Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Olomouc řeší spor o bulvár, opozice z něj chce mít takřka pěší zónu

  15:27
Příští rok spustí Olomouc přestavbu jednoho z nejvytíženějších míst v centru, ulice 8. května. Opozice však městu vytýká, že využije zastaralé plány. Radní je nyní upravili, opozici to ovšem nestačí.

Frekventovaná ulice 8. května v centru Olomouce. Již roky potřebuje především kvůli stavu kolejí a kanalizace kompletní rekonstrukci. (srpen 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ohledně budoucnosti frekventované ulice 8. května se vedení Olomouce a opozice shodnou zřejmě jen na jednom. Nutně potřebuje kompletní a již roky odkládanou opravu.

Tramvaje tudy dnes jezdí už jen díky výjimce od Drážního úřadu, frekventovanou trať musí dělníci často opravovat. Pod mnohdy popraskanými starými chodníky a zvlněnou silnicí leží až sto let stará kanalizace, obnovu tu potřebují i další inženýrské sítě.

Co olomoucké politiky rozděluje, je budoucí podoba ulice. Opoziční hnutí ProOlomouc se chce spolu s Piráty a Starosty při rekonstrukci co nejvíc přiblížit pěší zóně.

Radnice s tím ale nepočítá. Stavební firmě zřejmě předá projekt narýsovaný před deseti lety, jejž radní na svém posledním jednání upravili.

Ubylo tak několik původně plánovaných parkovacích míst, například podélné stání před Národním domem.

„Bylo by vhodné zrušit i parkování u přechodu mezi poliklinikou a náměstím Národních hrdinů, kde je největší koncentrace lidí,“ doplnil náměstek primátora Matouš Pelikán (KDU-ČSL). Poté se radní také shodli, že je nutné rozšířit chodníky u chrámu sv. Mořice.

Olomoucká ulice 8. května

Celkově tak radní z plánů místa pro odstavení aut vymazali na severní straně 8. května mezi ulicemi U hradeb a Slovenská a částečně také na protější straně ulice od náměstí Hrdinů po druhý trakční sloup.

„Budoucí parkovací zálivy by měly být určené především pro zásobování, a to s krátkým časovým úsekem pro stání,“ upřesnil mluvčí radnice Pavel Konečný.

Radní při úpravách vycházeli především z podkladů od expertů z magistrátní komise architektury. Opozice ale požaduje její další jednání, přizvat chce i členy dopravní komise.

Opozice: Pěší zóna by pomohla i ekonomice

„Rozhodnutí rady může v některých částech ulice znamenat drobné zlepšení, na dalších místech se ale nedotýká problému špatné kvality plánovaného řešení tohoto veřejného prostoru. Konkrétně to znamená zužování chodníků anebo nepřehledné až nebezpečné uspořádání dopravy,“ podotkl předseda ProOlomouc Tomáš Pejpek.

Ideálem je pro něj proměna ulice 8. května na pěší zónu. Připouští, že existuje řada argumentů, proč to není možné.

A právě tyto argumenty chce opozice na společném jednání komisí probrat. Jejím cílem je úprava plánů, jež se standardům pěší zóny co nejvíc přiblíží.

„Koncept současných plánů stále odpovídá pojetí 70. let. Upřednostňuje rychlý průjezd aut a parkování v neprospěch komfortu i bezpečnosti chodců,“ upozornil Pejpek.

Pěší zónu coby ideální řešení zmiňují i Piráti se Starosty. Pomohla by podle nich také zdejší ekonomice. Odvolávají se na veřejně přístupná data londýnského odboru dopravy. Ukazují, že budování ulic přizpůsobených především pěším a cyklistům je výhodnější než ulice určené pro auta.

„V Londýně si spočítali, že každá libra investovaná do ‚cyklo-pěších‘ prostor se vrátí třináctkrát. Místním podnikům se o třicet procent zvedají tržby, lidé nechají v centru víc peněz, když do něj přijdou po svých,“ shrnul Marek Zelenka z koalice Piráti a Starostové.

Primátor: Ve hře jsou také desítky milionů

Podle primátora Miroslava Žbánka z ANO ovšem na další velké úpravy plánů není už prostor, stavební stroje mají do ulice 8. května najet již příští rok.

A to nejen kvůli havarijnímu stavu tramvajových kolejí či kanalizace, ale i kvůli tomu, aby město stihlo na opravy vyčerpat dotaci. Ve hře je podle Žbánka zhruba 30 milionů korun.

„Už teď bude náročné vše stihnout. To, co nás nejvíc pálí, je dodržení termínů, získání stavebního povolení a zahájení prací. Navíc musíme tuto opravu časově zkoordinovat s rekonstrukcí trati a výlukou po připravovaném zbourání mostu na Masarykově třídě,“ uvedl primátor.

„Přesto jsme stále připraveni debatovat o věcech, které ještě budeme schopni stihnout. Byl bych rád, aby se tomu odborníci dál věnovali,“ dodal Žbánek.

Samotnou možnost přebudovat ulici 8. května na pěší zónu ale podle něj zavrhli jako technicky nemožnou přímo odborníci z komisí. A to například kvůli uložení kolejí v Pekařské ulici, jež na ulici 8. května navazuje, či odtokovým poměrům.

Ulice 8. května leží přímo ve středu Olomouce

Ulice 8. května leží přímo ve středu Olomouce

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Pátrání po viníkovi otravy řeky Bečvy vázne, inspekce začala mlčet

V kauze řeky Bečvy otrávené kyanidy i po měsíci pořád spíše přibývá otazníků. Viník stále není znám, současně Česká...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Policie rozpustila večírek, provozovatel ho pořádal „jen pro členy klubu“

V noci na sobotu policie v obci Kokory na Přerovsku rozpustila večírek desítky lidí, kteří se bavili v místním podniku....

Přikryl o cestě z vesnice a fotbalu i životě u běloruských hranic

Čtyřapůlletá dcerka Victorie drží na růžovém vodítku jorkšíra Amy, a když žádá rodiče o svolení, roztomile se zeptá:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdálo se, že ho zranil sadista. Na léčbu kocoura lidé poslali sto tisíc

Neuvěřitelnou částku přes 100 tisíc korun přispěli lidé v minulých dnech na léčbu těžce zraněného kocoura z Prostějova....

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Josef Suchánek je novým olomouckým hejtmanem, s covidem na schůzi nemohl

Krajští zastupitelé na ustavujícím zastupitelstvu zvolili hejtmanem Josefa Suchánka. Žádní další kandidáti navrženi...

Zdálo se, že ho zranil sadista. Na léčbu kocoura lidé poslali sto tisíc

Neuvěřitelnou částku přes 100 tisíc korun přispěli lidé v minulých dnech na léčbu těžce zraněného kocoura z Prostějova....

Epidemie zdraží svoz odpadků. Přibylo jich, města zaplatila miliony navíc

Kvůli epidemii nemoci covid-19 vzrostlo množství komunálního odpadu, jejž lidé zejména při jarní karanténě...

Ostudu u vstupu do Čechových sadů v Olomouci brzy nahradí hi-tech toalety

Přes dvacet let chátrají v Olomouci u vstupu do Čechových sadů od Palackého ulice staré zděné veřejné toalety....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...