Hejtman Rozbořil končí v představenstvu Sigmy. Půl roku stačilo, říká

  15:07aktualizováno  15:07
Představenstvo fotbalové Sigmy, která před pár dny sestoupila do druhé ligy, opouští po půl roce hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Klubu chtěl především pomoct shánět sponzory a dohlédnout na zacházení s penězi od kraje. Odchází kvůli špatné komunikaci.

Komunikace v klubu byla špatná na všechny strany, říká hejtman Jiří Rozbořil. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Při nástupu Rozbořil označil klub za sportovní vlajkovou loď regionu. S nadsázkou se o něm mluvilo jako o první posile v zimní přestupové pauze.

Plánoval klubu pomoci s hledáním sponzorů a stále obtížnějším shánění peněz. Po korupční aféře a případu vykupování hráčů bez dokladu, kteří museli platit, aby mohli přestoupit jinam, chtěl dohlédnout na dvoumilionový příspěvek, který kraj klubu každoročně posílá. Teď svou židli v představenstvu opouští.

Jakým způsobem bude kraj na sestup klubu do druhé ligy reagovat, ať už finančně, či jakkoliv jinak?
Za letošní rok už jsme peníze poskytli. Otázka, jestli se bude na druhou ligu dávat méně, se tak bude řešit až v rámci rozpočtu na příští rok. Nevím ale, jak velký rozdíl v rozpočtu bude druhá liga znamenat.

Dosud byl příspěvek dva miliony korun na činnost. A teď tam byl ještě milion na projektovou dokumentaci kvůli mistrovství Evropy jednadvacítek, kdy jsou nutné nějaké úpravy. Což je mimochodem další věc, o které se musíme pobavit. Ačkoliv bude klub v druhé lize, to mistrovství nikdo nezruší. I kvůli němu jsem šel do představenstva, protože to znamenalo zvýšenou zátěž na financování. Ale věřím, že se to vše podaří vyřešit a zaplatit a tato prestižní akce se uskuteční řádně a bez problémů. Takže témat k řešení je nyní víc, nejen sestup samotný, ale i budoucnost klubu, jeho financování a tak dál.

Takže zatím přesně nevíte, co se bude teď dít?
Od toho smutně památného sestupového zápasu jsem čekal, že někdo z klubu, nejlépe pan Lébr, svolá mimořádné zasedání klubového představenstva a ozve se. Dosud se tak nestalo. Volal jsem proto primátorovi Olomouce, že je toto potřeba udělat a tam zhodnotit celou situaci. Případně také vyvodit nějaké důsledky.

Sestup po více než třiceti letech je opravdu smutný příběh. Příčin je přitom celá řada, a proto je potřeba si sednout a vyříkat si to. Pro mě osobně to ale bude poslední představenstvo.

Jak se vedlo v představenstvu jiným?

Transparentnost klubu a vnitřní komunikaci už dříve kritizovali i jiní členové představenstva, kteří nakonec odešli - marketingový manažer Martin Rak a akcionář Robert Runták.

Proč?
Už na minulém jednání jsem avizoval, že hodlám ve funkci skončit. Komunikace v rámci představenstva a vůbec přístup a probírání důležitých témat za tu dobu, co jsem v něm byl... Nabyl jsem pocitu, že tam nemusím být. Neprobíhalo to rozhodně tak, jak bych si představoval.

Kritika míří z nemalé části právě na vedení klubu. Třeba na špatnou komunikaci z jeho strany si stěžují i další lidé. Podle našich informací byli například někteří členové představenstva o výměně trenéra informováni jen přes SMS zprávu. Týkalo se to i vás?
To byl přesně ten impuls, proč jsem řekl, že nehodlám být nadále v představenstvu. A tu esemesku jsem si schoval. Pokud mi předseda představenstva napíše SMS, že po dohodě s trenérem hodlá provést změnu v mužstvu a jestli souhlasím, tak předpokládám, že chce zřejmě vyměnit nějakého hráče. A protože jsem měl jednání někde na ministerstvu, tak jsem se do e-mailu podíval až asi za hodinu a tam najednou bylo, že byl odvolán trenér. Jistě všichni pochopí, že takovou komunikaci si nadále nedovedu představit.

Takže na příštím zasedání představenstva v něm skončíte?
Pokud se to mimořádné zasedání svolá, zatím to nikdo neudělal. Ale myslím, že by se tak mělo stát co nejdřív. Souhlasil v tom se mnou i primátor Major jakožto zástupce třetinového akcionáře klubu.

Já být předsedou představenstva, potažmo majitelem klubu, což pan Lébr také je, tak bych schůzi svolal hned v neděli. Bohužel doteď nikdo nic nesvolal a nikdo se ani neozval. Každopádně až se tak stane, tak tam odevzdám písemnou rezignaci. Teď momentálně nevidím důvod, proč bych si to měl rozmyslet, koneckonců jsem svůj záměr vydržet jen do konce sezony oznámil už na minulém představenstvu.

Na vaše místo za kraj nastoupí někdo jiný, nebo už v představenstvu nikdo za kraj sedět nebude?
To zatím nevím. Mně bylo to místo nabídnuto ve chvíli, kdy se uvolnilo po Martinu Rakovi. Už tenkrát, kdy to nebyla úplně jednoduchá situace, jsem to přijal s tím, že nejsem odborník na fotbal, což jsem jasně deklaroval. Spíš mě zajímalo financování a vztahy s fanoušky, sponzory a podobně.

Nastoupil jste do představenstva teprve v prosinci a nyní sotva po půl roce už končíte. Působí to dojmem, že vás to fotbalové, respektive klubové prostředí Sigmy rychle znechutilo.
Neřekl bych, že jsem znechucen, ale komunikace na všechny strany byla v rámci klubu špatná. Někdy ani není jasné, kdo je vlastně hlavou klubu, jednou se hodí, že je to někdo, a jindy, když se to nehodí, tak zase žádná hlava klubu není. Těch věcí je prostě celá řada. Půlroční zkušenost mi stačila na to, abych věděl, že v tomto představenstvu být nadále nechci. Kdyby to fungovalo, jak má, tak neodcházím. Navíc zrovna v době, kdy klub sestupuje do druhé ligy.

Vaše rozhodnutí už nic nezmění?
Tak třeba mě někdo přesvědčí. Ale to by se muselo změnit vedení a někdo by musel přijít s jasným návrhem, jak tu komunikaci zlepšit. V tu chvíli bych to možná přehodnotil. Ale zatím platí, co jsem řekl.

Po několika aférách mělo v klubu dojít ke změnám, například rezignoval ředitel klubu Jaromír Gajda. Nakonec ale v klubu působí dodnes. I to je tak předmětem kritiky, tedy že se avizované změny, které měly klub očistit a zlepšit jeho fungování, nedotáhly do konce. Podle některých se i toto podepsalo na současném sportovním neúspěchu.
Nepersonifikoval bych to. Neumím posoudit, jak ti lidé pracují ve vztahu k fotbalu samotnému. Je z mého pohledu ale naprosto zřejmé, že vedení Sigmy se přímo odráží na tom, že naštvali fanoušky i některé sponzory. Byly tam třeba zbytečné změny trenérů... Případně mě zaráží, že všichni dobří hráči byli buď prodáni, nebo odešli na hostování, a tady zbylo příliš mnoho těch, kteří nebyli na první ligu zralí. Místo toho, aby tu zůstalo víc tahounů. Těch věcí je celá řada.

Ale znovu říkám, že tu nejsem jako odborník přes fotbal, já můžu hodnotit hlavně tu komunikaci a přístup ke sponzorům a fanouškům. Fotbal se přece hraje hlavně pro ně. A pak je tu otázka financování. To vše jsem měl možnost poznat, a výsledkem je, že nechci být nadále v tomto představenstvu.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Peníze na propagaci kraje utratí firma sportovního bosse i sama u sebe

Sportovní manažer Miroslav Černošek v pořadu Rozstřel na iDNES.tv

Olomoucký kraj vyplatí firmě vlivného manažera Miroslava Černoška přes pět milionů korun za propagaci. Firmou dodaný...

Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

Pohled na Olomouc.

O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA REPORTINGU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz