Své strážníky nechceme, už je u nás bezpečno, říká radnice v Mohelnici

  15:54aktualizováno  15:54
Poslední z větších měst v Olomouckém kraji, které nemá strážníky, bez nich zůstane i dál. Mohelnice po letech váhání opouští plán, na kterém původně chtěla spolupracovat se sousedními vesnicemi a společně vytvořit městskou policii. Podle radnice totiž ve městě klesá kriminalita i počty přestupků a strážníci nejsou potřeba.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Většina mohelnických zastupitelů už v současnosti zřízení městské policie nepodporuje. „Chceme dokončit modernizaci a rozšíření kamerového systému a radši investujeme do pomoci místnímu oddělení státní policie,“ uvedl starosta Pavel Kuba, podle něhož na udržování pořádku nyní státní policie stačí, byť nemá plný stav.

„Oddělení by mělo mít třiadvacet lidí, teď jich má jen šestnáct. Pokud posílí, situace se ještě zlepší,“ podotkl Kuba.

Město v minulosti přispělo například na modernizaci dispečinku, kde policisté sledují záběry z kamer.

Vedení města se však především opírá o policejní statistiky z let 2014 až 2018. „Jasně z nich vyplývá, že klesá počet trestných činů, krádeží i přestupků. Je vidět, že to jde i bez městské policie,“ řekl starosta.

O nutnosti vytvořit městskou policii se přitom v Mohelnici debatovalo celé roky. „Před více než deseti lety byly zpracovány náklady, důvody. Dá se říct, že tehdy byla potřeba více než dnes, ale ani tehdy se nepodařilo to prosadit. Teď je situace výrazně lepší. Řekl bych, že městská policie má vzniknout tam, kde se lidé necítí bezpečně. Velký zájem o bydlení v našem městě ale nasvědčuje tomu, že bezpečné je,“ podotkl starosta.

Zároveň nezastírá, že při opuštění úvah o založení městského sboru sehrála roli i obava, že se nepodaří sehnat dostatek strážníků. Těch by město o velikosti Mohelnice potřebovalo asi deset.

„V Mohelnici je spousta jiných pracovních příležitostí. Když tabulková místa nemůže obsadit ani státní policie, pochybuji, že my bychom byli v náboru úspěšnější. Zřizovat v takové době za miliony služebnu a nakupovat vybavení by asi nebylo moudré,“ dodal.

Vedení města odhadovalo jednorázové náklady na zřízení městské policie na pět a pravidelné roční náklady na sedm milionů.

Zklamaní sousedé

Někteří místní však s argumenty nesouhlasí. „Je možné, že trestná činnost ve městě klesá. Městská policie je ale potřeba hlavně kvůli dopravnímu chaosu ve městě, vandalismu a rušení veřejného pořádku, což státní policie řešit nebude,“ je přesvědčen obyvatel Mohelnice Martin Vaňourek.

Zklamané jsou i sousední Loštice a Moravičany, které se chtěly s Mohelnicí na založení městské policie podílet.

„Chtěli jsme se domluvit na společném projektu, který by zastřešovala Mohelnice a my jí za služby strážníků platili. Bohužel se to nepodařilo,“ lituje starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová.

Menší obce s třemi tisíci, respektive 1 200 obyvateli o strážníky dál stojí a zvažují, že uskuteční alespoň omezenou verzi původního plánu.

„Šlo by zatím o dva strážníky,“ uvedla Havelková Seifertová. Podle ní obě vesnice strážníky potřebují: „Je to otázka parkování, vandalismu, rušení nočního klidu. Státní policie nemůže být všude.“

V kraji všechna podobně velká města jako Mohelnice vlastní policii mají. „Neumím si představit, že bychom byli bez strážníků, i když nás to stojí nemalé peníze,“ sdělil například starosta Litovle Viktor Kohout.

Provoz sboru deseti strážníků přijde město zhruba na osm milionů ročně. „Samozřejmě se ozývají hlasy, že je to moc, abychom policii zrušili, ale více lidí kvituje, že jsou strážníci v ulicích a dohlížejí na pořádek. Velkou pomoc poskytují také při akcích,“ popsal Kohout.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Navzdory všemu. Nadšenec zachránil staré nádraží odsouzené k demolici

Budovu místního nádraží v Náměšti na Hané se snaží zachránit před demolicí...

Překvapivý zvrat nastal v osudu bývalé nádražní budovy v Náměšti na Hané. Ještě nedávno jí hrozilo bourání, teď se...

Zrození odolných plodin je blíž, vědci určili funkci rostlinných genů

Aleš Pečinka vedl tým vědců, jenž studoval geny huseníčku rolního

Vědcům z olomouckého Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum se podařil další pokrok v poznání...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Najdete na iDNES.cz