Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oceněná oprava hradu Helfštýna s využitím moderních prvků čelí kritice

Částečná střecha hlavně v zimě negarantuje spolehlivou ochranu, což může vést ke zhoršení stavu konstrukce, nové spárování zase narušuje autenticitu stavby. S těmito a dalšími výtkami na adresu opravy hradu Helfštýna na Přerovsku přišel nyní Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS. Architekti i Národní památkový ústav kritiku odmítají.
Oprava torza renesančního paláce hradu Helfštýna trvala tři roky a stála přes devadesát milionů korun. Zahrnovala statické zajištění objektu, opravu fasády, zastřešení pískovým sklem či vybudování nových návštěvnických tras.

Oprava torza renesančního paláce hradu Helfštýna trvala tři roky a stála přes devadesát milionů korun. Zahrnovala statické zajištění objektu, opravu fasády, zastřešení pískovým sklem či vybudování nových návštěvnických tras. | foto: Olomoucký kraj

Český národní komitét (ČNK), který je tuzemským zástupcem organizace ICOMOS, jež je hlavním poradním orgánem UNESCO pro jeho Seznam světového dědictví.

Autoři projektu Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z olomouckého atelierur ani NPÚ s kritikou ale nesouhlasí.

Zrekonstruovaný palác hradu Helfštýna

„Zvolený způsob obnovy a prezentace hradu Helfštýna je jedna z legitimních všeobecně uznávaných metod práce současné památkové péče nejen u nás, ale i v zahraničí. Reprezentuje snahu památky nejen chránit a obnovit, ale také je oživit,“ uvedla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

„Jako vše to má své příznivce i odpůrce, zejména z řad zástupců konzervativního směru,“ dodala. Architekti pak uvedli, že s vyjádřením památkářů „plně souzní“.

V další části své kritiky ČNK uvádí, že rekonstrukci hradu též provázely zásahy do autenticity stavby. Například při bourání pozdně gotického zdiva podle něj nebyly zastoupeny moderní a nadčasové aspekty péče o architektonické dědictví, což je vidět na novém spárování.

„Autenticita zříceniny paláce byla v minulosti narušena řadou velmi necitlivých úprav. To však nemůže omlouvat rezignaci na kvalifikované, památkově akceptovatelné ošetření. Historické detaily byly v řadě případů zastřeny zcela nevhodným, výrazným mechanickým povrchovým přespárováním na hranici nevkusu,“ shrnul prezident odborné organizace Václav Girsa.

NPÚ: Zásahy byly zváženy a paláci neublížily

Podle NPÚ však zásah významně zlepšil stavebně-technický stav paláce a zastavil desetiletí trvající nevhodné rekonstrukce.

„Vybourání bloku zdiva o objemu asi metru krychlového v místě zaniklého ochozu, jež bylo nutné pro zokruhování nové návštěvnické trasy, opakovaně prodiskutovalo odborné grémium Památkové rady ředitele územního pracoviště v Olomouci. Po zvážení průraz schválilo, neboť dle názoru NPÚ nepředstavuje významnější památkovou ztrátu,“ reagovala Hartmanová.

Líbí se vám hrad Helfštýn po rekonstrukci s využitím moderních prvků?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 17. února 2022. Anketa je uzavřena.

Girsovi dále vadí například nynější výrazné světlé spárování, neboť podle něj neuchovává obraz nedotčenosti památky.

„Byla zde šance díky ochraně střechy postupovat citlivěji. Tam, kde měl nastoupit restaurátor a kultivovaně vyřešit návaznost ke zbytku historických omítek, je vše jen ledabyle domáznuto maltou,“ popsal.

Na webu NPÚ se výtkám, které Girsa zveřejnil na blogu, památkáři brání v obšírném vyjádření. Zdivo torza paláce podle nich trpí škodlivými vlivy počasí a právě padání kusů původního zdiva památky bylo v roce 2013 hlavním důvodem uzavření hradního paláce pro veřejnost.

Severovýchodní strana totiž bývá v zimě pokryta vrstvou ledu. Zdivo a zbytky omítek jsou tak každým rokem rozpadlejší. Aby tedy bylo možné část paláce znovu zpřístupnit, nemohli jej památkáři nechat v původním stavu.

K vytvoření napodobeniny rozpadající se omítky a její barvy však podle nich nebyl důvod. Brzy se totiž vše vlivem počasí samo přirozeně zabarví a nesouměrně rozpadne.

Architekti mysleli jen na sebe, míní šéf ČNK

Girsa se kriticky vyjádřil i k celkovému působení hradu – od vstupu do paláce přes chodníky z betonu či plná zábradlí, skrz která není vidět, až po vyplechované chodbičky a nové podhledy ochozů s bodovým osvětlením, lemované proskleným zábradlím.

14. srpna 2020

„Vkládané detaily jsou sice moderní, ale za každou cenu výrazné a nepříliš původní. Jde o přesycení prostorů bez sebekázně a úcty k památce. Autoři mysleli jen na sebe, jak se prezentovat a ukázat. Památka je vůbec nezajímala. Citlivý přístup? Ne, exhibice, spíše lunapark,“ rozhořčil se na blogu Girsa.

NPÚ jeho názory označuje za subjektivní a připomíná, že památka byla ve 20. letech poznamenána mnoha z dnešního pohledu neodbornými zásahy, s nimiž se rekonstrukce musela vypořádat.

Oprava paláce trvala tři roky a stála přes devadesát milionů korun. Zahrnovala statické zajištění objektu, opravu fasády, zastřešení pískovým sklem či vybudování nových návštěvnických tras.

Zvolené řešení bude NPÚ hájit na semináři

Kastelán hradu Jan Lauro je s postupem i výsledkem spokojen. „Možná si ČNK nebo profesor Girsa nevšimli, že do objektu zatékalo posledních zhruba dvě sta let. Za uživatele bych úpravy zhodnotil jednoduše. Cílem projektu bylo najít vyváženou hodnotu mezi historickou architekturou a její současnou vrstvou. Ta současná získala mnoho ocenění, takže si troufám říct, že není špatná a že vhodně doplňuje tu starou,“ řekl.

V květnu se má uskutečnit seminář, na němž se bude oprava hradu znovu probírat. NPÚ uvádí, že chápe otázky či pochybnosti o částečném zastřešení paláce, a proto připravuje rozbor svých postojů a důvodů, jenž prokáže, že nepochybil.

Rekonstrukce hradu získala mnoho ocenění, loni architektům například vynesla Českou cenu za architekturu. Česká komora architektů, jež je vyhlašovatelem ceny, se k výtkám kritiků vyjadřovat nechce.

„Ocenění dala Helfštýnu sedmičlenná mezinárodní porota zahrnující odborníky různých specializací. Hodnocení staveb přitom bylo komplexní a zohledňovalo celou škálu aspektů, nikoli odborně zaměřené na památkovou ochranu,“ sdělila mluvčí komory Tereza Zemanová.

Rekonstrukce hradu získala rovněž třeba cenu Stavba roku 2021 či titul za nejlepší architektonickou obnovu v celosvětové soutěži Dezeen Awards 2021.

  • Nejčtenější

Žena přecházela silnici vedle přechodu, řidič jedoucí na zelenou ji srazil

30. května 2024  17:30

Určením viny v případu sražení chodkyně autem se už týden zabývají policisté ze Šumperka, kteří...

V pasti se mění i rovné silnice. Můžou za to hlavně riskující řidiči

4. června 2024

Tady je lepší sundat nohu z plynu. Z deseti nejrizikovějších míst v Olomouckém kraji je v „nejlepší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U hnojiště na Olomoucku někdo pohodil nemocná štěňata, zřejmě jsou z množírny

5. června 2024  13:03

Dvě pohozená štěňata stará zhruba dva až tři měsíce našli lidé v úterý v podvečer ve Štěpánově na...

Díky pomerančové příchuti Hanácká kyselka přežila, líčí pravnuk zakladatelky

2. června 2024

Premium Za minerálním pramenem z Moravy stojí francouzská společnost, která na místě hledala ložiska uhlí....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sudeťák bez zášti. Helmut Kopetzky celý život bojoval se zatrpklou matkou

3. června 2024

Premium Po druhé světové válce musel on i jeho matka nedobrovolně opustit domov v Šumperku. Po mnoha...

Už rostou dubáky a křemenáče, během pár dní odborníci slibují houbařské žně

7. června 2024  4:55

Smetanová omáčka s hříbky, kulajda, klasická smaženice, obalované řízky z bedel a růžovek pokapané...

Olomouc tleskala přehlídce čestných stráží, svůj um v nich předvedli i Američané

6. června 2024  18:25

Letošní červnové Svátky města odpoledne doplnila na Horním náměstí v Olomouci nevídaná přehlídka...

Propuštění stovek lidí či přesun výroby? Nesmysl, reaguje vedení Miele na fámy

6. června 2024  15:14

Závod Miele technika v Uničově na Olomoucku je v krizi, přišel o zakázky a propustí minimálně 200...

Motorkář v zatáčce přejel do protisměru, srážku s vozem nepřežil

6. června 2024  12:34

K tragické dopravní nehodě vyjížděly ráno všechny složky integrovaného záchranného systému do...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...