Firma spojila klasiku s elektronikou, vyrábí „flashinety“ 21. století

  5:54
Flašinety, které proslavili váleční invalidé po první světové válce, vyráběly generace řemeslníků. Dnes je ovšem v Česku umí jen olomoucká firma Organ Service. Útrobám jejího hudebního automatu však dominuje elektronika s digitální flash pamětí. Nicméně stále platí, že bez kliky si na něj nezahrajete.

Na první pohled vypadá stejně jako ten ze starých zažloutlých fotek nebo ze slavné české pohádky Tři veteráni. Jeho skříň je dřevěná, točí se na něj klikou… Zásadní rozdíl mezi původním flašinetem a tím novodobým od olomoucké společnosti Organ Service Ivo Roháče a Jana Juráně, která jako jediná v Česku tyto hudební automaty vyrábí, je uvnitř.

Například píšťaly byste ve flašinetech, nebo přesněji „flashinetech“ olomoucké manufaktury hledali marně. Nahradily je reproduktory.

„Zvuk tím ale nijak neutrpěl a flašinet je díky tomu mnohem lehčí. Kdo by se dnes tahal se čtyřicetikilovou skříní,“ krčí rameny Ivo Roháč.

Obor výroba flašinetů se asi na školách nevyučuje…
Ivo Roháč: To určitě ne. Já jsem varhanář, kolega se zabývá vývojem elektroniky. Dali jsme se dohromady asi před dvaceti lety, když jsem hledal někoho, kdo by mi dodával elektroniku do varhan.
Jan Juráň: Já to jen doplním, že se v elektronice specializuji na zpracování zvuku a že k varhanám mám vztah, v mládí jsem se na ně učil a dodnes na ně hraji.

Elektronika do varhan?
JJ: Elektronika se ve varhanách objevuje již od třicátých let minulého století a nahrazuje, nebo doplňuje mechanické či pneumatické systémy ovládání. Nám se před lety podařilo vyvinout centrální dotykový panel, na kterém má varhaník všechny pomocné funkce přehledně na jednom místě. Nemusí složitě ovládat desítky nepřehledných tlačítek, kontrolek a táhel. Panel také umožnil hru nahrávat. V roce 1999 jsme si ho nechali patentovat a dodnes patří ke světové špičce.

Kde jste před 16 lety sehnali dotykový display, to už existoval?
JJ: Narazil jsem na něj na jedné výstavě. Tehdy se dával do letadel, do tanků a také se používal v důlních strojích. My jsme potřebovali něco, co vydrží fungovat stejně jako celé varhany třeba šedesát let, což běžná spotřební elektronika nesplňuje. Takže jsme vycházeli ze zařízení, která se používala v dolech, tedy v prašném prostředí s častými otřesy.
IR: Honzovi se tehdy taky podařilo sehnat horkou světovou novinku flash paměti. Když jsme je v USA kupovali, prověřovali si nás, jestli nepodnikáme ve zbrojním průmyslu, jestli se je nechystáme dávat do raket. Dokonce jsme se museli zavázat, že je neprodáme do Ruska nebo do Iráku.

Flašinety pro 21. století

Pojďme k flašinetům. Proč jste se rozhodli je vyrábět?
IR: Mě hudební automaty bavily vždycky a doposud se věnujeme jejich restaurování. Tak jsme si v roce 1999 řekli, že zkusíme postavit flašinet. Ale jinak. S elektrickým pohonem a především s digitálním samplingem, což do té doby ve světě nikdo nedělal a zřejmě dodnes ani nedělá. Rozdíl mezi klasickým a digitálním flašinetem je podobný jako mezi analogovým a digitálním fotoaparátem.

Jinak řečeno, váš flašinet tedy umí zahrát mnohem víc písní než původní...
IR: Ano. V době svého největšího boomu, což bylo po první světové válce, flašinety uměly zahrát pět až osm melodií. Byly natlučené na dřevěném válci, který se otáčel, a hřebíky na něm zjednodušeně řečeno dávaly povely píšťalám, kdy má která zahrát. Hřebíky později nahradily perforované papírové pásky. My jsme šli úplně jiným směrem. V našich automatech je místo válců čip nebo paměťová karta, na které můžete mít třeba tisíc melodií, přičemž jejich notový zápis je uložen digitálně ve formátu MIDI.

K flašinetu neodmyslitelně patří klika, je u těch digitálních vůbec k něčemu?
JJ: Je, protože nám šlo o to, aby se těm původním podobaly co nejvíc. I u digitálních flašinetů proto platí, že jak rychle točíte klikou, tak rychle se píseň přehrává, tedy zapínají jednotlivé tóny. Tempo tedy stále ovládá člověk. Někteří nás podezřívali, že máme ve flašinetu mp3 přehrávač nebo podobné zařízení, které hraje audio záznam do reproduktorů. Tak to udělat nelze, rychlost melodie by nebyla závislá na tom, jak rychle klikou točíte. Aby vše znělo autenticky, zvuk nabíhá postupně, když začínáte točit, a také postupně utichá, když přestáváte.
IR: Ty reproduktory ale v našich flašinetech jsou. Ovšem ani lidé s hudebním sluchem nepoznají, že v nich nepískají píšťaly. A my jsme díky tomu docílili toho, že naše nejmenší flašinety váží kolem dvou kilogramů, původní měly až čtyřicet kilo. Kdo by se dnes tahal s tak těžkou skříní. Elektronika má ale i další výhody. Flašinet lze díky ní ladit a taky transponovat. Když písničku nevyzpíváte, můžete si ji dát o šest půltónů níž a naopak. Velmi ceněná je i regulace hlasitosti. Pokud někomu hrajete na plné pecky pod oknem, je to docela otrava. Třeba ve Vídni můžete skoro všude flašinetovat bez poplatku, na jednom místě se ale, to platí i pro hudební nástroje, smí hrát maximálně dvacet minut, pak se musíte posunout o osmdesát metrů dál.

Jaké melodie v digitálních flašinetech letí?
JJ: Samozřejmě lidovky, flašinetářský žánr, melodie k tanci, koledy, klasika, ale i moderní hudba včetně rocku a jazzu. Záleží především na tom, k čemu flašinet zákazníkovi slouží. Každopádně od nás flašinet odchází s 92 skladbami. Další, včetně těch, které si člověk složí sám, si zákazníci mohou do paměti přístroje takřka neomezeně přidávat podle vlastní vůle.

Vašimi zákazníky jsou...?
JJ: Sběratelé, cirkusy, divadla a lidé, kteří si jimi vydělávají na ulici na živobytí.

Je o skříňky s klikou zájem?
IR: Pokud by se daly prodávat v řádu tisíců kusů, dělali by je Číňani. My bychom se uživili čistě výrobou flašinetů, tedy kdybychom pracovali jenom na nich, tak čtyři roky. Důvody, proč to neděláme, jsou dva. Jednak bychom zahltili evropský trh, což nechceme, a dále proto, že prioritní je pro mě restaurování varhan a hudebních automatů (flašinety, pianoly, orchestriony). Zakázky na ně mám do roku 2018. Takže flašinety bereme jen jako doplněk. Za rok jich vyrobíme tak patnáct. Protože se nevyplatí je dělat po kusech, vyrábíme je v sériích, až se nashromáždí potřebný počet zájemců. To většinou trvá rok, takže se u nás musí počítat s čekací dobou.

Jak se o vás zákazníci dozvědí?
IR: Do reklamy neinvestujeme, lidé si o nás řeknou mezi sebou, což bohatě stačí. Naši výrobu flašinetů de facto odstartovali politici. V roce 2007 jsme začali dělat první série, zjišťovali, zda o flašinety bude zájem. A najednou si jich hned 15 objednala jedna nejmenovaná politická strana pro předvolební kampaň.

Ještě jsem se nezeptal na cenu...
IR: Ceny nejmenších našich flašinetů začínají na 37 tisících korunách. Nejdražší, které ale mají i pohyblivé figurky, končí na nějakých 65 tisících. Pro srovnání flašinety s původní technologií, které ve světě dělá několik málo výrobců, stojí od 90 do 350 tisíc korun.

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Prezident se vydal na utajovanou návštěvu Jesenicka, překvapila i obyvatele obcí

Prezident Petr Pavel je dnes na utajované návštěvě Jesenicka. V Kobylé nad Vidnavkou si prohlédl místa postižená povodněmi, v České Vsi zamířil do modulární školy, která slouží dětem místo tříd...

Začalo to bolestí břicha a kyčlí, zákeřná infekce připravila chlapce o nohu i prsty

Málem zemřel, lékařům se ho však nakonec podařilo zachránit, i když ne bez následků. Dnes patnáctiletému Markovi ze Zlína i jeho otci navždy změnila život těžká streptokoková infekce, po níž se...

Neonacisté z celé Evropy míří na boxerský turnaj do Olomouce, varují aktivisté

Aktivisté upozorňují na sobotní mezinárodní boxerský turnaj v Olomouci, který má být podle nich zároveň setkáním neonacistů. Někteří účastníci byli v minulosti souzeni za projevy extrémismu. Policie...

S novorozencem jsem upadla, ale nebyl to Kája, řekla sestra v kauze postiženého hocha

Případem čtrnáctiletého Káji Vitáska z Choliny, který se ve šternberské porodnici narodil jako zdravé dítě, následkem masivního krvácení do mozku je však dnes těžce postižený, se v pátek znovu...

Zlatokopecký skanzen zničený povodní otevírá, turisty přivítá o Velikonocích

Ani největší optimisté po loňské povodni nesázeli na to, že se těžce poničený zlatokopecký skanzen ve Zlatých Horách na Jesenicku podaří znovu otevřít již na letošní letní sezonu. Nadšenci a radnice...

24. března 2025  4:51

O olomouckou univerzitu je i letos velký zájem, přijala téměř 35 tisíc přihlášek

Univerzita Palackého v Olomouci přijala k 15. březnu 34 633 přihlášek ke studiu. Mladé lidi oslovovala především na veletrzích vzdělávání, na dnech otevřených dveří, road show po středních školách,...

23. března 2025  6:12

V hale jedné z největších českých pil hořelo, škoda bude v desítkách milionů

Halu podniku pila Javořice v obci Ptení na Prostějovsku v sobotu před polednem zasáhl rozsáhlý požár. Nikdo se nezranil. Do hašení plamenů se zapojilo deset jednotek hasičů. V areálu shořelo vybavení...

22. března 2025  13:56,  aktualizováno  16:55

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích klesly, limity však ještě pořád překračují

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích nad Bečvou, jen několik desítek metrů vzdáleného od místa únorové havárie cisteren s toxickou látkou, podle posledních výsledků měření výrazně klesly. Rybáři to...

22. března 2025  10:35

Senzibilové obsadí jeviště. Šumperské divadlo láká na adaptaci bestselleru Pilátové

Oceňovaný román Senzibil odehrávající se v drsném podhůří Jeseníků, jeho autorka Markéta Pilátová žijící rovněž pod Jeseníky, divadlo v Šumperku, bráně Jeseníků. To vše se sešlo v nové premiéře,...

22. března 2025  7:47

Rodinná tradice pokračuje, modelář nechá na For Model s vláčky jezdit i děti

Velkou modelářskou výstavu For Model v Olomouci měl dlouho v kalendáři i Jan Bartoň. Profesí kameraman a režisér je z rodiny, kde se vášeň k modelářství dědí z generace na generaci, a tak i on teď na...

21. března 2025  16:56

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Neonacisté z celé Evropy míří na boxerský turnaj do Olomouce, varují aktivisté

Aktivisté upozorňují na sobotní mezinárodní boxerský turnaj v Olomouci, který má být podle nich zároveň setkáním neonacistů. Někteří účastníci byli v minulosti souzeni za projevy extrémismu. Policie...

21. března 2025  14:54

S novorozencem jsem upadla, ale nebyl to Kája, řekla sestra v kauze postiženého hocha

Případem čtrnáctiletého Káji Vitáska z Choliny, který se ve šternberské porodnici narodil jako zdravé dítě, následkem masivního krvácení do mozku je však dnes těžce postižený, se v pátek znovu...

21. března 2025  14:13

Orchestr a hvězdy ve fotbalovém chrámu. Na Festival filharmonie dorazí i Horáček

Na Andrův stadion v Olomouci se potřetí vrací Festival filharmonie. Netradiční spojení pěti desítek filharmoniků s osobnostmi české hudební scény na jednom pódiu se uskuteční v pátek 6. června, půjde...

21. března 2025  10:47

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  21.3 9:54

Peníze, kolo i erotické pomůcky. Při úklidu podél dálnice správci najdou leccos

Očistit dopravní značky, umýt a vyměnit rozbité směrové sloupky, vysbírat odpadky z příkopů i středových pruhů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ukázalo, jak vypadá často málo viditelná práce...

21. března 2025  4:55

První úmrtí je nejhorší, říká sestra poskytující psychickou podporu zdravotníkům

Premium

Služba zdravotníků v nemocnici je náročná nejen fyzicky, ale i po psychické stránce. Denně se setkávají s utrpením a bolestí, což s sebou zákonitě nese obrovskou psychickou zátěž a stres. V...

20. března 2025