Pohled na část exponátů výstavy Český kinematograf – Počátky filmového...

Pohled na část exponátů výstavy Český kinematograf – Počátky filmového průmyslu, která je nyní k vidění v olomouckém Vlastivědném muzeu. Na snímku je dvojitý sálový projektor na 35 milimetrový film Gaumont ze zámku v Lánech, kde jím byly promítány filmy prezidentu T. G. Masarykovi. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V olomouckém muzeu ožily počátky filmu i vzpomínka na místní biografy

  • 0
Dozvědět se, jak se v dobách počátků kinematografie vyráběly filmy či jak to vypadalo ve filmových ateliérech, prohlédnout si kočovný kinematograf v téměř životní velikosti a nebo se seznámit s historií kin v Olomouci. To vše mohou nyní návštěvníci tamního Vlastivědného muzea na nové výstavě.

Rozsáhlá expozice Český kinematograf – Počátky filmového průmyslu, která původně vznikla před dvěma lety v Národním technickém muzeu při příležitosti 120 let od první filmové projekce v českých zemích, je doplněná o místní exponáty včetně projekční techniky vyrobené v přerovské Meoptě.

„Lidé se též mohou seznámit s klíčovými vynálezy a objevy či významnými českými osobnostmi oboru, ale třeba také zhlédnout zajímavé hrané i dokumentární filmy z počátků tuzemské kinematografie,“ nastínila mluvčí muzea Renáta Fifková.

„Kromě toho se mohou těšit i na oživlé chronofotografie od Étienna-Julese Mareye, díky nimž se na chvíli přenesou do Paříže na přelomu 19. a 20. století, nebo originální fotokoutek, kde se lze vyfotit v dobových kostýmech,“ dodala.

Výstava, jež je v sále svaté Kláry k vidění až do 6. ledna, také provází historií kin v Olomouci, kde se první představení odehrálo už v roce 1896 krátce po Praze.

„První stálé biografy se ve městě objevily na přelomu prvního a druhého desetiletí 20. století, šlo o kina Orania, Atlantis. V době největšího rozmachu biografů jich v Olomouci fungovala více než desítka. Bohužel rozvoj jiných druhů zábavy zapříčinil jejich postupný zánik,“ shrnul kurátor výstavy Martin Zdražil.