Žalobce posílá bývalé šéfy zkrachovalého OP Prostějov znovu před soud

  9:42aktualizováno  9:42
Ani šest let po krachu OP Prostějov stále neskončily soudy s vrcholným vedením společnosti. Žalobce dosáhl obnovení procesu s exředitelem Františkem Tuhým, kterého viní z toho, že nevýhodnými pronájmy z podniku vysával peníze. Po odvolání obžaloby bude pokračovat také případ šéfa představenstva Milivoje Žáka.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně. | foto: ČTK

Před několika měsíci odcházeli dva bývalí vysocí manažeři kdysi slavné textilky OP Prostějov, která před šesti lety zkrachovala s dluhy přes dvě miliardy korun a pěti sty věřiteli, od soudů vítězně.

Nejprve se v květnu se radoval někdejší ředitel OP František Tuhý, když soud zastavil jeho trestní stíhání za pronájmy podnikových prodejen příbuzným s uvedenou škodou přesahující deset milionů korun. Začátkem července pak padla obžaloba bývalého předsedy představenstva Milivoje Žáka podezřelého z tunelování firmy nevýhodnými smlouvami za necelých pět milionů korun.

Neuběhlo ale ani půl roku a je jasné, že manažeři ani zdaleka nemají vyhráno. Státní zástupce Jaroslav Miklenda z Prostějova nyní u Krajského soudu v Brně dosáhl toho, že případ exředitele Tuhého bude pokračovat.

Tuhý je podezřelý, že dvě prodejny v Prostějově pronajal nebo prodal svým nejbližším příbuzným, dceři a zeťovi, a firmu tak připravil o více než deset milionů korun. Soud připustil, že jeho jednání je na hraně, ale trestní odpovědnost nenašel.

„Samozřejmě je otázka, zda je etické prodávat a pronajímat majetek příbuzným, to však byla věc OP, a ne soudu. Podle nás nelze hovořit o tom, že by nájemní smlouvy byly nevýhodné,“ konstatovala v květnu předsedkyně senátu prostějovského soudu Hana Greplová a trestní stíhání Tuhého zastavila.

Nikdy jsem nejednal proti zájmům firmy, řekl u soudu Tuhý

Krajský soud však toto rozhodnutí zrušil. „Veškerým argumentům, které jsem uvedl, krajský soud vyhověl, proto předpokládám, že bude nařízeno hlavní líčení a věc bude projednána,“ sdělil žalobce Miklenda. Šlo hlavně o to, že prostějovský soud vzal v potaz tvrzení obhajoby, ale měl pečlivě vyhodnotit i všechny ostatní důkazy.

Rozkvět a pád OP Prostějov

Rovněž v kauze bývalého šéfa představenstva Milivoje Žáka podal žalobce stížnost, takže proces bude pokračovat u nadřízeného soudu.

„Vzhledem k tomu, že to nejsou jednoduché spisy, předpokládám, že to bude nějakou dobu trvat,“ podotkl státní zástupce.

Bývalí manažeři OP se hájili, že vždy dělali vše pro to, aby firmu zachránili, a odpovědnost za krach odmítali.

„Nikdy jsem nejednal proti zájmům firmy, kterou jsem víc jak z poloviny vlastnil a kterou jsem řídil víc jak patnáct let,“ tvrdil u zatím posledního soudního jednání Tuhý.

Žák: Firmu těžce poškodila krize, ale nikdo to nechce slyšet

Už dřív ho Vrchní soud v Olomouci definitivně osvobodil v jiném případu, v němž byl podezřelý, že si neoprávněně vyplatil 26 milionů korun na prémiích.

„Největší problém začal v říjnu 2008. Těžce nás poškodila nastupující hospodářská krize, což dnes nikdo nechce slyšet. Ale zakázky byly najednou rušeny, na přísliby nikdo nereagoval, trhy šly dolů a všichni hromadně odříkali. To byl rozhodující zlom. Dnes mohu říct, že se OP zbortil vlastní vahou, byl příliš těžký,“ popsal konec textilky také bývalý šéf představenstva Žák (rozhovor s ním čtěte zde).

OP Prostějov v dobách své největší slávy zaměstnával až deset tisíc lidí. V roce 2010 ale skončil v konkurzu s dluhy přes dvě miliardy a více než pěti sty věřiteli a rozprodej majetku na pokrytí dluhů zdaleka nestačil.

Zachránit se nakonec podařilo pouze jedinou fungující dílnu obleků na míru pro bohatší, vesměs zahraniční klientelu. Rozsáhlé pozemky v rámci konkurzu koupili podnikatelé se železem z Prostějovska, budovu odstřelili, půdu vyčistili a nabízí ji k prodeji.

„Zájemci se objevují, ale vzhledem k tomu, že jde o rozsáhlé pozemky, jednání nejsou jednoduchá. Finálního kupce zatím potvrdit nemůžeme,“ opakuje již několik měsíců Ondřej Batta, šéf představenstva společnosti Astria Group, které téměř třináct hektarů na východě Prostějova patří.

Podívejte se, jak tuna dynamitu poslala k zemi haly OP Prostějov:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Sparta už si vybrala, favoritem na pozici trenéra je olomoucký Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek zachmuřeně sleduje vystoupení svých svěřenců...

Fotbalová Sparta má favorita na pozici trenéra. Je jím Václav Jílek, současný kouč Sigmy Olomouc. Byť všechno není...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Další z rubriky

Záchranáře na soutěži čekal běsnící schizofrenik, dítě v řece i nehoda

Součástí soutěže záchranářů Rallye Rejvíz byla letos mimo jiné simulovaná...

V klubovně dobrovolných hasičů ve Velkých Losinách na Šumpersku se odehrává drama. Schizofrenik pobodal otce, pořezal...

Otevření nového mostu na klíčové olomoucké dopravní tepně hrozí zdržení

Pohled na místo v olomoucké Komenského ulici, kde kvůli budování...

Olomoučtí řidiči objíždějí už rok dříve velmi vytížený most v Komenského ulici. Kolony se táhnou úzkými cestami v...

Mamut, velebobr či olomoucký nosorožec. Muzeum nabízí výlet do doby ledové

Na výstavě Giganti doby ledové 2 v olomouckém Vlastivědném muzeu je k vidění...

Udělat si představu o tom, jak to před deseti tisíci lety vypadalo na Zemi, si lze nyní v olomouckém Vlastivědném...

Najdete na iDNES.cz