Nová koalice chce z Olomouce udělat Smart City a opravit zimní stadion

  • 13
Hnutí ANO v Olomouci podepsalo koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Nové vedení radnice ve smlouvě ukotvilo mimo jiné i vyřešení zimního stadionu. Chce se také výrazně posunout v projektu Smart City.

Primátorem se podle smlouvy stane lídr hnutí ANO Miroslav Žbánek. Mezi jeho pravomoci bude kromě kanceláře primátora, interního auditu a kontroly nově patřit také územní plánování, strategie a řízení včetně řízení příspěvkových organizací a obchodních společností s majetkovou účastí města.

„Budu mít na starost také mediální komunikace a marketing, kterou bychom rádi sjednotili a sloučili do jednoho odboru,“ uvedl Žbánek.

Primátor bude mít k dispozici šest náměstků. Martin Major (ODS) by měl mít na starosti investice, správu městských komunikací a MHD a ochranu obyvatel. Matouš Pelikán (KDU-ČSL) dostal na starost oblast Smart City a informační technologie.

„Na tyto oblasti chceme klást v následujících čtyřech letech velký důraz,“ upozornil Žbánek.

Pelikán také převezme agendu po svém předchůdci z KDU-ČSL Ladislavu Šnevajsovi, konkrétně evropské projekty a ITI, majetkoprávní záležitosti, bytovou politiku.

Divadlo dostane na starost coby náměstek jeho bývalý ředitel

Kultura, životní prostředí a komise městských částí připadly bývalému řediteli Moravského divadla Pavlu Hekelovi z hnutí spOLečně. Hekela bude mít také na starost Moravské divadlo Olomouc a Moravskou filharmonii.

Podpis koaliční smlouvy

Karel Konečný (ANO) bude mít v gesci školství a využití volného času, partnerství se středními a vysokými školami, především s Univerzitou Palackého, na které sám přednáší.

Žbánek bude mít k dispozici dvě náměstkyně. Markéta Záleská (ODS) se má starat o cestovní ruch, Informační centrum Olomouc, sport a tělovýchovu. Eva Kolářová (ANO) pak ekonomiku a sociální služby.

Místa neuvolněných radních získali Jan Holpuch (ODS), Miloslav Tichý (ANO), Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) a Milan Feranec (ANO).

Nová olomoucká vláda podporuje i Středoevropské fórum

V koaliční smlouvě je kromě jiných bodů také příslib podpory projektu Středoevropského fóra (SEFO) a nahrazení zimního stadionu moderní víceúčelovou halou s využitím státní podpory, popřípadě zajištění jeho nezbytné opravy z vlastních zdrojů.

ANO má v jedenáctičlenné radě pět zástupců, ODS tři, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho radního.

Nastupující koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu sílu 26 hlasů. V opozici nakonec skončilo ve volbách druhé hnutí ProOloumouc, třetí Piráti a Starostové a dále také komunisté, SPD a ČSSD. Ustanovující zastupitelstvo je naplánované na 5. listopadu.