ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Lidé kvůli drahotě více kradou v obchodech, roste zájem o potravinovou pomoc

  • 15
Alkohol, čokolády, ale nově třeba i máslo, salámy nebo pečivo - zloději si z obchodů v Olomouckém kraji odnášejí i běžné zboží každodenní spotřeby. Že se v místních marketech více krade, dokazují statistiky i zkušenosti policistů. Větší provoz zaznamenala také Charita.

Strážníci městské policie vyjíždějí letos k případům krádeží v nejrůznějších obchodech častěji než loni.

„Od začátku roku jsme řešili už 375 takových krádeží, loni za stejné období to bylo 221 případů,“ upozornil mluvčí strážníků Petr Čunderle.

„Repertoár odcizeného zboží je široký, ovšem v drtivé většině se jedná o potraviny, následuje alkohol, drogistické zboží, oblečení a také průmyslové zboží,“ vyjmenoval s tím, že se na krádežích podílejí všechny věkové kategorie, od nezletilých až po seniory.

Dvojnásobný nárůst krádeží v olomouckých obchodech eviduje oproti loňsku i Policie České republiky. „Za leden až květen je to bezmála 150 skutků, za stejné období loňského roku jich bylo 80. Jedná se o případy kvalifikované jako trestný čin krádeže, ne přestupky,“ řekla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Policisté pro portál iDNES.cz potvrdili, že podstatnou roli v tomto trendu hraje mimořádný nárůst cen v posledních měsících.

Lidé nezvládají drahotu. Ve Zlíně přibývá těch, kteří žijí na ulici

„Pozorujeme meziroční nárůst odcizeného zboží okolo dvacet procent. Mezi obvyklé produkty patří kosmetika, alkohol a cukrovinky. Nově pozorujeme častější krádeže i u zboží běžné denní spotřeby,“ uvedl mluvčí Tesca Michal Kuzmiak.

Podle předsedy české a slovenské pobočky Mezinárodního sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS Oldřicha Rutara roste kvůli zhoršující se ekonomické situace i agresivita pachatelů.

„V obchodech se více projevují sociální i psychické problémy obyvatel, což může souviset s nelehkým obdobím covidu a s následnou válkou na Ukrajině,“ uvedl Rutar v dubnu pro ČTK.

Lépe ochránit samoobslužné pokladny

Větší nárůst v podvodech zaznamenala firma na samoobslužných pokladnách. „Na nich implementujeme nové technologie, které nám pomáhají podvody eliminovat,“ doplnil.

Ne všude se ale krade více. „Krádeže se nám daří držet na stabilní úrovni, posílili jsme ochranku a kamerový systém,“ uvedla manažerka obchodních center Galerie Moritz v Olomouci a Galerie Přerov Renata Ratajská s tím, že jednotlivé obchody v rámci centra mají i vlastní ochranky.

Zloděj usnul v obchodě, když přišla ranní směna, převlékl se za prodavače

Spolupráci s bezpečnostní agenturou si pochvaluje i manažerka obchodních center Olomouc City a OC Haná Michaela Smrčková. „Pokud už ke krádežím dochází, daří se je pracovníkům ostrahy zachytit ve většině případů přímo na místě,“ řekla.

V Česku hrozí za krádež až dva roky za mřížemi, do vězení se mohou dostat i ti, kteří kradou lacinější zboží, ale opakovaně.

Charitu využilo násobně víc lidí

Obrovský nárůst lidí, kteří potřebují v důsledku rostoucích cen pomoct, hlásí olomoucká Charita. „Loni jsme od začátku roku do konce května podpořili 349 osob, které si pro potravinovou pomoc přicházely opakovaně. Letos za stejné období jich bylo 877,“ konstatovala Jitka Laštůvková ze Střediska pro rodiny a krizovou pomoc Charity Olomouc.

Z velké části se na Charitu obracejí rodiny, a to jak úplné, tak i ty, kde je pouze jeden rodič.

„Dále se setkáváme s nárůstem lidí v důchodovém věku, kteří mají vysoký nájem a vysoké výdaje na léky, nebo například lidí v insolvenci nebo v exekuci, kteří část svého příjmu použijí na úhradu dluhů,“ řekla Laštůvková.

O pomoc může Charitu požádat kdokoliv, kdo se ocitl v tíživé situaci a nezbývá mu dostatek financí na zajištění základních potřeb, jako jsou potraviny nebo drogerie.

„U každého sledujeme akutnost situace, na základě které pracovník stanoví četnost pomoci. V návaznosti na poskytovaní potravinové pomoci nabízíme klientům také vhodné sociální služby, které jim pomohou jejich situaci řešit komplexně,“ sdělila Laštůvková.

Charitě i jiným organizacím, které pomáhají lidem ve špatné životné situaci, dodává jídlo i potravinová banka, jež se každoročně zapojuje do Sbírky potravin. Poslední se konala v dubnu a lidé v Olomouckém kraji do ní přispěli více než 24 tunami potravin a materiální pomoci.

„V jarním kole sbírky se opět projevila velká solidarita lidí, kteří přispěli nákupem potravin pro potřebné,“ řekl koordinátor sbírky pro Olomoucký kraj Kamil Pravec. Další sbírka se chystá na podzim.

14. prosince 2022