Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Turisté vynášeli víc než pastevectví, popisuje historik rozmach Jeseníků

  12:52
Až dvanáct tisíc členů měl polozapomenutý spolek, který v 19. století přivedl první zástupy turistů do Jeseníků. Historik olomoucké Vědecké knihovny Jiří Glonek zmapoval v unikátní knize nazvané Na Jeseníky! dějiny tohoto spolku a také to, jak hory vypadaly dříve.

Historik olomoucké Vědecké knihovny a autor knihy Na Jeseníky! Jiří Glonek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jedním z hlavních impulzů pro sepsání knihy Na Jeseníky! byl váš objev nejstarší turistické mapy Jeseníků z roku 1881 v depozitáři vědecké knihovny. Co přesně ukazuje?
Zachycuje centrální část Jeseníků, hlavní hřeben od Ramzové po Skřítek. Autorem je zeť Vincenze Priessnitze Johann Ripper, při jejím kreslení vycházel z podkladů vojenského mapování. Poté doplnil tehdejší rozcestníky či turistické trasy. Je zajímavé, že když srovnáte dnešní turistické mapy s tou nejstarší a pak i s dalšími z konce 19. století, tak síť cest pro turisty je z devadesáti procent těch 120 či 130 let stále stejná.

Johann Ripper s notářem Edmundem Rudolphem právě v roce 1881 založili ve Frývaldově, dnešním Jeseníku, Moravskoslezský sudetský horský spolek. Díky němu tyto stezky vznikly, jeho členové Jeseníky na konci 19. zpropagovali jako turistický cíl, vytvářeli jejich mapy...
Vznik spolku je prvopočátek organizované turistiky v Jeseníkách. Mně ale v této knize nešlo především o popis jeho historie. Tento spolek beru „jen jako prostředníka“, jenž lidem Jeseníky jako takové zprostředkoval. Hodně mě zajímalo, co bylo předtím, než byl založen. Tím se doposud nikdo příliš nezabýval, téměř všechny historické studie začínají až rokem 1881, jako by předtím lidé do Jeseníků nechodili. A přitom sem kvůli odpočinku a potěšení z nádherné přírody vyráželi už na konci 18. století.

Jak tehdy hory vypadaly?
Nebyla to vyloženě neprostupná divoká krajina, ale ve srovnání s dneškem samozřejmě chyběly všechny turistické chaty, rozhledny, rozcestníky a značky. Ale část stezek, po nichž chodíme i my, už zde byla. Původně to však byly pěšinky či lovecké chodníky, které používali hajní, lesní dělníci, bylinkáři, kořenářky, sběrači lesních plodů či fořti a správci.

Zmínil jste, že lidé do Jeseníků kvůli odpočinku vyráželi už na konci 18. století. O koho šlo? Předpokládám, že obyčejní lidé z vesnice na něco takového neměli pro samou práci myšlenky.
Samozřejmě, těm na to chyběl i čas. Obecně se záliba v horské turistice šířila do společnosti při nástupu romantismu od těch nejvyšších vrstev. Nejprve to byla šlechta, která na to měla čas, peníze i dopravní prostředky. Od ní se to naučily měšťanské vrstvy, pak se tato záliba šířila dál. Masovou záležitostí se turismus stal po první světové válce v souvislosti s uzákoněnou dovolenou či s volnou nedělí. Ta v českých zemích platila od roku 1905.

Horské spolky vznikaly ve druhé polovině 19. století nejen v Jeseníkách, v rozvoji turistiky v rámci střední Evropy za jinými regiony nezaostávaly. Jak si to vysvětlujete?
Velký podíl na tom má fakt, že tehdejší úředníci a další příslušníci vzdělanější vrstvy společnosti v rakouské monarchii při práci nezřídka třeba i po několika letech změnili působiště. Nejprve tak sloužili například v alpských oblastech, pak i se svými zkušenostmi přesídlili do Jeseníků. Také Johann Ripper zcestoval řadu míst, byl v armádě, viděl Alpy, a tak dobře věděl, jak to funguje jinde. Tudíž mu myšlenka na založení turistického spolku v Jeseníkách nebyla cizí. Hodně se ale v historii jesenické turistiky zapomíná na podíl samotného Priessnitze a jeho lázní coby prostředníka.

Jak se na rozmachu zdejší turistiky podílel?
Do lázní k němu jezdili z celé Evropy lidé z vyšších a vzdělaných vrstev, kteří už tehdy fenomén turismu znali a přenášeli ho dál i do Jeseníků. Přímo z lázní viděli jejich dodnes úžasné panorama, čili zde panovalo téměř ideální podhoubí pro budoucí rozvoj turismu. S výjimkou bezprostředního okolí lázní pro to ale chybělo zázemí. A právě to si členové Moravsko-slezského sudetského horského spolku uvědomovali, a začali tak v horách budovat a značit stezky, rozšiřovat chaty, stavět rozhledny, rozcestníky či různé přístřešky a útočiště. Také vydávali mapy a šířili osvětu o Jeseníkách.

Stály nejznámější chaty jako Ovčárna či Švýcárna v horách už dřív, nebo je vybudoval spolek?
Ovčárna i Švýcárna už stály dřív, původně sloužily jako zázemí pro horské pastevectví. Postupně ale převážilo turistické využití. Předchůdce dnešní Ovčárny vyrostl v roce 1863, již předtím ale v okolí stály starší salaše. Švýcárna, vybudovaná v roce 1829, je považována za vůbec nejstarší objekt, jenž v Jeseníkách dodnes slouží turistům. A to i proto, že majitelé salaší nakonec zjistili, že péče o turisty je pro ně finančně výhodnější než upadající pastevectví.

Počet členů spolku stále stoupal, kolik jich měl v době své největší slávy?
V polovině 30. let 20. století jich bylo téměř 12 tisíc. Vedení spolku pro ně vyjednávalo různé slevy jak v Jeseníkách, tak v rámci spolupráci s dalšími horskými spolky v celé střední Evropě. Členové tak měli i jinde levnější ubytování či jízdné.

V Jeseníkách na konci 19. a začátku 20. století žili především Němci, i v rámci spolku jich byla většina. Jaký byl jeho osud po druhé světové válce a odsunu?
Hned v roce 1945 u nás zanikl, dodnes ale pod stejným názvem funguje v Německu. Jeho tradici udrželi odsunutí členové, postavili si dokonce repliku staré rozhledny, jež stávala na Pradědu. V Jeseníkách z jejich práce stále čerpáme, aniž bychom si naplno uvědomili, co všechno pro náš region udělali.

  • Nejčtenější

Žena přecházela silnici vedle přechodu, řidič jedoucí na zelenou ji srazil

30. května 2024  17:30

Určením viny v případu sražení chodkyně autem se už týden zabývají policisté ze Šumperka, kteří...

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na váhu? Raději zaplatí pokutu. Na kamiony chybí páky, volá se po úpravě zákonů

30. května 2024  5:39

Způsoby, jak zlepšit stav silnic v Olomouckém kraji, hledají místní politici. Hejtmanství například...

Náklaďák pod okny každé dvě minuty. Kámen je potřeba, těžba ale vadí místním

24. května 2024  4:55

Loštice na Šumpersku si říkají metropole tvarůžků a cestovní ruch je pro ně důležitý. Proto je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Natáčí se vánoční pohádka. Tři princezny na Bouzově zachraňují království

28. května 2024  14:25

Jedna z klapek letošní vánoční pohádky České televize Tři princezny cvakla také na státním hradě...

Policie kvůli nahlášené bombě evakuovala školu v Hranicích, místo prohledává

31. května 2024  8:05,  aktualizováno  8:07

Policisté dnes ráno zasahují na základní školy na Šromotově náměstí v Hranicích, důvodem je...

Český výletník: V Losinách dělají ruční papír stejným způsobem přes 400 let

31. května 2024

Jako člověka, který vyrostl ve Štětí s nejmodernější papírnou, mě přirozeně papír a jeho výroba...

Žena přecházela silnici vedle přechodu, řidič jedoucí na zelenou ji srazil

30. května 2024  17:30

Určením viny v případu sražení chodkyně autem se už týden zabývají policisté ze Šumperka, kteří...

Odpůrci centra pro bývalé vězně mají smůlu, k jeho zrušení není žádný důvod

30. května 2024  14:09

Olomoucký krajský úřad zastavil správní řízení, které vedl kvůli zrušení registrace sociálních...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...