Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prostějovské nemocnici je 130 let. Měla dva lékaře a ošetření za dvoukorunu

  11:52
Dlouhou dobu sídlila v parku na předměstí, po sametové revoluci se přestěhovala do nového areálu u výpadovky na Plumlov. Prostějovská nemocnice letos oslavila 130 let od svého otevření. Počet pacientů, které ročně ošetří, za tu dobu narostl více než sedmdesátkrát.

Nedatovaný historický snímek pacientů v jednom z pokojů prostějovské nemocnice. | foto: Agel

Poprvé se v Prostějově začalo o založení městské nemocnice mluvit v roce 1869, ale zpočátku na stavbu nebyly peníze. Až v březnu roku 1885 obecní výbor rozhodl, že vybuduje městskou veřejnou všeobecnou nemocnici. Investici poskytla spořitelna města Prostějova, která každoroční úroky a splátky věnovala městu jako dar.

V roce 1887 pak začal v okolí rozestavěných budov vznikat park a o rok později po dvouleté výstavbě byla na pozemcích bývalého vojenského cvičiště na předměstí směrem na Brno otevřena nemocnice nesoucí jméno korunní princezny Stefanie.

První pacienti sem přijížděli na povozech, chudí přicházeli pěšky. Všichni doufali, že budou mít štěstí a zastihnou jednoho ze dvou lékařů, kteří v nemocnici tehdy sloužili. O pacienty na 118 lůžkách zde střídavě pečovaly čtyři ošetřovatelky. Byly to laické sestry bez odpovídajícího zdravotnického vzdělání.

Z historických pramenů vyplývá, že například v roce 1892 se v nemocnici dostalo péče 1 095 pacientům a ošetřovací poplatek tehdy činil jednu korunu a šedesát haléřů. Jak později uvedly místní noviny Hlasy z Hané, celková potřeba ústavu v roce 1892 byla 44 378 korun. Nemocnice se věnovala hlavně vnitřnímu lékařství. V období epidemií byl vytížený také infekční pavilon.

Velký rozvoj nemocnice začal příchodem primáře z Vídně

Největší zásluhu na pozdějším velkém rozvoji nemocnice a prostějovského zdravotnictví vůbec má bezpochyby první samostatný primář a chirurg Jaroslav Mathon, který do Prostějova přišel z Vídně, kde působil na několika klinikách. Dnes je po něm pojmenovaná ulice, na které nemocnice stojí.

Za jeho působení se začalo s přístavbou operačního sálu s předsíní či s moderní sterilizační místností.

„Doktor Mathon se zasloužil nejen o výstavbu a rozšíření nemocnice, ale i o modernizaci léčebných metod. Založil protituberkulózní poradnu. Jeho zásluhy byly oceněny jmenováním do Lékařské komory moravskoslezské za Hanáckou lékařskou župu. Od roku 1918 byl také členem Zemské zdravotnické rady moravskoslezské. Výrazně se krom toho věnoval i kulturním a společenským aktivitám,“ uvedla historička Hana Bartková.

Mathona zajímalo především výtvarné umění. Byl dlouholetým předsedou uměleckého odboru Besedy v Prostějově a byl členem kuratoria prostějovského muzea.

V té době však Prostějov trápila vysoká úmrtnost. Právě na účet tuberkulózy šlo největší procento, řádily však také epidemie spalniček, spály a tyfu hlavně v domech poblíž městského potoka. Důvodem byly sociální poměry, nezdravé byty, špatná voda, žumpy a kanalizace a nedostatek dezinfekce.

Školní lékař i zdravotní desatero. Prostějov udával trendy

Městská správa proto zřídila zdravotní komisi, která začala šířit osvětu, a v roce 1900 zavedla také instituci školního lékaře. Místní zemský poslanec dokonce prosadil místodržitelský výnos, že při stěhování dětí je nutné hlásit, zda v bývalém bydlišti neřádí nějaká infekční choroba.

Místní správa rovněž vydala školní zdravotní desatero, kterým se pak řídila velká řada škol na Moravě a v Čechách. Jak připomínají Hlasy z Hané, školní lékař v Prostějově byl první na Moravě.

Veřejná všeobecná nemocnice v Prostějově začala vzkvétat a dvacet let po svém otevření už měla pět lékařů, dvě stě dvacet lůžek a sedmnáct milosrdných sester ošetřovatelek. Po ostravské byla tehdy největší veřejnou nemocnicí na Moravě.

S postupem dalších let se však pomalu nedostávalo kapacit. V 50. letech minulého století proto úřady rozhodly o výstavbě nové nemocnice. Projektovou přípravu ale provázela řada problémů, což vedlo k mnoha odkladům a změnám.

V nemocnici nyní pracuje 840 lidí, ročně ošetří 77 tisíc pacientů

Po sametové revoluci se skupina prostějovských lékařů pokoušela o privatizaci a razantní modernizaci starého areálu v malebném parku na bývalém „brněnském“ předměstí, ale neuspěla. Stavba nové nemocnice na opačném konci města u výpadovky na Plumlov už nešla odvrátit.

Dnes má prostějovská nemocnice 501 lůžek a téměř tři desítky ambulancí. O pacienty pečuje 155 lékařů, 365 sester a porodních asistentek a dalších 320 zaměstnanců zdravotnického a nezdravotnického personálu. Jen v loňském roce nemocnice hospitalizovala přes 14 tisíc pacientů a dalších 63 tisíc jich lékaři ošetřili v ambulancích. Na svět přišlo v Prostějově 853 dětí.

„V posledních letech jsme investice směrovali především do modernizace. Rekonstrukce za 134 milionů korun se dočkalo parkoviště, lůžkové oddělení ORL, dialýza a rehabilitace,“ nastínila ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová. Kompletní obměny se letos dočkalo i dětské oddělení.

„Do přístrojového vybavení jsme dali 175 milionů, zajistili jsme vlastní CT pracoviště, vybudovali nové oddělení laboratorní medicíny a unikátní sportovní kliniku,“ dodala Marsová.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Rvačka v okresním přeboru. Zapojili se i hráči, fanoušek jednoho kopl do hlavy

11. června 2024  16:02,  aktualizováno  16:43

Drsnou bitkou vyvrcholilo utkání šumperského okresního přeboru mezi fotbalovými týmy TJ Sokol...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rodinný statek ze Šumperska je farmou roku, jejich řezník byl původně svářeč

14. června 2024  6:21

Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kočičí mláďata se už neschovávají, dnes se poprvé ukázala návštěvníkům zoo

13. června 2024  15:39

Čtyřčata kočky krátkouché, která se narodila 16. dubna, se dnes poprvé objevila ve svém výběhu v...

Výbuch munice v Libavé vyšetřuje Vojenská policie jako usmrcení z nedbalosti

18. června 2024  8:52,  aktualizováno  10:05

Vojenská policie se zabývá výbuchem munice v Libavé pro podezření z usmrcení z nedbalosti a...

Komfort i zdravotní benefity. Přibývá lidí, kteří si dělají dialýzu sami doma

18. června 2024  4:52

Přesun dialýzy do domácího prostředí nebo pečovatelských domů je v Olomouckém kraji stále častější....

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Úžasná atmosféra, vadily jen odhozené kelímky. Olomoucký půlmaraton opět bavil

17. června 2024  11:58

Přes olomoucké Horní náměstí se dá prodrat jen stěží. Krátce před sobotní sedmou hodinou večerní je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...