Boj o Šantovka Tower dál pokračuje, město už při něm zažilo soudní pře, tajné hlasování zastupitelů či demonstrace (snímek z protestu v říjnu 2013).

Boj o Šantovka Tower dál pokračuje, město už při něm zažilo soudní pře, tajné hlasování zastupitelů či demonstrace (snímek z protestu v říjnu 2013). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Boj o olomoucký věžák trvá, radnice a ministerstvo si prohodily role

  • 11
I po téměř sedmi letech od zveřejnění první vizualizace více než sedmdesátimetrového olomouckého věžáku Šantovka Tower může v jeho spletitém příběhu nastat překvapení. Olomoucká radnice a ministerstvo kultury si nyní vyměnily role developerova „spojence“ a protivníka. Aktuální vývoj shrnuje analýza MF DNES.

Zatím poslední kapitolu spletitého příběhu Šantovka Tower, jejíž první vizualizace developeři zveřejnili v prosinci 2012, napsalo současné vedení města začátkem minulého týdne. Radní rozhodli, že kvůli plánované výšce věžáku podají námitku do územního řízení, v němž podnikatelé usilují o územní rozhodnutí – důležitý předstupeň stavebního povolení.

Město námitku podalo mimo jiné kvůli již připravené leč dodnes neschválené změně územního plánu. Ta by nad pozemky znovu nastavila výškové limity, které před časem po žalobě podnikatelů zrušil soud. Jejich obnovení by pro Šantovka Tower znamenalo fakticky rozsudek smrti.

„Při přijetí změny územního plánu v navržené podobě by vybudováním výškové stavby mohlo dojít k ohrožení hodnoty, kterou je historické jádro města. Město považuje za důležité, aby o výšce zástavby rozhodlo zastupitelstvo při rozhodování o změně územního plánu,“ stojí v aktuálním usnesení rady.

Radní tím vlivné developery v čele s Richardem Morávkem nepříjemně zaskočili. Podnikatelé totiž v reakci zdůrazňují, že Šantovka Tower je plně v souladu s platným územním plánem.

„Získali jsme i veškerá kladná stanoviska, která jsou potřebná pro vydání územního rozhodnutí. Námitky podané městem nás proto překvapily. Považujeme je za nedůvodné a očekáváme, že stavební úřad je vyhodnotí stejně,“ říká mluvčí developerů Juraj Aláč.

Smlouva coby Morávkův bič na Olomouc

Překvapení developerů se není příliš co divit. Doposud se totiž ve vztahu k městu mohli spoléhat na smlouvu, kterou s nimi v roce 2010 radnice uzavřela. Podepsal ji tehdejší primátor Martin Novotný z ODS a Olomouc v úmluvě zavázal, že pod hrozbou sankcí nebude bránit stavbě mrakodrapu ani dalším plánům, které developeři při budování nové čtvrti v bývalém areálu Milo mají.

Zda teď smlouvu využijí k „odvetě“ za podanou námitku radních, zatím není jasné. O tom, že ohledně plánů na Šantovka Tower neustoupí, naopak vůbec není pochyb.

„S výstavbou nadále počítáme,“ vzkazuje Morávek.

Bojištěm, kde se definitivně rozhodne o osudu sporného věžáku, bude s největší pravděpodobností nakonec územní plán, který v celém městě určuje mimo jiné právě výškové limity. Pokud by prošla již popisovaná změna, museli by developeři Šantovka Tower na 22 pater bytů zapomenout, či opět rozpoutat bitvu právníků u soudu. Druhá možnost je přitom pravděpodobnější.

Nejblíže ke schválení měla úprava tohoto klíčového městského dokumentu na jednání zastupitelů loni v červnu.

Developeři však podali devět námitek. Úředníci sice kontrovali seznamem argumentů, proč ani jedné nevyhovět, ovšem zastupitelé nakonec výhrady investorů neodmítli a na hlasování o územním plánu tak vůbec nedošlo.

Pozoruhodné bylo i rozhodnutí o námitkách developera hlasovat tajně. „Byl jsem požádán o navržení tajného hlasování. Někteří měli obavu a říkali mi, že se raději při veřejném hlasování zdrží, než by hlasovali pro,“ uvedl tehdejší náměstek Aleš Jakubec (TOP 09), jenž změnu územního plánu předkládal.

Ministerstvo nečekaným „spojencem“ developerů

Od té doby se už změna dokumentu na stůl zastupitelům nedostala. Aktuálně tedy žádné výškové limity parcely v ochranném pásmu památkové rezervace neblokují. A čas hraje pro developery, kteří mohou dál shánět razítka pro povolení stavby.

Současná čtyřkoalice navíc změnit územní plán nemůže. Zasáhlo totiž ministerstvo kultury, jež vede dřívější olomoucký primátor Antonín Staněk z ČSSD, a poněkud překvapivě začalo přezkoumávat nastavení výškových limitů. Těch samých, které dříve samo pro olomoucký územní plán stanovilo.

Proč? Spouštěčem byl dopis, který do Prahy doputoval od Morávkovy společnosti Office Park Šantovka.

„Byla v něm napadena správnost postupu ministerstva při projednávání návrhu změny územního plánu s tím, že případnou újmu bude tato společnost požadovat k náhradě,“ podotýká mluvčí ministerstva Petra Hrušová.

Zároveň ovšem vylučuje, že by se úředníci do přezkoumání limitů pustili na Staňkův popud. „Samo ministerstvo v rámci vnitřních mechanismů kontroluje, že se postupovalo správně.“

Embargo na přepis plánu by mohlo padnout v dubnu, kdy by mělo být prověření limitů hotové.

„Do té doby nemůže být na jednání zastupitelstva předložen návrh na vydání příslušné změny územního plánu,“ potvrzuje mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

V kauze tak nastal paradoxní obrat. Dosud se totiž odpůrci Šantovka Tower odvolávali právě na postoj ministerstva a kritizovali některé radniční politiky, že developerům umetají cestu. Najednou jsou ale role přesně opačné, když kroky ministerstva mohou nahrát developerům, zatímco torpéda směrem k mrakodrapu vysílá radnice.