Jeden ze symbolů Olomouce, letadlo tupolev, se nakonec stěhuje k Plzni

  12:25aktualizováno  12:25
Už delší dobu bylo jasné, že od plaveckého stadionu v Olomouci zmizí letadlo tupolev, jeden ze symbolů města. Řada lidí ale doufala, že se jen přesune, třeba do leteckého muzea ve čtvrti Neředín. Nakonec ale zamíří do Zruče u Plzně. Kamiony by ho měly rozebrané na díly odvézt do konce prázdnin.

Známé olomoucké letadlo, sovětský Tupolev TU-104A, které stojí u bazénu od roku 1975. Uvnitř byl noční bar. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Tupolev přes pětatřicet let sloužil v Olomouci jako orientační bod a místo setkávání. Varianta, že by skončil v neředínském leteckém muzeu, ale definitivně padla.

Po svém "odletu" z Legionářské ulice zchátralý letoun s barem uvnitř přistane v západních Čechách ve veřejně přístupné soukromé sbírce, kam ho převeze sedm kamionů.

TU-104, jeden ze symbolů města

Od země se naposledy odlepil ve službách Československých aerolinií 25. dubna 1974 při letu mezi Prahou a Ostravou. U plaveckého areálu stojí od roku 1975.

Z Legionářské ulice totiž musí zmizet kvůli plánované modernizaci nedalekého zimního stadionu a jeho okolí. Dopravní letoun by tu překážel stavbě parkovacího domu (více o proměně zimního stadionu a okolí včetně vizualizací zde).

Jeho zchátralý zevnějšek navíc nezapadá do plánů města na zkulturnění okolí olomoucké arény.

Letadlo musí ze svého místa zmizet do konce srpna

"Nejprve jsme majiteli poslali výzvu, aby si letadlo odvezl do konce června. Přišel za námi s tím, že toho není schopen. Dohodli jsme se tedy, že tu tupolev může zůstat do 31. srpna. Prvního září tak pozemek bude už prázdný," uvedl náměstek primátora Martin Major. "Bar by měl zůstat v provozu do konce července. Srpen má majitel vyčleněný na rozebrání a odvoz," dodal.

Známé olomoucké letadlo, sovětský Tupolev TU-104A, které stojí u bazénu od roku...
Známé olomoucké letadlo, sovětský Tupolev TU-104A, které stojí u bazénu od roku...

Olomoucká radnice bere známé letadlo už jen jako torzo, které v centru nechce. Místo se navíc při kompletní proměně zimního stadionu a jeho okolí zcela změní.

Pokud by tupolev datum "odletu" propásl, nevylučuje Major jeho odstranění právní cestou. "Letadlo jsme tu spíše už jenom trpěli jako symbol určité doby. Ta minula. Jeho majitel s námi navíc nemá podepsanou žádnou smlouvu o tom, že by zde mohlo stát," řekl.

Olomoucký tupolev

Otazníky do poslední chvíle visely nad místem, kde tupolev, který byl naposledy ve vzduchu 25. dubna 1974, nakonec skončí. Jeho majitel již před časem vyloučil vrakoviště, vše ukazovalo na olomoucké letecké muzeum v Neředíně. To už ale neplatí.

"Pan Navrátil má, coby majitel, jiného zájemce. V tomto případě náš zájem přesouváme jinam," uvedl správce neředínského muzea Zdeněk Svobodník.

Tupolev čeká soukromá sbírka, bar v něm zůstane

Olomoucké dominanty se tak ujme Karel Tarantík, majitel Air Parku, soukromé sbírky letecké a vojenské techniky ve Zruči u Plzně. Byl si ho prohlédnout, na jeho převoz počítá se sedmi kamiony. Ve hře o příští azyl pro letoun pak bylo i Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu v Praze.

"Na devadesát procent je to jisté, jsme dohodnutí," potvrdil MF DNES Tarantík. "Nejnáročnější bude letoun rozebrat, vše bude zarezlé. Převoz už tak problematický nebude. Máme zkušenosti, přivezli jsme k nám už Iljušin 18, který je jen o tři metry kratší. Tupolev bude náš největší exponát," říká.

Tarantík od Navrátila letadlo z Legionářské ulice pravděpodobně odkoupí, cenu však uvést nechce.

"Mohu jen říct, že to je pod cenou šrotu. Kdybychom ho do něj za tu smluvenou částku dali, tak na tom vyděláme. Ale my zachraňujeme historii," podotýká majitel muzea, který zašlý bar uvnitř letadla plánuje zachovat.

Jednání se západočeským sběratelem potvrzuje i syn majitele tupolevu Martin Navrátil. "Dohoda s ním je pro nás finančně výhodnější, než byla varianta přesunu do Neředína. Doufáme, že vše do konce prázdnin stihneme," uzavřel Navrátil.

Co se podle vás mělo udělat s olomouckým tupolevem?

celkem hlasů: 6824

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Opravit ho, ale nechat na stávajícím místě. 4156
Přesunout do olomouckého leteckého muzea. 1596
Sešrotovat. 749
Nechat tak, jak je. 179
Nemám jasný názor. 144

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Najdete na iDNES.cz