Diskuse k článku

Prostějovská opozice oddálila bourání unikátního obchodního domu Dona

Obchodní dům Dona, který je úzce spjatý s historií Prostějova a někdejší textilní výroba v této budově je považována za předchůdce Oděvního podniku, zatím zbourán nebude. Zdejší opozice se totiž odvolala proti rozhodnutí ministerstva kultury, které zamítlo návrh na vyhlášení stavby kulturní památkou, což by demolici zabránilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hokki

Hasiči

by mohli vyprávět, jak často je příčinou nepochopitelného požáru spor: bourat-nebourat. Spáleniště většinou napoví to "správné" řešení...:-(

0/0
4.12.2011 14:53

Já to nebyl, já to nebil!

Ohavnou stavbu nahradí krásná vietnamská tržnice

:-P

+1/0
3.12.2011 15:33

Sidonie_11

Jak to dopadne?

Nechci strašit, ale tuším, že to dopadne tak, že majitelé objektu nebudou čekat, co a jak rozhodne komise. Jednoduše nikde nenahlásí, kdo a kdy to bude bourat, prostě to jednoho krásného dne zbouraj a nikdo s tím už nic neudělá... :-( Že dostanou pokutu? A co? Barák bude srovnaný se zemí, což je pro ně hlavní... :-P Rv DONA je prostě jedna z mála dominant Prostějova, rozhodně by měla zůstat aspoň z venku taková, jaká je teď. Jak vyřeší vnitřní prostory, to z venku vidět nebude... HLAVNĚ JI NEBOURAT!!!!

0/0
3.12.2011 12:09

MNPV

Re: Jak to dopadne?

tak jste si tu dominantu měl koupit. Ten dům byl za nějakých podmínek  a ceny prodán. Po dvaceti letech diktovat majiteli co má s investicí dělat se mi nezdá vpořádku. Když to prodávali, nebyla to památka a nejednou je to dominanta?

0/0
3.12.2011 15:49

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

Ach jo, to jste mi to dal! Dominanta je to odjakživa, co to tam stojí. A že se snaží zachránit aspoň nějakou cennou budovu? Co se divíte? Majitelé se o to roky nestarali, nechali to vevnitř chátrat. Kdyby o tu budovu měli opravdu zájem, našli by využití pro celou, ne jenom pro přízemí. A podmínky prodeje? Bůh ví, jak to bylo - u nás ve městě je bohužel možný všecko. :-P Kdo ví, kdo všecko vůbec věděl, že je Dona na prodej... :-P

0/0
3.12.2011 15:57

MNPV

Re: Jak to dopadne?

Jednu dobu tam byla diskotéka,stěžovali si všichni co bydlí kolem. Nevím k čemu je cenná 15 let prázdná budova. A využití? Kancelářských prostor je v PV nadbytek, bytů rovněž. A pokud by budovu chtěli zrekonstruovat a udělat tam byty a kanceláře, tak se jim investice nevrátí ani kdyby žili ještě 1OO let.Vadí mně, že se "opozice" snaží po cca 2O letech ovlivňovat, co udělá majitel se svým majetkem.

0/0
3.12.2011 16:26

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

Když to neudělala koalice, tak aspoň někdo se o to snaží. Jde jenom o to zachovat tu budovu aspoň z vnějšku, vevnitř si klidně můžou udělat obchody. Stejně jim město prostřednictvím stavebního úřadu říká, co tam stavět nemají, což byl ten paskvil v podobě přízemního skrčka, co tam místo toho navrhovali. Jsou prostě budovy, které by měly mít nějaký dohled a řád. Baráků, se kterýma si může dělat kdo chce co chce je v PV dost, tak ať si některý z nich majitelé koupí výměnou za DONU a bude klid. :-P

0/0
3.12.2011 16:33

MNPV

Re: Jak to dopadne?

A kdo bude v dnešní době chodit do patra do obchodu? Nikdo, proto jsou všechny markety přízemní. Ono s tím využitím to není tak jednoduché, kdyby bylo, tak už se tam dávno něco děje.

0/0
3.12.2011 16:59

MNPV

Re: Jak to dopadne?

a nutno vzít v potaz pořizovací hodnotu budovy, která určitě nebyla nízká. Pokud jsou to vietnamci, tak nebyli určitě první vlastníci. A někdo jim měl při koupi říct, že nebudou moct bourat. Pak ano. Je mi úplně jedno jestli tam budova stojí, či ne. Omítka zatím nepadá, nebezpečí kolemjdoucím nehrozí, tak může stát dál až než opravdu spadne sama.

0/0
3.12.2011 17:05

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

Zajímavé je, že třeba Vaňkovka nebo ten nový obchoďák v Jihlavě jsou taky do patra a je to tam úplně v pohodě. Prostě se jako vždycky hledají důvody, proč to nejde, místo toho, aby se přijala výzva a ze zdánlivé nevýhody se snažila udělat přednost.

0/0
3.12.2011 17:10

MNPV

Re: Jak to dopadne?

Zřejmě je tam jiná situace, to není o důvodech, to chce spočítat. K tomu nemáme čísla , za kolik koupili, kolik by stála rekonstrukce ,spočítat návratnost. Mimo jiné musíte mít v dosahu dost velké parkoviště, což taky v současné podobě areálu není. A v PV je klasických marketů dost i s obrovskými parkovišti.  Ono se dobře radí, když v tom nemáte vlastní ani jednu korunu, pokud tam máte vázaných několik desítek milionů přemýšlíte trošku jinak. Chcete je samozřejmě zpět. Znovu opakuji, pokud by byla při prodeji DONA památkově chráněná, tak je situace jasná. Ale měnit pravidla po cca dvaceti letech, se mně nelíbí. Proč jste nebojovali před lety?

0/0
3.12.2011 17:28

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

Ano, všecko je jenom o prachoch, ty jsou vždycky až na prvním místě! :-P Úcta k historii je až na chvostu jakéhokoliv zájmu. Rv A s tím argumentem, že se mění pravidla po 20 letech - to by se nesměly měnit zákony, předpisy a nic, protože to je taky měnění pravidel po 20 i více letech. Nikdo současným majitelům nebrání v tom, aby DONU prodali a měli klid.

0/0
3.12.2011 17:37

MNPV

Re: Jak to dopadne?

Předpokládám, že si udělají co budou chtít, ale fakt si myslíte, že je ten dům za ty peníze, za které ho pořídili prodejný. S tím, že by byl památkově chráněný? Vy budete nějaký srandista. Když tak uctíváte tu historii, kde jste byl když byla dražba, proč jste si dům nekoupil? Když  to nebylo o "prachoch" mohl jste uctívat historii až do dneška a splácet při tom s úsměvem hypotéku. Pěkný večer.

0/0
3.12.2011 17:47

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

Přečtěte si laskavě můj nick - snad vám konečně dojde, že jaksi nejsem chlap. Jinak - když docházejí argumenty, začne se útočit, že? S tím, že jsem to měla koupit, běžte do háje. Když byla Dona na prodej - vy jste o tom věděl? A navíc - majitel Dony se měl o budovu starat o celou, ne jenom o prostory, kde je/byl obchod! Na to ale jaksi zapomínáte, koukám. Kdyby chtěl, prostory by využil, dokud to ještě bylo možné udělat za peníze, co by se vrátily. Jenže na to kašlal, nevím proto, proč by se teď měly brát ohledy na jeho "zájmy", když navíc většině prostějováků se stržení Dony kvůli další vietnamský tržnici nelíbí, protože ta budova Dony prostě patří k městu! :-P

0/0
3.12.2011 18:21

MNPV

Re: Jak to dopadne?

Ano, věděli jsme o tom. Sledovali jsme v té době dražby a něktzerých se zúčastňovali .Budova patří tomu,kdo ji má zapsanou v listu vlastnickém na katastru nemovitostí a to určitě není město. Jen tak pro pořádek. Pak ještě existuje možnost vyvlastnit, znárodnit. A argument vaší "většiny" neberu. Já znám  "většinu", které je to úplně jedno, moje většina dokonce říká ať tam stojí něco, co bude fungovat. K čemu je starý barák, kde nic není, kde hrozí,že se propadnou stropy, říká moje většina. Ono tady asi ani tak nejde o barák jako o vietnamce.

0/0
3.12.2011 19:30

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

A kde to bylo zveřejněno, že je Dona na prodej? Dozvěděli se to i normální lidi, nebo jenom vybrané skupiny - firmy apod.? A nejde o Vietnamce, ale o to, co místo toho chtějí postavit - paskvilního přízemního skrčka! :-P A opět absolutně přehlížíte argument, že majitel se měl o budovu starat jako o celek, ne ji nechat chátrat všude, kromě těch pár prostor, kde jsou/byly obchody. Kdyby se o ni staral, nebyly by náklady na přestavbu tak vysoké a nemuselo to dojít tak daleko, že hrozí zbourání. Pokud ovšem zbourání budovy nebylo od začátku cílem majitelů... :-P

0/0
3.12.2011 19:54

MNPV

Re: Jak to dopadne?

Co si dělám se svým barákem je čistě moje věc. Technický  stav budovy nesmí ohrozit okolí. Nikdo nemá právo  mně diktovat jak se mám o svůj majetek starat. Je to čistě věc majitelů. A ať to koupil kdo chtěl, předpokládám, že kupoval především místo.

0/0
3.12.2011 20:17

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

Prostě existují situace, kdy má stát/město možnost do vlastnictví promluvit. Toto je jedna z nich. A já doufám, že se zadaří a Dona k zemi nepůjde. Ať se Vám to líbí, nebo ne. A objektem prodeje/koupě byla snad budova, ne místo.

0/0
3.12.2011 20:30

MNPV

Re: Jak to dopadne?

mně je to úplně jedno. Já věřím,že zvítězí zdravý rozum a  dřív nebo později demolice bude. Rekonstrukce by byla tak drahá, že by ji nezvládlo ani město.tedy předpokládám, když nemá ani na opravu chodníků. A objekt se prodával samozřejmě i s pozemkem a ten sahá pokud se nemýlím ze Svatoplukové ul. až na Trávnickou ul. Ve dvoře jsou nějaké stavby, zřejmě garáže. Takže, když se místo vyčistí bude to slušná plocha kousek od centra.

0/0
3.12.2011 20:39

Sidonie_11

Re: Jak to dopadne?

A já zase věřím, že zvítězí zdravý rozum a Dona zůstane stát, protože je to zkrátka unikátní stavba!

0/0
3.12.2011 20:50

MNPV

Re: Jak to dopadne?

tak jo, uvidíme jak dlouho.

0/0
3.12.2011 20:52

MNPV

Re: Jak to dopadne?

unikátní možná,ale k ničemu.

0/0
3.12.2011 20:55

Hokki

Re: Jak to dopadne?

Tak si zajdi v Pardubicích do fungl nového AFI Paláce nebo do rekonstruovaného Grandu. Neřekl bych, že tam je v patrech liduprázdno.

0/0
4.12.2011 14:47

MNPV

Re: Jak to dopadne?

Taková maličkost Pardubice mají téměř 2x tolik obyvatel než Prostějov. Prostějov je větší dědina a s tím je třeba počítat.

0/0
4.12.2011 15:56

mim7

jak dům využít

Asi tak jak se domy obvykle využívají - dole obchody, nahoře byty nebo kancly. Není to žádná zvláštní věda.

0/0
3.12.2011 11:35

MNPV

Re: jak dům využít

chvíli počkají a on spadne sám. Údajně je tam narušená statika.Jinak předělat průmyslovou budovu na byty, kde by měli hlavní slovo památkáři je neskutečná investice a nedovedu si představit dobu návratnosti. Bydlení nad frekventovanou silnicí taky nic moc. Zbytečně se demolice protahuje.Už mohlo být po tom. Stejně nakonec buď dům spadne ,nebo se samovznítí. Když se "prostějovské opozici" nelíbí demolice, měla si barák koupit a mohlo tam být třeba muzeum. A mohlo být vystaráno a barák v perfektním stavu.

0/0
3.12.2011 12:31

Najdete na iDNES.cz