Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Ekologové dosáhli zrušení tří výjimek pro kácení v cenných lesích Jeseníků

  4:52aktualizováno  4:52
Ekologové z nevládních organizací vedou nesmlouvaný boj s vedením chráněné oblasti v Jeseníkách kvůli výjimkám na zásahy v cenných lokalitách. Ministerstvo jim zatím dává za pravdu, nyní na základě námitek ekologů zrušilo další tři výjimky umožňující kácení v kůrovcem zasažených porostech.

Záběry z dronu ukazují masivní šíření kůrovce a velké těžby s tvorbou holin ve 2. zóně CHKO mezi Starou horou a Zámeckým vrchem. | foto: Společnost přátel Jeseníků

Aktuální verdikty ministerstva životního prostředí řeší osud cenných oblastí ležících mimo hranice přírodních rezervací na rozsáhlé ploše celkem 4 560 hektarů.

Fotogalerie

Jde o území zahrnující divokou přírodu a neobydlené horské území zařazené do přísně chráněné 1. a 2. zóny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, například jedinečné údolí kolem Hučivé Desné či Divoké Desné. Celá oblast je ohraničená masivem Červené hory, Vozky, Medvědím dolem, Sviním dolem nebo Vysokou holí.

Správa CHKO tam v srpnu 2019 přesto udělila výjimky z péče o přírodu, které umožňují intenzivní zásahy proti kůrovci. Zákon je jinak v této oblasti neumožňuje. Rozhodnutí obratem napadli ekologové.

„Správa CHKO umožnila různé formy destruktivních zásahů, od kácení stromů a jejich odkornění na menších plochách až po masivní těžby horských lesů s tvorbou holosečí. Na celém území navíc umožnila použití chemie, což je pro nás absolutně nepřijatelné,“ kritizuje Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků (SPJ).

Ministerstvo: Výjimky nebyly řádně zdůvodněné

Ministerstvo výjimky po přezkoumání zrušilo. V rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici, argumentuje mimo jiné tím, že Agentura ochrany přírody a krajiny, která je nadřízeným orgánem CHKO, zdůvodnila asanační zásahy existencí jiného veřejného zájmu spočívajícího v ochraně lesních porostů a prevenci vzniku hospodářských škod.

„V daném případě z odůvodnění napadeného rozhodnutí ani ze spisového materiálu nevyplývá, z jakých podkladů při hodnocení existence jiného veřejného zájmu a jeho převahy nad zájmem ochrany přírody agentura vycházela a jakými úvahami a kritérii se řídila,“ stojí ve stanovisku ministerstva.

„Napadené rozhodnutí postrádá jakékoli bližší hodnocení reálného stavu lesních porostů ve vymezeném území i jakoukoli analýzu vývoje kůrovcové kalamity,“ uvádí dále ministerstvo.

Kauza se zásahem vedení resortu vrací a Správa CHKO Jeseníky bude muset případné výjimky řešit znovu.

Podle ekologů podléhá správa CHKO tlaku lesníků a těžařů

Ekologové kritizují správu CHKO dlouhodobě. Nechtějí, aby se na chráněném území kůrovcové dřevo těžilo ani omezeným způsobem a kritizují i používání jedů. Výjimky z péče o přírodu v oblasti označují za závažná pochybení, která vedou k ničení vzácné přírody Jeseníků.

Za alarmující také považují, že vedení CHKO povolilo různé formy intenzivních zásahů i v lesích, které neplní hospodářskou funkci, ale jde o lesy zvláštního určení a o lesy ochranné.

„Po zrušení těchto kontroverzních rozhodnutí je zde příležitost zajistit přísnější ochranu mimořádně cenné přírody. Ta by se neměla promarnit,“ řekl Bačák.

Ivo Dokoupil z Hnutí Duha je přesvědčený, že Správa CHKO Jeseníky podléhá tlaku lesníků a nadřazuje zájmy těžařů nad zájmy ochrany přírody.

„Zásahy v přirozených horských smrčinách a v rezervacích jsou zbytečné. Holiny jsou zde nepřijatelné a způsobí ve výsledku více škody a rizik než kůrovec,“ řekl Dokoupil.

Zásahy jsou nezbytné, brání se správci oblasti

Správa CHKO i nadřízená agentura kritiku udělovaných výjimek vytrvale odmítají, stejně jako názor, že straní těžařům. Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová například upozornila, že proti všem rozhodnutím umožňujícím zásahy v této oblasti se současně s ekology odvolali také lesní hospodáři, kterým naopak stanovené podmínky připadají příliš přísné.

Hájí také strategii, kterou v boji s kůrovcem ochranáři volí. „Asanaci kůrovce chceme za stanovených podmínek umožnit především proto, aby se rozpad lesů co nejvíce zpomalil, aby tady v budoucnu mohl růst pestrý a různorodý les,“ řekla Šůlová.

„Pokud by v této oblasti zůstaly lesy bez zásahů, kůrovec by se nejspíš rychle rozšířil a k plošnému odumření horního stromového patra lesů na velké ploše by došlo v relativně krátké době. To opravdu nevnímáme jako cestu k zajištění ochrany jedné z nejcennějších přírodních oblastí v České republice,“ dodala.

Ředitel Správy CHKO Jeseníky Michal Servus doplnil, že zásahy jsou nutné i kvůli pohybu turistů.

„Pokud bychom vše ponechali samovolnému vývoji, tak vedle ohrožení dalších lesů ve vyšších polohách bychom ohrozili i bezpečnost turistů, takže by bylo nutné zakázat vstup do těchto oblastí. To je ale nereálné,“ řekl.

O výjimkách po nejnovějším rozhodnutí ministerstva musí vedení CHKO rozhodovat znovu.

„Samozřejmě zohledníme obsah rozhodnutí ministerstva,“ potvrdila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Šůlová.

  • Nejčtenější

Syn volal na matku policii. Pak vyzvídal, kdy ji pustí, aby mu uvařila

Poněkud bizarní závěr měl zásah policistů na oslavě narozenin, kterou narušovala opilá matka oslavence. Ten si s ní...

Místo peněz dostal mladík „jen“ pivo, dobrodince zkopal do bezvědomí

Osmatřicetiletý muž vyrazil ráno do práce, ale skončil na operačním sále. V Jeseníku ho začátkem února napadl...

Veřejná ochránkyně práv žaluje olomoucký magistrát kvůli Šantovka Tower

Odcházející ombudsmanka Anna Šabatová podala žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu o...

Jak jsem prodával Zimu. Olomoucký manažer Minář nejen o přestupech

Mohl za dvacet pět milionů korun prodat Václava Jemelku do Kazachstánu. Leč sportovnímu manažerovi fotbalové Olomouce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podnikatelem roku je v Olomouckém kraji šéfka rodinné strojírenské firmy

Prosadila se ve strojírenství, kde mnoho žen nepůsobí, navíc je zosobněním přání mnoha podnikatelů - potomek, který...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Na Hané zapršelo, teď zemědělci kvůli hrabošům vyhlížejí ještě mráz

Vydatné deště, které zatopí nory, a pak ideálně velký mráz. Takové počasí teď vyhlížejí zemědělci v Olomouckém kraji....

Premium

Pomocí aplikace chci vytvořit velkou komunitu dárců krve, říká student

V devatenácti letech se student přerovského gymnázia David Stančík živí jako programátor a grafik, teď ale mezi jeho...

Kauza Vidkun je u soudu, obžalobě čelí exhejtman i policejní důstojníci

Olomoucký soud začal projednávat jednu z největších krajských afér za poslední roky, která dostala jméno Vidkun. Před...

Česko po letech navštívil největší polní pták Evropy, zavítal na Přerovsko

Největšího polního ptáka Evropy, dropa velkého, pozorují už delší dobu ornitologové v okolí Tovačova na Přerovsku. ...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...