okraji záběru, tak si jen doladím pozici objektivu, případně nastavení expozice, a fotím dále,“ přiblížil Ščerban, který patří v Česku k nejproduktivnějším fotografům tohoto jevu.

Jeho „rudé skřítky“ publikovala agentura NASA jako Astronomický snímek dne (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD).

„Jde o prestižní výběr nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem spolupracovníci NASA,“ uvedl Horálek.

„Daniel Ščerba je novým českým fotografem, který tohoto ocenění dosáhl. V minulosti takto uspěl například Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického v Brně nebo Pavel Spurný z Astronomického ústavu akademie věd ČR,“ dodal Horálek, který je sám světově uznávaným astrofotografem.

Fotografování „blesků“ vadí i svit Měsíce

fotograf Daniel Ščerba

Fotograf a popularizátor astronomie Daniel Ščerba se postuoně dopracoval k originálnímu „astrofotografování“ a tvorbě časosběrných videí. Jeho hlavní zájmy tvoří pozorování meteorů a komet a od roku 2016 především nadoblačných blesků.

V roce 2014 založil iniciativu Jeseníky – pohoří tmavé oblohy, která se zabývá problematikou světelného znečištění.

Autor unikátních snímků popisuje, jak složitou operací je vyfotit prchavé nebeské jevy, jako jsou například rudí skřítci.

„Co se týče posledního fotografování tohoto jevu, byla to pro mne standartní situace. Pro fotografické zachycení jevu v naších podmínkách se jednalo o optimální vzdálenost (200 km). Zachycení podobného jevu patří mezi složitější odvětí fotografie, pro dobrou fotografii je potřeba mít kvalitnější techniku, a to především světelný a ostrý objektiv,“ říká.

Jakou používáte techniku?
Osobně používám bezzrcadlovky, které jsem si pro astronomické účely upravil jednak aktivním chlazením (pro méně šumu - čistější fotografie) a také odstraněním IR filtru přímo ze snímače fotoaparátu, touto úpravou se posune rozsah světelného spektra, který fotoaparát dokáže zaznamenat.

Co dále je k fotografování skřítků zapotřebí?
Pro co nejmenší prodlevu mezi pořizovanými snímky je potřeba mít paměťovou kartu s vysokorychlostním zápisem dat. Samotné fotografování je v podstatě pořizování časosběru, kdy se pořizuje jedna fotografie za druhou. V rozmezí několika minut překontroluji pořízené snímky, zda-li se na nich skřítek objeví a případně doladím hodnoty expozice apod.

Je nutné nějak vyhodnocovat bouři, ze které blesky uhodí?
Ano. Dalším důležitým faktorem je sledovat vzdálenou aktivní bouři a zaměřit se na její jádro a okolí s největší aktivitou blesků. Aktivita rudých skřítků se může vyskytovat v obrovském rozsahu bouře a nelze s jasnou přesností předpovědět, kde se vyskytnou. Pro přesnější určení místa možného výskytu skřítků využívám online mapy (kompas) a k určení výšky využívám digitální náklonoměr.
Samotné fotografování je tedy o neustálé kontrole počasí a fotoaparátu a v případě, že se používá více zařízení a je i více aktivních bouří, jedná se o velmi náročnou činnost a člověk má pouze jedinou příležitost tento velmi krátký jev zaznamenat. Pozorování tohoto jevu je také ovlivněno celkovou kvalitou vzduchu, například množstvím prachu/pylu, množstvím vlhkosti atd. U fotografického zachycení jevu je významným degradujícím faktorem především světelné znečištění, ale i svit Měsíce.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič odmítl zvážení náklaďáku, sto tisíc na pokutu vytáhl z batohu

9. května 2024  17:27

Že ani stotisícová pokuta za odmítnutí zvážení nákladního vozu nemusí být pro některé dostatečně...

Turisté se v Jeseníkách nejspíš nudí, žádají jen prodloužené víkendy

9. května 2024  5:41

Chaty jen na prodloužený víkend. I tak může vypadat letní pobyt v Jeseníkách. Celotýdenní rekreace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starší řidič oběma koly přejel ženu na přechodu, utrpěla mnohočetná zranění

10. května 2024  13:45

Starší řidič ve čtvrtek v Jeseníku vážně zranil ženu, která šla se psem po přechodu. Šofér ji...

Nadváhu má téměř každý čtvrtý puberťák. Stigma opadá, obezita začíná být normou

9. května 2024

Premium Populace dál tloustne obřím tempem a vše začíná už v dětském věku. Téměř každý čtvrtý školák ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejstarší a největší park krášlí metropoli Hané už dvě století

6. května 2024  14:25

Když před čtrnácti lety začalo ve Smetanových sadech kácení Rudolfovy aleje, byla to pro Olomouc...

Vlaky mezi Přerovem a Lipníkem omezila porucha. Zdrží i hokejové fanoušky

11. května 2024  17:15,  aktualizováno  17:34

Porucha trakčního vedení v sobotu omezila provoz na páteřním koridoru v úseku mezi Přerovem a...

Jesenický ráj cyklistů pobaví náročné kolaře stejně jako kochající se pohodáře

11. května 2024  6:13

Pokud se chystáte do Jeseníků na kola a chcete najít inspiraci pro vaše výlety, určitě byste neměli...

Výbuch ve sklepě domu rozrazil dveře. Žena má úraz hlavy, druhá utrpěla šok

10. května 2024  14:15,  aktualizováno  14:30

Při explozi ve sklepě rodinného domu v Jezernici na Přerovsku se dopoledne zranily dvě ženy. Výbuch...

Starší řidič oběma koly přejel ženu na přechodu, utrpěla mnohočetná zranění

10. května 2024  13:45

Starší řidič ve čtvrtek v Jeseníku vážně zranil ženu, která šla se psem po přechodu. Šofér ji...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...