Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Fotbalový vzestup a pád v Olomouci. Kam kráčíš, Sigmo?

Na kolenou je obránce Vlastimil Vidlička, momentálně je na kolenou celá fotbalová Olomouc. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

3 2014
Za pět let se toho ve fotbalové Olomouci stalo mnoho. Dobrého i zlého. Více zlého. Období vzestupu a pádu uzavřelo v sobotu poslední kapitolu: tradiční klub po 30 letech sestoupil z první ligy. Je to už úplné dno, z něhož se Sigma odrazí zpátky, nebo nikdy není tak špatně, aby nebylo ještě hůř?

Pokud se vedení Hanáků nepoučí z vlastních chyb, kterých nasekalo kupy, doba modrého temna jen tak neskončí...

Loni, někdy začátkem ledna: sedíme se Zdeňkem Psotkou v jeho oblíbené kavárně Café 87. Jako obvykle, když se potkáme na rozhovor, vybereme stůl pod schodištěm, abychom měli klid a zároveň u velkého okna i světlo z ulice. Do očí novému generálnímu manažerovi fotbalové Sigmy občas zasvítí paprsky slunce, takže jimi mhouří, jako by chtěl u praktického lékaře přečíst poslední řádek prťavých písmenek. A já si chvílemi kladu otázku, zda-li jej opravdu vidí, nebo tipuje, či mlží.

"Nebude vám chybět trénování?" "Nedovedu říct. Ale po dobu manažerské smlouvy se k trénování nevrátím. Je to nová výzva," odpoví a usrkne zázvorový čaj.

"Kdekdo ve vás viděl nástupce legendárního trenéra Brücknera, a vy teď usednete do kanceláře?" ptám se jinak, ale stejně, což je milá vlastnost novinářů.

"Možná jen u mládeže budu mít tendence skočit na hřiště a ukazovat věci hráčům přímo. Je pak hned na nich vidět progres, a to mě baví. V Olomouci máme dobrou práci s mládeží, ale také nám v několika ohledech ujíždí vlak. Byl jsem na stážích v Anglii, v Německu a poznal nové trendy," říká.

Pětiletka s Psotkou

To bylo zahřívací kolo. Otázky na "olomouckou fotbalovou revoluci", kterou (ne)spustil tehdejší primátor města a předseda dozorčí rady Sigmy Martin Novotný coby zástupce velkého akcionáře klubu, měly následovat. MF DNES upozornila na podivné okolnosti dřívějších přestupů někdejších opor Olomouce Radima Kučery a Radka Špiláčka do Německa. Oba vypověděli, že měli Sigmě zaplatit ze svého a bez faktury "výkupné, aby dostali svolení k přestupu. Šlo o miliony. V reakci na to i pod tlakem fanoušků rezignoval ředitel klubu Jaromír Gajda přímo u primátora na radnici, členem vedení se stal charismatický Psotka s nálepkou odborníka, jenž se rychle vrátil z trenérské štace v Senici. Měl přinést svěží vítr do místnosti bez oken.

Letos v květnu, v Café 87 u stejného stolu pod schodištěm: Psotka v Sigmě skončil poté, co se k trénování navzdory prohlášením vrátil. Klub ho vyhodil, neboť se pod ním dál zoufale propadal tabulkou. Rozhovor žádný od té doby nedal, u čaje mluvil jen off record, takže nic z toho tady nezazní.

S vyhazovem Psotky se uzavřela pětiletka a urostlý čtyřicátník lemuje vzestup a pád olomouckého fotbalu, o kterém v MF DNES píši po svém nástupu také pět let. A bylo o čem psát! V tradičním klubu, proslulém výchovou fotbalových talentů, se toho událo mnoho. Až příliš mnoho...

Co se povedlo: - hned první rok pod Psotkou hraje Sigma, která předtím bojovala o záchranu, jako z partesu. Odvážný styl se třemi útočníky nadchl fanoušky. Inspiruje se jím v Plzni také jistý Pavel Vrba, nyní kouč české reprezentace. Olomouc baví a v posledním kole si vítězstvím nad střížkovskou Bohemkou zajišťuje čtvrtým místem v tabulce účast v předkole Evropské ligy, kde nakonec před branou základní skupiny vypadne po statečném boji s anglickým Evertonem

- Psotka pracuje na lepší image klubu, běžné jsou tréninky mezi paneláky s dětmi na sídlišti, nebo charitativní akce. "Fotbalisté žijí v bublině a setkávání s hendikepovanými lidmi jim otvírá oči," říká

- stoupá návštěvnost Androva stadionu, publikum je pozitivnější

- Olomouc loni v květnu vyhrává svou první klubovou trofej v historii, ve finále českého poháru už pod trenérem Petrem Uličným, jenž nahradil poprvé odvolaného Psotku po korupční aféře, porazí Spartu 1:0 po famózní ráně svátečního střelce Vepřeka

- Sigma přidává i druhou trofej za vítězství v Superpoháru 2:0 nad Libercem už za kouče Pivarníka - mládežnická akademie má nadále úspěchy, získává talenty z celé Moravy.

Soudce: Fotbal je žumpa

A teď k průšvihům:

- hned první rok po nástupu Psotky do trenérského křesla Sigma podle soudce uplácela ve zmíněném zápase s Bohemians. Výhra měla stát tři sta tisíc korun. Tehdejšímu brankáři Petru Drobiszovi však v bláznivém případu plném roztodivných lží soudce Vašků neprokáže, že úplatek předával, a osvobodí ho. Český fotbal nazve žumpou. Fotbalový soud dal Olomouci čtyřmilionovou pokutu, sebral jí devět bodů v tabulce a Drobiszovi zakázal na rok a půl chytat

- image ukřivděného klubu logicky padá

- Sigma angažuje jako krizového manažera kontroverzního strůjce drnovického zázraku Jana Gottvalda. Image klubu opět padá

- na povrch vyplývá aféra s vykupováním hráčů Kučery a Špiláčka. Část funkcionářů, především nařčený Gajda to vyvrací, dva členové vedení volají po větší transparentnosti v účetnictví, postavili se na stranu sigmácké legendy Kučery. A končí oni – místopředseda Robert Runták a později i člen představenstva Martin Rak na protest opouštějí Sigmu, neboť "mají jiný pohled na fungování klubu" (to je však v demokracii správně, stejně jako v akciové společnosti – menšina se podřizuje většině) - revoluce zahájená primátorem Novotným de facto nic nezmění. Gajda zůstává ve své kanceláři s tím, že ekonomiku má na starosti jeho pravá ruka Ficner

- klub odvolává kritického trenéra Pivarníka ze čtvrtého místa čtyři kola před koncem sezony

- Sigma nezaregistruje na svazu novou smlouvu s talentovaným útočníkem Doležalem, její nejlepší střelec tak za malé odstupné prchá do Jablonce k šéfovi českému fotbalu Miroslavu Peltovi (ano, ten s tím cinklým jarem) a Olomouci citelně chybí v boji o záchranu. Navíc klub přichází o miliony, aniž by za to kdokoliv nesl zodpovědnost

- hospodaření společnosti se zhoršuje. V účetním roce 2012/13 klubu výrazně klesly výnosy a zároveň vykázal značnou ztrátu, požádal proto radnici o finanční injekci. Na provoz chtěl až deset milionů korun. Nechme mluvit tvrdá čísla: zatímco v účetním roce 2011/12 Sigma utržila 92,8 milionu korun, loni do června se její výnosy propadly o bezmála 35 milionů na 58 milionů korun. Ztráta narostla z 6,9 na 39,9 milionu korun. Vedení klubu výrazný pokles výnosů zdůvodnilo nižšími příjmy z prodeje hráčů, které byly meziročně o 36 milionů korun slabší a obnášely pouze 8,3 milionu korun. Modrým také nevyšel záměr posílit příjmy díky účasti v evropských pohárech. Výrazný pokles výnosů se projevil i na chodu klubu. Situaci se podařilo vyřešit až díky půjčkám od akcionářů v celkové výši 14 milionů korun. Předseda Sigmy a spolumajitel Josef Lébr dává do společnosti peníze ze svých firem jako sponzor, nebo na úvěr, aby zaměstnancům chodily výplaty včas. Šíří se spekulace, že chce akcie Sigmy prodat. Místo toho však odkoupil 62 akcií od Sigmy MŽ. "Akcie rozhodně nenabízím, což vlastně potvrzuje i sám fakt, že akcie dokupuji," napsal Lébr MF DNES.

Neúspěšná revoluce na radnici

Město v klubu drží třetinu akcií a na začátku roku 2013 vložilo čtyři miliony korun do základního kapitálu. Tehdejší primátor Novotný si ale postěžoval, že komunikace s funkcionáři je velmi špatná. "Tisíckrát je musíme upozorňovat, že by nás měli informovat o důležitých rozhodnutích, když po nás chtějí peníze. Já za sebe říkám, že v okamžiku, kdy se vzdám funkce primátora, tak se vzdám i funkce předsedy dozorčí rady této akciové společnosti. Ať se s těmi pány zkusí hádat někdo jiný. Já už na to nemám nervy," rozloučil se Novotný se Sigmou a horké křeslo předal svému nástupci Martinu Majorovi.

Avšak i Novotný má na úpadku Sigmy podíl; jako předseda dozorčí rady nedotáhl změny a revoluce byla neúspěšná.

- vztah klubu a skalních fanouškům chladne

- tragická přestupová politika, pod níž je výrazně podepsaný i Psotka jako manažer. Příklad za všechny: Senegalec Fall, nejpomalejší fotbalista tmavé pleti, jakého jsem kdy viděl. V Olomouci už zřejmě skončil, ale její tiskový mluvčí Petr Pelíšek to nepotvrdil: "Až se bude chtít Sigma k něčemu vyjádřit, bude to na klubovém webu."

- Sigma v sobotu po třiceti letech sestupuje z první ligy

Seznam negativ je delší, i když můžete pár bodů dopsat podle vkusu. Například zázemí a trávník má Olomouc špičkový...

Jako Tottenham

Je to paradox. Před dvěma lety sbírala trofeje a myslela na titul. "V Sigmě byla vždy dobrá parta, ale pokaždé nám něco chybělo k tomu, abychom získali titul. A to chybí i teď," přemítala tehdy legenda Hanáků Oldřich Machala. "Co chybí? Aby se do toho víc investovalo – koupit kvalitní hráče. To chybí. Sigma má výbornou mládež, spoustu odchovanců v sestavě, to je vynikající. Ale kdyby se povedlo kádr doplnit o opravdovou posilu, musí s tou kvalitou, kterou má, vyhrát titul," byl přesvědčený.

Chyba lávky! Přitom touha po titulu byla hmatatelná. Fanoušci po něm dychtili a hráči se nebránili. "Když ho několikrát vyhrál klub jako Liberec, proč ne my?" ptal se brankář Zdeněk Zlámal.

Příznivcům už nestačilo jednou za čas hrát evropské poháry. Na Sigmu celkem seděla hláška z filmu V Bruggách: "Není to vyloženě na hovno, ale žádnej zázrak, to taky ne. Jako Tottenham." Promiňte ostřejší výraz, ale ve fotbalovém prostředí je to běžný slang.

Kam tedy kráčíš, Sigmo? Aby se nastartovala zase na cestu vzhůru, potřebuje: projít očistou, pokornější image, podporu partnerů, poučit se z kupy chyb a tvrdě pracovat.

Před rokem mi kolega z Českých Budějovic psal v souvislosti s příchodem záložníka Martina Vyskočila do Dynama: "Sigma vychovala pro ligu tolik hráčů. Jsou téměř ve všech klubech. Co by za to tady dali, kdyby dělali fotbal takhle. Fanoušci u vás můžou být spokojeni."

Odpověděl jsem, že nemůžou, protože už zkrátka nechtějí fandit "Tottenhamu".

Jak moc jsem se mýlil.

Autor:

Statistiky

Příbram

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Liberec

Nejtrestanější tým

Příbram

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 24 18 4 2 48:8 58
2.FC Viktoria Plzeň 24 15 5 4 45:20 50
3.FK Jablonec 24 11 7 6 42:31 40
4.FC Baník Ostrava 24 11 5 8 36:27 38
5.FK Mladá Boleslav 24 11 4 9 42:37 37
6.1. FC Slovácko 24 10 7 7 30:27 37
7.FC Slovan Liberec 23 11 3 9 42:31 36
8.SK Dynamo Č. Budějovice 24 11 3 10 39:38 36
9.AC Sparta Praha 24 9 8 7 42:32 35
10.SK Sigma Olomouc 24 7 11 6 31:29 32
  • Nejčtenější

Čím myslíš? Fotbalista zuří, bývalá žena vzala děti do epicentra nákazy

Někdejší argentinský fotbalový reprezentant Maxi López se rozzlobil na nejvyšší možnou míru. „Kam jsi proboha dala...

Juventus dumá, co s Ronaldem. Prodat? Za kolik? A kam?

Skoro měsíc nekopl do balonu, před zrádným koronavirem se zabarikádoval doma na Madeiře. A přece se kolem Cristiana...

Nakažený Reina popsal nejhorší chvíle života: Nemohl jsem se nadechnout

Nepsalo a nemluvilo se o něm tak jako o Mikelu Artetovi, trenérovi Arsenalu, či Callumu Hudson-Odoiovi z Chelsea, kteří...

Premium

Zpověď Čontofalského: o milionech, smrti malého syna i létání vrtulníkem

Než svět začala drtit smrtelná nákaza, hledal si na dálku, jak vypadá místo, na kterém odchytal rok kariéry: Lockhart...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezmar versus Šádek. Co sezona, jak s nadstavbou, reagovali zástupci týmů

Lze jarní část fotbalové ligy kvůli mimořádné situaci dohrát bez nadstavby? Ukončit sezonu hned a nechat současnou...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Další snížení platů v ligovém týmu. Šetřit musí i fotbalisté Olomouce

Sigma Olomouc se jako další prvoligový klub dohodla s fotbalisty A-mužstva a realizačním týmem na snížení platů kvůli...

Šumulikoski: Na krajní krok je čas vždycky, tak proč se tím stresovat

Jeho mužstvo má soutěž rozjetou na nejlepší umístění v historii. Ale co teď, když je fotbalová liga přerušena a není...

Stronati: Dva týdny se to dalo vydržet, teď už je to trošku na hlavu

V časech celosvětové epidemie cvičí doma, běhá, s přítelkyní hraje stolní hry nebo sleduje seriály, synka učí abecedu....

Na prohlídku stadionu s Poborským. Peníze pak dá Sparta seniorům

Chcete vidět, jak to vypadá v útrobách sparťanského stadionu v Praze na Letné? Klub pořádá virtuální prohlídku,...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...