„Lahev jsme našli při vyklízení domku po tetě a podle vzhledu jsme usoudili, že se bude jednat o historický kousek. S nálezem jsme proto oslovili samotný pivovar Zubr,“ svěřil se nálezce pivního unikátu Josef Hrabák, který nejprve zvažoval, zda lahev přes internet nenabídnout nějakému sběrateli.
„Nakonec jsem se ale rozhodl ji věnovat pivovaru, aby z ní mohlo mít užitek a radost co nejvíce lidí,“ vysvětlil. Co se týče původu lahve, domnívá se, že ji na půdě zřejmě zapomněl jeho prastrýc.
„Podle vzhledu lahve a uzávěru jsme identifikovali, že se jedná o pivo uvařené ve třicátých letech minulého století, kdy sládkem přerovského pivovaru byl František Stradiot,“ prozradil ředitel přerovského pivovaru Tomáš Pluháček.
Ten se domnívá, že by mohlo jít o přímého předchůdce jednoho z piv, které nyní pivovar vaří a je prvorepublikovou recepturou inspirováno.
„Pivo podrobíme detailní chemické analýze, ta nám ukáže jeho přesné složení i vztah k tomu současnému,“ doplnil k nálezu Pluháček s tím, že v pivovaru nyní plánují otevření lahve a rozbor jejího obsahu. K pití ale zlatavý mok po 80 letech nebude.
„V jaké kondici pivo bude, se dozvíme po otevření lahve, ale je jasné, že určitě po takové době není vhodné k pití. Ale i přesto nám chemické rozbory mohou prozradit spoustu zajímavých informací o jeho složení a výrobě,“ podotkl ředitel pivovaru.