Právě téměř dvě století starý snímek významného fotografa druhé poloviny 19. století Jakoba Höflingera, kterou badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman objevil náhodou v americkém archivu, nově definovala počátek fotografické historie Olomouce. Zachycuje Merkurovu kašnu zakrytou přes zimu dřevěným bedněním a ulici 8. května v období let 1853 až 1855.
Lákadlem jsou pak také snímky berlínského fotografa Hermanna Haubenreissera pořízené v září 1860 a zobrazující Horní náměstí a sloup Nejsvětější Trojice. Byly zhotoveny na objednávku u příležitosti opravy střechy radniční věže.
„Tyto vzácné fotografie čekaly spolu s dalšími upomínkovými předměty a dokumenty až do roku 1961 ukryté ve střešní makovici olomoucké radniční věže,“ přiblížila kurátorka výstavy Hana Jakůbková.
Výstava obsahuje i snímky ateliéru A. Pichler & spol., portrétní vizitkové fotografie a další ukázky z období raného vývoje fotografie. Mimo jiné jde třeba o snímek Edelmannova paláce na Horním náměstí. V době pořízení úřadoval v paláci starosta a další orgány magistrátu, dříve dům sloužil jako sídlo velitele olomoucké pevnosti.
Další originální snímek z ateliéru zase zachycuje Dolní náměstí s Jupiterovou kašnou a morovým sloupem Panny Marie od architekta Václava Rendera.
Pomocí digitální dotykové obrazovky mohou návštěvníci výstavy porovnat historické snímky s dnešními záběry na moderní Olomouc nafocenými ze stejných míst a úhlů pohledu, z jakých zákoutí města zachytili fotografové v 19. století. Lákadlem expozice, která bude otevřena do konce března, je rovněž fotokoutek v dobových kostýmech.