Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kriminalista zneužil podle soudu pravomoci, mimo službu postaven nebyl

  4:20
Policista Martin Polášek z okresní hospodářské kriminálky byl zatím nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci. MF DNES zjistila, že kriminalista nebyl po rozsudku postaven mimo službu, ale pouze přesunut z terénu do kanceláře.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Dvě ženy, které se v minulosti dostaly do hledáčku Oldřicha Hradila, muže blízkého olomouckému podsvětí, začal následně za zvláštních okolností prověřovat policista z olomoucké okresní hospodářské kriminálky Martin Polášek. Jejich příběh MF DNES nedávno popsala.

Nad tím, jakým způsobem kriminalista pracoval, stále zůstává řada otazníků, stejně tak nad jeho vztahem s Hradilem. Polášek nepravomocně odsouzený za zneužití pravomocí přesto dodnes nebyl postaven mimo službu. Vedení policie ho pouze stáhlo z operativní činnosti.

Že Polášek nebyl postaven alespoň do případného zprošťujícího pravomocného rozsudku mimo službu, potvrdila mluvčí krajské policie Jitka Dolejšová.

„Policista byl odsouzen prozatím nepravomocně a v současné době odvolání řeší krajský soud. Vedení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje se jednáním policisty důsledně zabývalo,“ sdělila Dolejšová.

„Služebním funkcionářem nebylo rozhodnuto o jeho postavení mimo službu, a to na základě důkladného ověření a posouzení všech okolností, rovněž také s přihlédnutím k jeho dosavadnímu výkonu služby, který byl dlouhodobě hodnocen nadřízenými velmi dobře,“ řekla mluvčí.

„V rámci provedených opatření byl policista s ohledem na vedené trestní řízení z preventivních důvodů přeřazen k výkonu jiné policejní činnosti,“ dodala.

Polášek tak zůstává na hospodářské kriminálce, podle mluvčí však nepůsobí v terénu a dělá na spisech.

„V případě jeho pravomocného odsouzení budeme rozsudek soudu plně respektovat a činit patřičné kroky dle zákona, a to včetně možnosti případného propuštění policisty ze služebního poměru,“ uvedla Dolejšová.

Nápomocný „znehodnocený“ dokument

Jak MF DNES již dříve popsala, Polášek byl letos na jaře odsouzen Okresním soudem v Olomouci za to, že v květnu 2018 na policejní stanici poskytl Oldřichu Hradilovi k ofocení dokument, který vypadal jako koncept usnesení o zahájení trestního stíhání.

To se týkalo Jany H., kterou Polášek tou dobu už nějaký čas prověřoval kvůli údajnému podvodu s bytem. Vyšetřovat ji přitom začal právě na základě informací, které získal od Hradila. Ten ovšem navíc figuroval ve sporu jako údajný poškozený.

Z rozsudku nad Poláškem, který redakce získala s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím, plyne, že podle muže byl dokument dostatečně znehodnocený tím, že měl jinou spisovou značku a chybělo na něm razítko a jméno zpracovatele.

Podle soudkyně Kristýny Hradilové (jedná se o shodu jmen, s Oldřichem Hradilem nemá nic společného) však neměl Polášek vůbec právo takový dokument poskytnout. Ani forma, kterou dokument „znehodnotil“, není podle soudu polehčující okolnost.

„Tato opatření nejsou podle názoru soudu způsobilá znehodnotit dokument natolik, aby nemohl být prezentován jako usnesení o zahájení trestního stíhání vůči třetím osobám,“ zhodnotila soudkyně.

Podle té jen dokládají, že si byl obžalovaný velmi dobře vědom, jakou neoprávněnou výhodu taková informace Hradilovi přináší ke škodě či újmě ženy, vůči které mohl být dokument použit.

„Ale také například jako posílení pozice vůči dalším osobám, neboť prokazoval, že má přístup k interním dokumentům policejního orgánu,“ podotkla soudkyně.

Tlak na státní zástupkyni

Jak zároveň z rozsudku vyplývá, vztah mezi Hradilem a Poláškem je přinejmenším zvláštní. A podivné bylo také prověřování Jany H.

Polášek měl totiž od počátku jasno, že se žena dopustila podvodu.

Část jeho kolegů přitom tak přesvědčená nebyla, stejně jako dozorující státní zástupkyně Petra Plachá. Ta se navíc v průběhu času dostala pod vytrvalý tlak Hradila, který se o případ urputně zajímal.

„Je pravdou, že jsem zpočátku komunikovala i s panem Hradilem, který byl v postavení poškozeného, jelikož mě opakovaně telefonicky či osobně kontaktoval. Jeho zájem na prověřovaném případu byl velice aktivní,“ potvrdila Plachá MF DNES. Blíže však případ nemohla komentovat kvůli mlčenlivosti.

Z její výpovědi u soudu s Poláškem, kde figurovala v roli svědkyně, však lze vyčíst, že podezřelé okolnosti nekončily pouze Hradilovým usilovným zájmem o případ, ale pokračovaly i podobnou argumentací, jakou v kauze používal kriminalista Polášek. Také podle ní bylo zřejmé, že Hradil disponoval velmi přesnými informacemi o průběhu vyšetřování.

„Upozorňoval na nestandardní způsoby prověřování, že opakovaně dochází ke změně zpracovatelů. Když s tím prvně vyrukoval, tak mi to nebylo vůbec známo, průběžně nekontroluji, kdo na případu pracuje,“ řekla u soudu Plachá.

„Rozhodla jsem se, že to musím sdělit svému vedoucímu, protože informace, které měl, musel mít z policejního zdroje,“ popsala tehdy státní zástupkyně.

Odsouzený policista mlčí

V případě Jany H. pak stojí za pozornost, že s ní byl Hradil v osobním sporu, ale místo běžného trestního oznámení, které mohl podat na libovolné služebně, šel za Poláškem a ten pak rozjel vlastní prověřování. A to přestože věděl, že ze strany Hradila existuje jasná motivace v probíhajícím sporu o byt.

U soudu se Polášek hájil, že v případě podvodů bývá běžné, že paralelně se řeší i občanskoprávní spor. Hradil, který byl u soudu jako svědek, tvrdil, že neměl důvěru v policii, ale v Poláška ano, a proto mu občas „předával informace“. To vedl Polášek v policejních dokumentech jako „operativně pátrací činnost“.

Fakt, že prověřování Jany H. vzniklo právě z takové „operativně pátrací činnosti“, však již tehdy zaujalo dozorující státní zástupkyni Plachou.

„To jsem si nedovedla představit, jak se takový případ najde. Dotázala jsem se pana Poláška a ten mi řekl, že je to od jeho zdroje, a dál se k tomu odmítl vyjádřit. Ptala jsem se jednou, možná dvakrát, nikdy mi to neřekl,“ vzpomínala u soudu žalobkyně.

Redakce se po prvním neúspěšném pokusu získat Poláškovo vyjádření snažila kriminalistu kontaktovat přes jeho profily na sociálních sítích, do uzávěrky článku však na zaslané otázky nereagoval. Termín, kdy soud projedná jeho odvolání, zatím nebyl stanoven.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Auto se kutálelo po poli, skončilo na střeše. Měl jsem čtyři piva, přiznal řidič

15. května 2024  11:45

Divokou nehodu přežil se zraněním opilý řidič, který ve čtvrtek se svým mercedesem havaroval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doma je v Německu, kde léčí zvířata. Na zámek u Prostějova se šlechtic ale rád vrací

15. května 2024  5:05

Na vzácnou návštěvu se chystá zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Už na přelomu května a...

Trakční vedení po nájezdu zlodějů poničilo lokomotivu, škoda je 700 tisíc

13. května 2024  10:13

Krádež byla podle policie hlavní příčinou sobotních problémů na páteřním železničním koridoru z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slivovice bude vzácnost. Mrazy spálily úrodu, pálenice čekají bídnou sezonu

20. května 2024

Loni tragédie, letos bída. Tak označují majitelé pálenic v Olomouckém kraji loňskou a letošní...

Na Jesenicku schází podzemní voda. Hory tam vytvářejí srážkový stín

21. května 2024  5:35

Zatímco jinde v Olomouckém kraji se stavy podzemní vody ještě drží ještě na normálu, nebo v lepším...

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Opilý cyklista po pádu usnul přímo na silnici. Naměřili mu přes čtyři promile

20. května 2024  13:05

Cyklista, který projížděl v pátek po 21. hodině úsekem mezi Švrčovem a Lazníky na Přerovsku, při...

Neznají program, ale lístky už mizí. Fanoušci Džemfestu čekají i na nový plakát

20. května 2024  11:25

Dávná moudrá rada „Nekupuj zajíce v pytli“ v případě předprodeje vstupenek na legendární šumperský...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....