Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kriminalista zneužil podle soudu pravomoci, mimo službu postaven nebyl

  4:20
Policista Martin Polášek z okresní hospodářské kriminálky byl zatím nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci. MF DNES zjistila, že kriminalista nebyl po rozsudku postaven mimo službu, ale pouze přesunut z terénu do kanceláře.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Dvě ženy, které se v minulosti dostaly do hledáčku Oldřicha Hradila, muže blízkého olomouckému podsvětí, začal následně za zvláštních okolností prověřovat policista z olomoucké okresní hospodářské kriminálky Martin Polášek. Jejich příběh MF DNES nedávno popsala.

Nad tím, jakým způsobem kriminalista pracoval, stále zůstává řada otazníků, stejně tak nad jeho vztahem s Hradilem. Polášek nepravomocně odsouzený za zneužití pravomocí přesto dodnes nebyl postaven mimo službu. Vedení policie ho pouze stáhlo z operativní činnosti.

Že Polášek nebyl postaven alespoň do případného zprošťujícího pravomocného rozsudku mimo službu, potvrdila mluvčí krajské policie Jitka Dolejšová.

„Policista byl odsouzen prozatím nepravomocně a v současné době odvolání řeší krajský soud. Vedení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje se jednáním policisty důsledně zabývalo,“ sdělila Dolejšová.

„Služebním funkcionářem nebylo rozhodnuto o jeho postavení mimo službu, a to na základě důkladného ověření a posouzení všech okolností, rovněž také s přihlédnutím k jeho dosavadnímu výkonu služby, který byl dlouhodobě hodnocen nadřízenými velmi dobře,“ řekla mluvčí.

„V rámci provedených opatření byl policista s ohledem na vedené trestní řízení z preventivních důvodů přeřazen k výkonu jiné policejní činnosti,“ dodala.

Polášek tak zůstává na hospodářské kriminálce, podle mluvčí však nepůsobí v terénu a dělá na spisech.

„V případě jeho pravomocného odsouzení budeme rozsudek soudu plně respektovat a činit patřičné kroky dle zákona, a to včetně možnosti případného propuštění policisty ze služebního poměru,“ uvedla Dolejšová.

Nápomocný „znehodnocený“ dokument

Jak MF DNES již dříve popsala, Polášek byl letos na jaře odsouzen Okresním soudem v Olomouci za to, že v květnu 2018 na policejní stanici poskytl Oldřichu Hradilovi k ofocení dokument, který vypadal jako koncept usnesení o zahájení trestního stíhání.

To se týkalo Jany H., kterou Polášek tou dobu už nějaký čas prověřoval kvůli údajnému podvodu s bytem. Vyšetřovat ji přitom začal právě na základě informací, které získal od Hradila. Ten ovšem navíc figuroval ve sporu jako údajný poškozený.

Z rozsudku nad Poláškem, který redakce získala s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím, plyne, že podle muže byl dokument dostatečně znehodnocený tím, že měl jinou spisovou značku a chybělo na něm razítko a jméno zpracovatele.

Podle soudkyně Kristýny Hradilové (jedná se o shodu jmen, s Oldřichem Hradilem nemá nic společného) však neměl Polášek vůbec právo takový dokument poskytnout. Ani forma, kterou dokument „znehodnotil“, není podle soudu polehčující okolnost.

„Tato opatření nejsou podle názoru soudu způsobilá znehodnotit dokument natolik, aby nemohl být prezentován jako usnesení o zahájení trestního stíhání vůči třetím osobám,“ zhodnotila soudkyně.

Podle té jen dokládají, že si byl obžalovaný velmi dobře vědom, jakou neoprávněnou výhodu taková informace Hradilovi přináší ke škodě či újmě ženy, vůči které mohl být dokument použit.

„Ale také například jako posílení pozice vůči dalším osobám, neboť prokazoval, že má přístup k interním dokumentům policejního orgánu,“ podotkla soudkyně.

Tlak na státní zástupkyni

Jak zároveň z rozsudku vyplývá, vztah mezi Hradilem a Poláškem je přinejmenším zvláštní. A podivné bylo také prověřování Jany H.

Polášek měl totiž od počátku jasno, že se žena dopustila podvodu.

Část jeho kolegů přitom tak přesvědčená nebyla, stejně jako dozorující státní zástupkyně Petra Plachá. Ta se navíc v průběhu času dostala pod vytrvalý tlak Hradila, který se o případ urputně zajímal.

„Je pravdou, že jsem zpočátku komunikovala i s panem Hradilem, který byl v postavení poškozeného, jelikož mě opakovaně telefonicky či osobně kontaktoval. Jeho zájem na prověřovaném případu byl velice aktivní,“ potvrdila Plachá MF DNES. Blíže však případ nemohla komentovat kvůli mlčenlivosti.

Z její výpovědi u soudu s Poláškem, kde figurovala v roli svědkyně, však lze vyčíst, že podezřelé okolnosti nekončily pouze Hradilovým usilovným zájmem o případ, ale pokračovaly i podobnou argumentací, jakou v kauze používal kriminalista Polášek. Také podle ní bylo zřejmé, že Hradil disponoval velmi přesnými informacemi o průběhu vyšetřování.

„Upozorňoval na nestandardní způsoby prověřování, že opakovaně dochází ke změně zpracovatelů. Když s tím prvně vyrukoval, tak mi to nebylo vůbec známo, průběžně nekontroluji, kdo na případu pracuje,“ řekla u soudu Plachá.

„Rozhodla jsem se, že to musím sdělit svému vedoucímu, protože informace, které měl, musel mít z policejního zdroje,“ popsala tehdy státní zástupkyně.

Odsouzený policista mlčí

V případě Jany H. pak stojí za pozornost, že s ní byl Hradil v osobním sporu, ale místo běžného trestního oznámení, které mohl podat na libovolné služebně, šel za Poláškem a ten pak rozjel vlastní prověřování. A to přestože věděl, že ze strany Hradila existuje jasná motivace v probíhajícím sporu o byt.

U soudu se Polášek hájil, že v případě podvodů bývá běžné, že paralelně se řeší i občanskoprávní spor. Hradil, který byl u soudu jako svědek, tvrdil, že neměl důvěru v policii, ale v Poláška ano, a proto mu občas „předával informace“. To vedl Polášek v policejních dokumentech jako „operativně pátrací činnost“.

Fakt, že prověřování Jany H. vzniklo právě z takové „operativně pátrací činnosti“, však již tehdy zaujalo dozorující státní zástupkyni Plachou.

„To jsem si nedovedla představit, jak se takový případ najde. Dotázala jsem se pana Poláška a ten mi řekl, že je to od jeho zdroje, a dál se k tomu odmítl vyjádřit. Ptala jsem se jednou, možná dvakrát, nikdy mi to neřekl,“ vzpomínala u soudu žalobkyně.

Redakce se po prvním neúspěšném pokusu získat Poláškovo vyjádření snažila kriminalistu kontaktovat přes jeho profily na sociálních sítích, do uzávěrky článku však na zaslané otázky nereagoval. Termín, kdy soud projedná jeho odvolání, zatím nebyl stanoven.

Autor:
  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při tom jeden voják, v nemocnicích skončilo dalších sedm vojáků a jeden civilní zaměstnanec. „Vojenská...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního magistrátu, při němž došlo i k loupeži mobilního telefonu. Policistům se záhy podařilo pachatele vypátrat a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nesnesitelný hluk, stěžují si obce pod sedlem na motorkáře. Přijdou radary

Motorkářská sezona začala a obyvatelé i chataři v okolí Červenohorského sedla opět přicházejí o klid. Nově se ozývají i turisté, kterým hluk kazí zážitek z jesenické přírody. Kvůli „závodníkům“...

Muž spadl z třešně na tyč, propíchla mu hruď a těsně minula srdce

Jen díky velkému štěstí unikl smrti Radovan Kučera z Bochoře na Přerovsku, když při česání třešní spadl ze žebříku rovnou na kovovou tyč, která mu propíchla hrudník a prošla oběma plícemi. Aby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při převozu do nemocnice. K incidentu došlo u obce Přemyslovice na Prostějovsku.

Muž spadl z třešně na tyč, propíchla mu hruď a těsně minula srdce

Jen díky velkému štěstí unikl smrti Radovan Kučera z Bochoře na Přerovsku, když při česání třešní spadl ze žebříku rovnou na kovovou tyč, která mu propíchla hrudník a prošla oběma plícemi. Aby...

Zmírní horko i následky přívalového deště. Ozeleněné střechy zažívají boom

Stejně jako památky či muzea se nyní veřejnosti otevírají i střechy pokryté vegetací. Jako pilotní projekt to uspořádala Asociace zelených střech a fasád, aby prezentovala výhody takových střech....

Nový pavilon za 325 milionů v Olomouci zajistí onkologickou léčbu šitou na míru

Pacientům s rakovinou nejen z Olomouckého kraje, ale i z širokého okolí, bude brzy sloužit moderní zázemí ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL). Nový pavilon onkologické kliniky postaví největší...

Olomouc přivedla odborníka na Nigerijce. Ladil hráče pro Spartu i Slavii

Fotbalový životopis 49letého Miloslava Brožka nabízí mnoho zajímavých položek. Jako skaut fungoval ve Slavii Praha, ve Vlašimi se staral o spolupráci se Spartou, coby trenér oslavil s Táborskem...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...