Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Vítěz sám napadl zakázku kvůli komunikaci projektanta s městským úředníkem

  4:20
Výběrové řízení na přístavbu domova pro seniory v Mohelnici začal prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podnět přitom podala stavební firma, která zakázku získala. Její projektant totiž udržoval nestandardní komunikaci s městským úředníkem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podezřelou a současně i bizarní dohru má kauza přístavby domova pro seniory v Mohelnici, kvůli které se spolu přou radnice a stavební firma Prukon.

Vyšlo totiž najevo, že jeden z úředníků městského úřadu si v souvislosti se zakázkou velmi nestandardně dopisoval s najatým projektantem firmy, a podle ředitele Prukonu dokonce došlo k manipulaci s dokumenty pro výběrové řízení. 

Firma navíc na základě těchto okolností podala podnět k antimonopolnímu úřadu, v němž zpochybnila platnost vlastního vítězství v soutěži. Prukon upozornil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na podezřelou e-mailovou korespondenci mezi projektantem Martinem Trtkem a vedoucím oddělení investic radnice Pavlem Němcem.

„Z jejího obsahu jsme seznali, že v době hodnocení cenových nabídek a podpisu smlouvy zástupci města zjistili, že námi předaná nabídka obsahovala chyby. Po dotazu jednoho z uchazečů město doplnilo zadávací dokumentaci, projektant to ale nezaznamenal. Od nás tak odešla neaktualizovaná nabídka a v souladu se zákonem jsme měli být ze soutěže vyloučeni,“ shrnul šéf Prukonu Marek Cícha.

Podle něj z komunikace zachycené v Trtkově pracovním e-mailu vyplývá dohoda, že dojde k výměně příloh k dokumentaci. K tomu ovšem neměl od firmy zplnomocnění. 

„Pokud by statutární zástupci naší společnosti byli informováni o těchto skutečnostech, nikdy bychom smlouvu nepodepsali,“ tvrdí Cícha.

Firma zastává názor, že někdo na radnici rozpečetil nabídku a změnil část obsahu. Z poskytnutých fotokopií také soudí, že podpisy statutárního zástupce na dokumentech byly zfalšovány.

„V nabídce ti chybí rozpočet. Posílám od konkurence“

Komunikace mezi Trtkem a Němcem, kterou má MF DNES k dispozici, je velmi nestandardní a vyplývají z ní blízké vztahy obou mužů. Němec, který měl městem současně povolenou živnost jako energetický specialista, dělal i několik auditů pro Prukon. 

Projektantovi pak mimo jiné posílal informace o obsahu nabídek jiných uchazečů, a to nejen u zakázky na rozšíření domova pro seniory, ale i na přístavbu a rekonstrukci místního DDM.

„V příloze posílám rozpočty, které se během výběrka opravovaly na základě dotazů jednotlivých uchazečů. Zkus se na to podívat,“ psal například v jedné ze zpráv. 

V jiné pak Trtek výslovně upozorňuje na chybu v dokumentaci: 

„Tak jsem přišel na to, jak je to s těma rozpočtama. V nabídce ti chybí položkový rozpočet, který vzešel z dotazů v průběhu výběrka. Posílám v příloze od konkurence.“

Vrhá to špatné světlo na město, říká starosta

Němec už dal na radnici výpověď, podle něj to nicméně s kontroverzními e-maily nesouvisí. Kauzu považuje za uměle vytvořenou, neboť v oboru energetického poradenství podnikal už před nástupem na úřad, vše nahlásil zaměstnavateli a nedělal nic, co by bylo v rozporu s jeho prací na úřadě. 

Odmítá také, že by Prukonu poskytl konkurenční nabídky či jiné výhody, které by způsobily městu škodu.

„K žádnému zvýhodnění ani dojít nemohlo, protože výběrové řízení včetně finální ceny provedla externí společnost. Je navíc s podivem, že stavební firma začíná zpochybňovat zakázku až po tak dlouhé době,“ dodal.

Starosta Mohelnice Pavel Kuba uvedl, že Němcovu výpověď přivítal. 

„Jeho zvláštní korespondence s panem Trtkem byla nestandardní a hodně za hranou. Vrhá to špatné světlo na město. On sám podal výpověď, takže jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru,“ řekl.

„Nezvyklou spolupráci s panem Trtkem však neuvedl jako důvod toho, proč chce skončit,“ dodal.

Současně si ale starosta nemyslí, že vše mohlo ovlivnit zakázky na dům dětí a mládeže a na přístavbu domova pro seniory za desítky milionů korun. 

„Obě soutěže pro nás dělala specializovaná firma na zakázku. Neumím si představit, že by mohly být zmanipulované,“ tvrdí Kuba.

Sám Trtek se k celé záležitosti nechtěl vyjádřit. „Už delší dobu pro Prukon nepracuji a nechci to nijak komentovat,“ sdělil.

Zakázku jsme vůbec vyhrát neměli, napsala firma na ÚOHS

Podle Cíchy firma s projektantem už neprodloužila smlouvu kvůli zjištěným újmám na majetku i pověsti. Podala i trestní oznámení.

Prukon původně skončil v soutěži druhý, protože nabídl vyšší cenu než vítěz. Ten byl ale později vyloučen kvůli chybám v nabídce. Firma ale teď paradoxně sama zpochybnila získání zakázky u antimonopolního úřadu.

„Rozhodně jsme nezískali nějakou výhodu. ÚOHS by měl ale posoudit, zda město nemělo zadávací řízení zrušit nebo vyhlásit znovu. Kdyby se to stalo, naše firma by se už nepřihlásila, protože tou dobou jsme byli přihlášeni do jiných soutěží,“ vysvětlil Cícha.

Úřad potvrdil, že se záležitostí zabývá. 

„Podnětem je napadán postup zadavatele při zadávání veřejné zakázky,“ sdělila ředitelka kabinetu předsedy úřadu Jiřina Valešová. 

Prukon domov pro seniory nakonec nedostavěl, po několika odkladech termínu totiž město kontrakt zrušilo a přístavbu nechalo dokončit jiné firmy. Obě strany se od té doby obviňují z porušení smluvních podmínek a rozhodnout zřejmě bude muset soud.

  • Nejčtenější

Pátrání po viníkovi otravy řeky Bečvy vázne, inspekce začala mlčet

V kauze řeky Bečvy otrávené kyanidy i po měsíci pořád spíše přibývá otazníků. Viník stále není znám, současně Česká...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Policie rozpustila večírek, provozovatel ho pořádal „jen pro členy klubu“

V noci na sobotu policie v obci Kokory na Přerovsku rozpustila večírek desítky lidí, kteří se bavili v místním podniku....

Přikryl o cestě z vesnice a fotbalu i životě u běloruských hranic

Čtyřapůlletá dcerka Victorie drží na růžovém vodítku jorkšíra Amy, a když žádá rodiče o svolení, roztomile se zeptá:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze a fotbal v Orbánově vesničce. Ambice jsou jen nejvyšší, zjistil Plšek

Premium Maďarská vesnička Felcsút, rodiště premiéra Orbána, nemá ani dva tisíce obyvatel. Přesto se tam denně z Budapešti...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Olomouc nenávratně přišla o jedinečnou zvukovou kulisu. Radnice pokutě unikla

Premium Rekonstrukce olomoucké radnice se neobešla bez chyb. Za výměnu krovů bez povolení památkářů hrozila městu pokuta až dva...

Budou vánoční trhy? Města je chystají, ale rozhodne koronavirus

Na závěr listopadu chystají největší města Olomouckého kraje zahájení tradičních vánočních trhů. Ovšem jen prozatím....

Zdálo se, že ho zranil sadista. Na léčbu kocoura lidé poslali sto tisíc

Neuvěřitelnou částku přes 100 tisíc korun přispěli lidé v minulých dnech na léčbu těžce zraněného kocoura z Prostějova....

Olomoucký kraj má zájem o linku na výrobu roušek, kterou nabídl Tchaj-wan

Nově zvolené zastupitelstvo Olomouckého kraje odhlasovalo, že má kraj zájem o převzetí jedné z pěti linek na výrobu...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...