Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Parkovné v Olomouci zdraží, nově se začne platit také na sídlištích

  11:26
Na všech olomouckých sídlištích je nedostatek parkovacích míst. Když je za socialismu stavěli, jezdilo po cestách nepoměrně méně aut než nyní. Proporce 70. a 80. let minulého století se do současnosti vůbec nehodí, takže je třeba zasáhnout.

Olomouc, ulice Schweitzerova. Město Olomouc si nechalo zpracovat novou koncepci parkování, která by měla řešit i parkování na sídlištích. (20. 7. 2021) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvíce se nedostatek parkovacích míst projevuje na sídlištích krajského města hlavně večer a v noci, kdy řidiči nechávají auta na místech, kde to zákon nedovoluje: u přechodů, v zatáčkách nebo na chodnících.

Jedním ze zásadních navrhovaných opatření je rozčlenění území Olomouce do čtyř zón s odlišnými pravidly. Upřednostněni přitom budou lidé s trvalým pobytem.

„Situaci by mělo pomoci zlepšit zavedení zóny C v širším centru a rovněž navržená zóna D zahrnující sídliště. Tím vznikne větší pravděpodobnost pro zaparkování aut rezidentů v blízkosti bydliště,“ sdělil Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta magistrátu.

17 tisíc míst, za něž se bude platit

K současným 2 500 parkovacích míst má přitom přibýt téměř 17 tisíc nových, za která se bude také platit.

Zřízení zóny D bude znamenat, že se na sídlištích bude platit v pracovní dny v době od 17 do 6 hodin ráno.

Jestliže opatření pomohou, bude velká část lidí ochotná na nová pravidla přistoupit. „Když se bavím s lidmi na sídlišti, říkají, že pokud budou mít možnost zaparkovat, rádi si nějakou korunu zaplatí. Ale chtějí mít jistotu, ať už v novém parkovacím domě, nebo na vytvořeném parkovišti,“ uvedl předseda komise z Nových Sadů Jaroslav Krátký.

Omezí se parkování dodávek

Místa na sídlištích mají uvolnit také dodávky, které jsou podle magistrátu problém a jejichž parkování hodlají představitelé města omezit.

„Některé obyvatele by mohla regulace přimět ke snížení počtu vozidel v domácnosti, kdy využívají soukromé i služební vozidlo. Předpokládáme, že část kapacit bude uvolněna vozidly osob, které v místě nemají trvalý pobyt. Zejména jde o studenty, kteří se po městě sice pohybují pěšky, na kole nebo MHD, ale jejich vozidlo je bezplatně zaparkované po celý týden před pronajatým domem,“ uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Podle nové koncepce by rezidenti za jedno auto ročně platili podle zóny, ve které bydlí a mají v ní trvalé bydliště.

Jednalo by se o sto korun na sídlištích až po dva tisíce korun v zónách A (pěší zóna) a B (historické centrum). Za druhé a další auto by pak rezident platil od 10 tisíc na sídlištích po 16 tisíc v zónách A a B.

„Cena deset tisíc korun ročně není přehnaná. Náklady na údržbu parkovacích míst na ulicích a parkovištích se pohybují mezi třemi až čtyřmi tisíci za rok. Tyto náklady platí každé město a pomyslně tak doplácí,“ podotkl předseda České parkovací asociace Petr Horský.

Fond mobility

Společně s novou parkovací politikou Olomouce vznikne i fond mobility, kam půjdou veškeré peníze vybrané na parkovném a pokutách. Radnice za ně bude hradit například výstavbu nových parkovacích míst.

K návrhu nové parkovací politiky budou mít lidé příležitost se vyjádřit na veřejných projednáváních 14. a 15. září. Už teď se mohou zájemci s návrhem seznámit na webové stránce spokojena.olomouc.eu.

Nová koncepce parkování počítá s tím, že lidé na olomouckých sídlištích sice budou za parkování platit, nebudou už však mít problém najít volné místo.

„Města často zvýhodňují lidi s trvalým pobytem“

Způsob řešení problematiky parkování by měl vycházet především z tvrdých dat, nikoliv pocitů, říká v rozhovoru předseda České parkovací asociace Petr Horský.

Lze říct, jaká parkovací strategie je nejvhodnější? Nejúčinnější?
Nikdy se nemůžeme dívat pouze na problematiku parkování. Vždy musíme tento fenomén řešit v kontextu mnoha jiných. V posledních deseti letech se parkovací politiky silně soustředily na preferenci svých obyvatel. A tak se parkovací zóny rozšiřují z center měst na jejich okraje do sídlištních aglomerací. Tady směřují zejména na skupinu obyvatel, kteří zde nejsou trvale hlášení k pobytu.

Na co města při nových konceptech parkování zapomínají?
Nejčastější chybou je tzv. pocitové řešení. Postup, kdy města vychází z pocitů a dojmů, případně doplněných o výběr nejčtenějších hitů ze sociálních médií. Správný postup by měl být založený na kvalitní dopravní a prostorové analýze. Na tvrdých faktech a datech. Mnoho parkovacích politik je orientováno na voliče a je v nich velice zvýhodněná skupina parkujících s trvalým pobytem v daném městě.

Olomouc chystá novou parkovací politiku, kdy chce rozšířit placené stání i na sídliště, druhé auto v rodině by podle návrhu mělo ročně za stání platit přes 10 tisíc korun. Je tohle podle vás správná cesta?
Ono je to poměrně lákavé, protože většina rodin má právě standardně jedno auto. O to více jsou vidět jednotlivci s více vozidly v rodině, služební vozy či dodávky. A tyto případy jsou častým cílem parkovacích politik. Je takto vytvářen tlak na občany, aby se přihlásili k trvalému pobytu v daném městě, což městům zvyšuje rozpočtové příjmy. Současně se těmito opatřeními omezují počty parkujících dodávek a případně i dalších vozů v rodinách. Vhodné je vždy mít připravenou odpověď na otázku: A kde mám teď parkovat? Pokud město najde na okrajích sídlišť plochy a vytvoří zde „záchytná“ parkoviště, pak si ušetří spoustu problémů, zejména mediálních. Současně město může říct: Víme, že existují nevyužívaná parkoviště. Proto je nutná kvalitní dopravní a prostorová analýza.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Seznam kandidátů: Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk, Litovel, Šternberk, Loštice, Mohelnice, Velké Losiny, Náměšť na Hanéostatní

  • Nejčtenější

Muž zabil v Přerově na ulici známého. Soud ho poslal do vazby

Okresní soud poslal do vazby jednačtyřicetiletého muže obviněného z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v...

Sparta - Olomouc 2:0, druhá výhra v řadě, trefili ji Karabec s Höjerem

Fotbalová Sparta vyhrála první domácí zápas v sezoně. V 3. kole Fortuna ligy proti Olomouci navázala na poslední výkon...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmyslný projekt, velká ztráta. Odpůrci rozhledny na Sněžníku rezignovali

Ekologové rezignovali na další kritiku výstavby rozhledny na polské straně Králickém Sněžníku. Je prakticky dokončená,...

Ruská továrna u Prostějova už je švýcarská, měla otevřít dveře do Evropy

Ruská společnost Danaflex prodala švýcarské skupině Amcor Group svoji továrnu na výrobu flexibilních obalů DGPack v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plavat s obličejem nad hladinou zdravotní potíže spíš zhorší, říká instruktorka

Premium Teplé počasí láká k vodě, koupací sezona je na vrcholu. Letošní rok však už přinesl nejedno neštěstí. „Lidé musí poznat...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Lidé v těžké době čekají na pomoc psychologa měsíce, nové už část nepřijímá

Zdražování, covid, válka na Ukrajině a z ní plynoucí následky. Nynější náročná doba plná nejistoty a obav se odráží...

Ruská továrna u Prostějova už je švýcarská, měla otevřít dveře do Evropy

Ruská společnost Danaflex prodala švýcarské skupině Amcor Group svoji továrnu na výrobu flexibilních obalů DGPack v...

Města chtějí vyzrát na extrémní horka, plánují více zeleně i mlžítka

Tropická vedra se v ulicích měst projevují výrazněji než v přírodě. Předminulý týden na různých místech v Olomouci a...

Divadla lákají na nové herce a slavné předlohy, část ale zdražila vstupné

Po letní přestávce se milovníci divadla v Olomouckém kraji těší na nové zážitky. Čekají je desítky premiér, musejí ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...