Úterý 9. března 2021, svátek má Františka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. března 2021 Františka

Vyčištění Plumlovské přehrady stálo stovky milionů, fosfor do ní teče dál

  4:53
Po sedmi letech od nákladné revitalizace Plumlovské přehrady, při níž Povodí Moravy mimo jiné kompletně vybagrovalo dno, do nádrže stále teče znečištěná voda. Provizorní srážedla fosforu, která brání šíření jedovatých sinic, se stala trvalým řešením, zemědělci hnojení neomezili a řada obcí nad přehradou stále nemá kanalizace ani čističky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Lidmi kdysi vyhledávanou přehradu na přelomu století pohřbily jedovaté sinice, které se zde každý rok přemnožily. Tisíce turistů z Česka a zahraničí se tak přesunuly jinam. Nákladná revitalizace, v rámci které vznikly také mokřady nebo sedimentační nádrže také na Podhradském rybníku, Bidelci nebo na Čubernici, měla čistou vodu na Plumlov vrátit.

Zatím se to ale daří jen zčásti. Z polí a obcí nad přehradou totiž i sedm let po dokončení stamilionové revitalizace do nádrže stále teče fosfor, který je živnou půdou pro sinice. Povodí Moravy se ho na přítocích snaží likvidovat, ale pokud nepřeje počasí, stejně se sinice na Plumlově každý rok objeví znovu.

„Dávkování síranu železitého ve srážedlech fosforu představuje prozatímní opatření do doby, dokud okolní obce nedokončí výstavbu čističek odpadních vod a kanalizací. V tomto směru nastává pozvolné zlepšení, kdy došlo k odkanalizování obce Vícov a dalších místních částí Plumlova,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V budování funkčních kanalizací a čistíren odpadních vod je podle něho nutné pokračovat.

„Doplnit by to měly také komplexní pozemkové úpravy a správná zemědělská praxe,“ dodal.

Srážedla fosforu bránící přehradu už spolkla miliony

Z obcí nad přehradou, ze kterých do Plumlova teče voda, dosud stále nemá spolehlivou kanalizaci nebo čističku vod více než polovina. Například Vícov kanalizaci dokončil nedávno, stavbu čtyřkilometrového potrubí s více než dvěma stovkami přípojek má připravenou také Ohrozim a nyní zpracovává žádost o dotaci na fond životního prostředí.

„Projekt řeší výstavbu kanalizace a čističky odpadních vod, která má zajistit odvádění splaškových odpadních vod produkovaných v obci a jejich čištění. Vzhledem k výškovému uspořádání obce bude nutno odpadní vody zčásti přečerpávat. Stávající kanalizace bude využita pro odvod dešťových vod,“ potvrdila Adéla Skoupilová z odboru životního prostředí prostějovské radnice.

Čističky však dál vůbec nemají Lipová, Hrochov, Seč, Malé Hradisko, Hamry, Prostějovičky a Stínava. Například Malé Hradisko teprve připravuje změnu územního plánu a projekt.

„V současné době měníme způsob odvádění odpadních vod z obce. Protivanov nás už kapacitně nepřijme, takže budeme mít vlastní čistírnu. Projekt i uzemní plán budou trvat tak rok a půl až dva, pak může začít realizace,“ řekl starosta Malého Hradiska Marian Fiedler.

Olomoucký kraj v roce 2005 zřídil speciální Fond na výstavbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury, ze kterého od roku 2006 obcím nad přehradou, Plumlovu, Protivanovu, Krumsínu a Vícovu, poskytl téměř 25 milionů korun. Kraj stejně jako ostatní obce podporuje srážedla fosforu.

„Konkrétně se jedná o čtyři srážecí stanice pro srážení fosforu umístěné na přítocích vodní nádrže Plumlov a s ní souvisejícího Podhradského rybníka,“ sdělila mluvčí kraje Eva Knajblová. Od roku 2013 na ně Povodí Moravy dalo necelý milion, kraj přes milion a obce v okolí přehrady včetně města Prostějova 1,3 milionu korun.

Ve vodě přitékající do přehrady je spousta fosforu

Samotný kraj však přiznává, že současný stav je dlouhodobě neudržitelný. Masivní investice totiž rychle mohou přijít vniveč.

„Sledování kvality vody na jednotlivých přítocích potvrzuje, že přitékající povrchová voda v současnosti obsahuje velké množství fosforu, který je základní živinou pro nežádoucí růst a masový rozvoj sinic,“ nastínila mluvčí kraje Knajblová.

„Napouštěním takto znečištěné vody do vodní nádrže Plumlov, Podhradského rybníka a rybníka Bidelec by došlo ke znehodnocení již dříve vynaložených finančních prostředků,“ dodala.

Letos je zatím voda v Plumlově na jedničce. Opakované měření hygieniků potvrdilo, že voda má první stupeň kvality a je vhodná ke koupání. Experti ovšem upozorňují, že se vše může rychle změnit.

„Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad Plumlovskou přehradou,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Chmelař.

„Vodní nádrž zůstává živým organismem, který se vyvíjí v závislosti na teplotě vody, velikosti přítoků i procesech, které se odehrávají v nádrži. Učiněná opatření fungují, ale rozvoji sinic v období sucha, horka a při znečištění přitékající vody nelze zabránit. Je to boj s přírodou,“ upozorňuje.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Lidé ze Strukova na Uničovsku nemohou kvůli uzávěře v podstatě vůbec nikam

Kvůli lockodownu se teď zlobí lidé ve Strukově na Uničovsku. Obec má totiž nejmenší katastr v Olomouckém kraji a s...

ALS se u fotbalistů vyskytuje ve vyšším procentu, říká dcera zesnulého hráče

Premium Nedávno porodila a prvorozené dceři přiveze domů nového sourozence Víťu. Anebo Jiříka po dědovi? „Ne, toho nechám svému...

Olomouc bourá dům, jenž blokuje tramvajovou trať. Dala za něj pět milionů

Roky blokoval patrový rodinný dům plány Olomouce na prodloužení tramvajové trati, v sobotu začala jeho demolice. Ke...

Plzeň - Olomouc 1:0, třetí výhra v řadě, znovu díky Beauguelovi

Fotbalisté Viktorie Plzeň teprve podruhé v sezoně dokázali zvítězit ve třech ligových zápasech po sobě. Duel 22. kola s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Převratný nanovlákenný materiál umí zastavit covid, vyvinuli ho v Olomouci

Supermoderní nanovlákenný materiál vhodný do ochranných roušek, respirátorů a v budoucnu třeba i na filtraci vody nebo...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Lůžek je v Olomouckém kraji dost, nemocnice umí rezervu na JIP i zvýšit

Zatímco v Pardubickém kraji nemocnice kolabují pod náporem covidových pacientů a hejtmanství vyhlásilo stav hromadného...

Olomouc bourá dům, jenž blokuje tramvajovou trať. Dala za něj pět milionů

Roky blokoval patrový rodinný dům plány Olomouce na prodloužení tramvajové trati, v sobotu začala jeho demolice. Ke...

Opravili starou promítačku, oprášili pásky. Kino se chystá na nedostatek filmů

Premium Kino v Jeseníku zvolilo unikátní strategii. Má za to, že kvůli koronaviru bude málo nových filmů, a oprášilo proto...

Výstava oživila slávu zapomenutých hrnčířských rodů z Loštic

Hrnčířství patří k Lošticím na Mohelnicku stejně neodmyslitelně jako výroba tvarůžků. S podnikavými řemeslníky a jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Meghan uvažovala o sebevraždě, člena královské rodiny viní z rasismu

Vévodkyně Meghan (39) přiznala, že měla velmi naivní představy o přivdání se do královské rodiny. V pořadu Oprah...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

Fotbalistka Voňková s manželkou Claudií oznámily, že čekají miminko

Fotbalistka týmu Ajax Amsterdam Lucie Voňková (29) a její partnerka Claudia Voňková (35), za svobodna van den...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...