Bobři ohrožují hráz rybníka u Přerova, město shání povolení k odlovu

  11:58
Přerovská radnice řeší problémy s bobry, kteří na území přírodní památky Svrčov kácejí desítky dřevin. Hrozí dokonce, že protrhnou hráz tamního rybníka. Město proto shání povolení k odlovu tohoto zákonem chráněného živočicha.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Bobři na Svrčově pobývají už delší dobu, ale na podzim loňského roku se jejich aktivita vystupňovala natolik, že poškodili desítky stromů. Některé bylo nutné ve spolupráci s lesním hospodářem pokácet – hrozila nejen další škoda na majetku, ale i zranění lidí, kteří se zde pohybují,“ přiblížil náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Město se navíc obává hrozícího protržení hráze. „Tento zvířecí stavební inženýr je schopen si v hrázi vyhloubit noru v řádu několika málo dní. Kdyby se protrhla, byly by škody nedozírné,“ varoval vedoucí oddělení správy ostatního majetku a komunálních služeb přerovské radnice Petr Školoud.

Město už shání povolení k odlovu. Po ministerstvu financí také požaduje náhradu škody v řádu desítek tisíc korun, která mu jako vlastníkovi lesa vznikla.

„Podali jsme žádost a čekáme na vyjádření kompetentních orgánů. Poté budeme postupovat v souladu s vydaným rozhodnutím a jeho podmínkami,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Největší evropský hlodavec dal o sobě vědět před nedávnem i v Olomouci. „Bobři se tu volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách a štěrkopíscích,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

„Měl jsem obavy při nedávných povodních, protože bobrem narušené stromy v zaplaveném prostoru nebo podmáčené půdě představují nebezpečí. Kritická situace na území města však zatím nenastala,“ dodal.

V regionu zatím na odlov nedošlo

Podle Jiřího Šafáře z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky je proti chráněnému bobrovi možné zasahovat v případech, kdy ohrožuje majetek lidí či jejich zdraví nebo působí hospodářské škody. Umožňuje to program péče o toto zvíře, jenž stanovuje lokality, kde je považováno za nežádoucí a smí se lovit.

„Týká se to například některých oblastí v jižních a západních Čechách, kde je hodně rybníků a hrozí poškození hrází, velké škody a ohrožení lidských životů. Mezi lety 2012 až 2021 bylo v Plzeňském kraji odloveno 47 bobrů. U nás byly za stejné období dvě žádosti o odlov, ale nekonal se. Takže legálně odloveného bobra v regionu prozatím nemáme,“ shrnul Šafář.

Bobr evropský

  • Jde o největšího tuzemského hlodavce a po kapybaře druhého největšího na světě, může vážit až 30 kg.
  • Je to býložravec, živí se větvemi, lýkem a různými rostlinami.
  • Buduje velké hráze, aby zvýšil hladinu nad vchodem do své nory, což mu umožňuje snadnější transport potravy a také to brání promrznutí vody až na dno.
  • V nezastavěných oblastech je jeho činnost žádoucí, protože pomáhá zadržovat vodu v krajině a zvyšuje biologickou rozmanitost. V blízkosti lidských obydlí, vodohospodářských staveb, sadů a parků může působit problémy.
  • Na Moravě žije v současnosti přibližně deset tisíc bobrů.
  • Původní populaci bobra lidé vyhubili do roku 1885. Lovili jej do želez, pastí či střelbou kvůli kožešině, pižmu nebo masu, které se považovalo za postní jídlo (žije ve vodě jako ryby). Později se na bobra pořádaly hony jako na škůdce vodních děl.
  • Dnešní bobři jsou potomky zvířat, která v 90. letech do krajiny vracel ekolog Otakar Štěrba s kolegy. V letech 1991 a 1992 v Litovelském Pomoraví vysadili 20 bobrů evropských ze severovýchodního Polska, v roce 1996 přibyl jeden pár bobrů z Litvy.
  • Bobr je na seznamu zvlášť chráněných živočichů. Je chráněný nejen v Česku, ale i ve světě.

Mluvčí Olomouckého kraje Alena Minxová upřesnila, že výjimku pro odlov bobra v minulosti vydal úřad kvůli narušování hrází rybníka právě v Přerově.

„Povolil odlov mysliveckým způsobem, ovšem z hlášení vyplývá, že lov nebyl úspěšný. Obdobně to dopadlo na dvou dalších lokalitách – v Potštátě na Přerovsku a v Dubicku na Šumpersku,“ upřesnila.

Hejtmanství potvrdilo, že se zabývá i aktuální žádostí Přerova o udělení výjimky z ochrany bobra kvůli jeho odlovu. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Ochrana pomocí trubek či repelentů

S bobrem se potýká rovněž Povodí Moravy. Ačkoli nejvíce škodí na jižní Moravě, s jeho činností se vodohospodáři setkávají také na řece Moravě až po Šumpersko včetně přítoků a na Bečvě od soutoku s Moravou až po Valašské Meziříčí.

„Různých zásahů podnikáme ročně stovky – od kácení poškozených stromů přes rozebírání hrází až po sanování bobřích nor. Samozřejmě vždy postupujeme podle možností daných platnou legislativou, kdy do teritoria bobra můžeme zasahovat například jen ve vymezeném období či na základě výjimek, které stanoví příslušný krajský úřad,“ oznámil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vodohospodáři se také na řadě míst pustili do zpevňování hrází štětovými stěnami či kamennou rovnaninou, kterými se bobr nedokáže prokousat.

„Variantou je i perforace hráze, kdy se do ní zabudují umělohmotné trubky s navrtanými děrami, díky kterým voda může stále protékat a bobři si s tím neumějí poradit. Skvělé zkušenosti s takovým řešením mají třeba v Německu a s úspěchem se používá i u nás,“ přiblížil Šafář. Proti okusu stromů lze instalovat na kmeny například pletivo či speciální repelent.

Poddolovali cyklostezku, ničili zámecký park

Bobři se vyskytují nepřetržitě na všech hlavních tocích i menších přítocích řeky Moravy až do podhůří Králického Sněžníku. Odborníci je sledují v evropsky významných lokalitách, tedy v regionu třeba na území CHKO Litovelské Pomoraví, kde jich žije kolem 250.

„Tam je jejich počet stabilní už spoustu let a dá se říci, že tam obsadili každou vhodnou lokalitu. Bobr je teritoriální zvíře a pod konkurenčním tlakem se šíří dál,“ přibližuje odborník na bobry Vlastimil Kostkan, jenž spolupracuje i s olomouckým magistrátem.

„Dnes se tak objevuje na rybnících i neobvyklých místech, jako jsou například meliorační kanály v obcích a vlivem vlhkého roku aktuálně i na polích. Pokud se nastěhuje do nějaké cenné lokality, může tam nastat konflikt i se zájmy ochrany přírody,“ dodává.

To byl i případ olomoucké městské části Nemilany, kde si na potoce, který je odvodňovacím kanálem, bobři postavili hráz tak nešťastně, že lidem začala stoupat voda ve sklepech.

Horké chvilky připravili před pár lety i správcům romantického zámeckého parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, kde se bobří rodinka nastěhovala k tamnímu rybníku a začala ničit vzácné stromy.

V roce 2015 se zase v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku začala kvůli bobřím norám propadat nově postavená cyklostezka a o rok později bobr udeřil i v Přerově v rekreační oblasti na Laguně, kde začal podhryzávat dřeviny podél vodní plochy.

Lovec: Bobr je agresivní zvíře, klidně zabije i psa

Sehnat povolení k lovu bobra není vůbec snadné, je to chráněné zvíře a odlov musí povolit patřičné úřady formou výjimky. I odborníci ale připouštějí, že někde je nutné stavy tohoto velikého hlodavce omezovat.

„Bobrů stále přibývá a je potřeba se zamyslet nad regulací početních stavů. Tam, kde je situace vážná, jsou dílčí odstřely jedním z možných řešení,“ uvádí přírodovědec Vlastimil Kostkan.

Tohoto vodního hlodavce lze lovit dvěma způsoby. Jedním je klasický odstřel, na čekané. Je to obtížné a pro nimrody nezajímavé.

„Myslivci nemají zájem bobra střílet, protože z něj nejsou atraktivní trofeje, nevyplácí se zástřelné a je také dost náročné trefit zvíře tak, aby zůstalo na břehu. Do vody se totiž střílet nesmí,“ vysvětluje Kostkan.

„Navíc když trefíte špatně, jak ho pak dohledat? Já bych na tak agresivní zvíře svého psa nepustil, protože mi ho zabije,“ říká myslivec Ladislav Kubíček.

Druhou možností je odchytit bobra do pasti na návnadu. Zvíře pak humánně utratí veterinář.

„Lze také vypustit bobra v jiné honitbě, což však lze podniknout pouze se souhlasem vlastníka nebo nájemce. Málokdo ho však chce na svém pozemku,“ upozorňuje Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

25. dubna 2022

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  2.10 11:10

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily mnohamilionové škody a neunikl jim ani jesenický výrobce outdoorového oblečení...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta ve šlágru vynulovala Pardubice. Litvínov má rekord, slaví také Třinec

Šlágr šestého kola hokejové extraligy ovládla jednoznačně Sparta, která v Pardubicích zvítězila 4:0. Litvínov zůstává i nadále stoprocentní, když přetlačil Olomouc 2:1, mistrovský Třinec si poradil s...

29. září 2024  15:20,  aktualizováno  21:44

Litvínov poprvé padl, nestačil na Pardubice. Sparta otočila, slaví i Třinec

Až v osmém kole hokejové extraligy Litvínov poprvé zaváhal, Pardubicím podlehl 1:3. Mladá Boleslav padla v dobře rozehraném duelu se Spartou 1:2, Třinec porazil Liberec 6:3. Karlovy Vary si poradily...

4. října 2024  16:50,  aktualizováno  21:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sýkory jsou agresivní, fotil jsem i zvrhlé opeřence. Ornitolog o ptačí říši

Premium

Tomáš Grim je „ornitologický rocker“. Trochu od pohledu, ale hlavně názory. Aby bylo jasno, ptáky miluje, znamenitě je fotí, zároveň se pro magazín Víkend DNES nebojí říct, jak opeřencům škodí...

29. září 2024

Klimentův zkrat stál Sigmu body. Sudí ho vyloučil až ve čtvrtém přerušení

Dva zápasy proti soupeřům z Prahy, dvě výhry. Fotbalová Sigma toužila lichotivou sérii natáhnout i ve včerejším zápase 11. kola Chance Ligy. Na Andrově stadionu hostila další pražský tým - Bohemians....

6. října 2024  19:23

Sigma - Bohemians 1:3, Kliment viděl červenou. Hosté dlouho hráli přesilovku

Skoro celý zápas hráli v deseti. Fotbalisté olomoucké Sigmy v jedenáctém kole Chance Ligy padli 1:3 s Bohemians. V deváté minutě viděl červenou kartu útočník Kliment, nejlepší střelec celé soutěže....

6. října 2024  14:57,  aktualizováno  17:51

Fotbalisté utíkali z hořícího autobusu, na D35 bourala rodina s dětmi

Čtyři lidé včetně dvou dětí se v neděli odpoledne zranili při nehodě osobního auta na dálnici D35 u Daskabát na Olomoucku. Automobil sjel z dálnice do lesíku, na místě pomáhal i vrtulník. Na...

6. října 2024  17:03

Olomoučtí strážníci využijí v ulicích dva nové elektromobily, osvědčily se

Dva nové elektromobily dostali strážníci Městské policie Olomouc. Flotila služebních vozidel se rozrostla o dvě auta od jihokorejského výrobce vozidel Hyundai. S elektrizací svého vozového parku...

6. října 2024  6:43

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...