Diskuse k článku

Havárie Fukušimy plány na novou jadernou elektrárnu u Blahutovic neovlivní

Katastrofa v japonské jaderné elektrárně Fukušima nijak neovlivní plány státu a ČEZ na budoucí výstavbu třetí české jaderné elektrárny v Blahutovicích na Hranicku. Stále však platí, že by na řadu přišla až po dostavbě Temelína a Dukovan, nejdříve tedy kolem roku 2035.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

slamka

A jsme tam, kde jsme bylil

Blahutovice akorát pokryjí spotřebu Prahy, kdyby si každá pražská domácnost koupila klimatizaci. A co Ostrava. Na tu se asi do budoucna nemyslí. Tak si postavte tu elektrárnu v Praze. Blahutovice nechte laskavě pro Ostravu a Brno.

0/0
27.3.2011 12:58

slamka

Ono stačí změna klimatu a tropická horka.

Když pak bude mít každá česká domácnost klimatizaci ( nepočítám nepřizpůsobivé, ti se zchladí v supermarketech a také se tam i najedí)

, tak to naše síť neutáhne ani s dvěma dalšími elektrárnami.

0/0
27.3.2011 12:44

Korien

trouba ekolog

nemuzu jinak oznacit ekologa co mluvi o biomase pote co se provalilo, ze dotace na zdroje biomasy povedou ke stejnemu zneuzivani a vycerpavani rozpoctu jako solarni elektrarny bez viditelneho prinosu v MW vyrobene elektriny za ekonomicky prijatelny peniz. Pan ekolog bud ma % v nejake firme co se na tom nabali nebo je z hlediska ekologie a ekonomite uplny trotl. Spotreba elektricke energie bude neustale rust a to i pres zavadeni uspornych zarizeni (ktere ma mez limitovanou poctem zarizeni a objektu kde se da uplatnit) a opatreni nebo roste pocet produktu na domacnost i produkce ekonomiky. Jeho predstavy jsou naprosto zcestne a hlavni pricina proc nyni v Evrope je nedostatek levne elektriny.

Prosim iDnes.cz, aby oslovovala odborniky na ekologii kdo aspon vi o cem pisi a mluvi. Dekuji predem ...

0/0
26.3.2011 12:42

Quitman7

Re: trouba ekolog

Mě jen zaráží, že Vy si troufnete hodnotit, kdo je a není odborník. Nebo je odborníkem jen ten, kdo má názor podobný Vašemu?

0/0
26.3.2011 19:41

suchar

Re: trouba ekolog

no já bych chtěl vidět jak by třeba válcovna válcovala železo  ušetřenou elektřinou, pan ekologista nemá ani potuchu o fungování rozvodné soustavy a pod.

0/0
26.3.2011 22:47

slamka

Re: trouba ekolog

Odborník je ten, kdo se dívá kolem sebe. Ne jenom tlachat. Česko je ve spotřebě el. energie pozadu. Ale všeho dočasu. Představte si průměrnou vesnici ( češi tomu říkají město), např. Ostravu. A takových 70 000 bytů vybavených klimatizací. Jedna klima průměr 2000 W. 140 MW navíc. A kolik by to bylo jen v samotném Maloměstě Praze? Odhaduji skoro 1 GW skokově. Paráda.

0/0
27.3.2011 12:52

islandan

Re: trouba ekolog

samozřejmě - a to bude potřeba ať už dojde ke globálnímu oteplování ( chlazení v létě) nebo k malé době ledové (topení v zimě a možná i na jaře a na podzim) ;-)

0/0
27.3.2011 23:07

měděný dráth

Ani se nedivím. Zatímco v celém světě převládá snaha

o chápání veřejného mínění, v Česku to bylo vždy naopak a převládalo mínění jaderné lobby. A pro uklidnění veřejnosti se píší bláboly o tom, že jádro je nejbezpečnější. Koneckonců, o tom jsou přesvědčeni i Japonci. Ale bezpečí reaktorů v Japonsku bylo postaveno na předpovědích, že tsunami nebude větší, než 6 metrů, protože nikdy větší nebyla a nikdo při výstavbě nepočítal s tak silným zemětřesením, protože tam také tak silné nebylo. Teď z toho je ale slušný problém pro celý svět.

0/0
26.3.2011 7:12

měděný dráth

Re: Ani se nedivím. Zatímco v celém světě převládá snaha

Nebo si snad někdo myslí, že ve Fukušimě už problémy zvládli?

0/0
26.3.2011 7:17

ramride

Re: Ani se nedivím. Zatímco v celém světě převládá snaha

"v celém světě převládá snaha o chápání veřejného mínění" - veřejné mínění je v ČR, bohužel pro Vás, projaderné. Projděte si pár anket nebo diskusí a zjistíte to. Jadernou energii považuji za bezpečnou a určitě nejsem sám. Samozřejmě mediálně to vypadá jinak, o pádu letadla informují všechna média, zatímco pravděpodobnost, že zemřete v autě, na chodníku nebo doma, je mnohem vyšší. Podobně se daleko větší mediální pozornost věnuje Fukušimě, než tomu, jak životní prostředí zatěžují elektrárny spalující uhlí, jak jej zatěžuje výroba, umisťování a likvidace solárních panelů nebo větrných elektráren. V neposlední řadě je jádro efektivní a levné. V ČR nám také zajišťuje v oblasti elektřiny nezávislost, zatímco Rakousko je závislé nejen na dovozech z ČR, ale i od ostatních sousedů, kteří jsou (kromě Lichtenštejnska a Itálie) "jaderní". Ovšem, pokud si chcete za elektřinu silně připlácet, nikdo vám v tom nebrání. Netahejte do toho ale prosím ostatní.

0/0
26.3.2011 10:20

suchar

Re: Ani se nedivím. Zatímco v celém světě převládá snaha

R^, nejhorší je zpolitizování technických problémů, které šíří lidé bez odborných znalostí z oboru

0/0
26.3.2011 22:53

ARCCOS

Myslet dopředu (ne dozadu)

"Problémem České republiky je, že se zde uvažuje o mamutích zdrojích na čtvrtstoletí dopředu."

A tak jo no, čtvrtstoletí počkáme, jestli ta elektrárna bude potřeba nebo ne. A kdyby náhodou jo, tak budem další čtvrtstoletí v prdeli, než se postaví.

0/0
25.3.2011 21:00

islandan

Re: Myslet dopředu (ne dozadu)

přesně tak. Kanalizační síť v Praze nám sloužila až do padesátých let 20.století, takoví kabrňáci byli ti naši předkové! 

0/0
27.3.2011 23:01

nejdůvěryhodnější diskutér

Kromě JETE a JEDU ještě JEBL. Nebo JEBLA?

0/0
25.3.2011 20:20

Tomaseq

Re: Kromě JETE a JEDU ještě JEBL. Nebo JEBLA?

ETE, EDU a EBL ...

0/0
26.3.2011 1:38

paulmeunder

Re: Kromě JETE a JEDU ještě JEBL. Nebo JEBLA?

;-D

0/0
27.3.2011 0:02

nejdůvěryhodnější diskutér

na Hranicku

V Blahutovicích na Hranicku? Hranice jsou v okrese Přerov, ale Blahutovice v okrese Nový Jičín.

0/0
25.3.2011 19:28

Trupman

Re: na Hranicku

A Zlaté Hory jsou na Olomoucku, protože jsou v Olomouckém kraji, že? ;-D To, že Blahutovice jsou v jiném okrese, neznamená, že nemohou být na Hranicku. Hranice okresu není hranice přirozeného spádového regionu, klepu na dřevu, že už to v iDnesu pochopili.

0/0
26.3.2011 12:27

topič elektrárenský

Ekologové nám pořád podsouvají falešnou představu,

že většina elektřiny se spotřebuje v domácnostech a že zateplení domů a solární panely ušetří eletřinu podstatným způsobem. Není to pravda, průmysl a doprava spotřebují elektřiny mnohem víc. Zateplením domů elektřinu neušetříme, protože vzhledem k její ceně ji k vytápění už skoro nikdo nepoužívá. Solární panely jsou sice pěkné, ale mají jeden drobný nedostatek, nejvíc elektřiny vyrábějí v létě v poledne, kdy ji až tak moc nepotřebujeme, v zimě pod zataženou oblohou nevyrobí prakticky nic. Jaderný odpad z jaderných elektráren je sice problém, ale tisíce tun mírně radioaktivního popílku a škváry z tepelných elektráremn nevadí? Pro naši zemi je jaderná energetika jediná rozumná varianta získávání elektřiny, ať se ekologové i celé Rakousko staví třeba na uši. Bohužel naši novináři zveličováním problémů s japonskou elektrárnou prokazují jaderné energii medvědí službu a svými katastrofickými zprávami jen přilévají olej do ohně protijaderných aktivistů. 

0/0
25.3.2011 18:58

Tomaseq

Re: Ekologové nám pořád podsouvají falešnou představu,

Přesně tak. Až dojde uhlí, budeme si moci pustit elektrospotřebič, třeba TV zprávy o tom, jak musejí Rakušáci kupovat elektřinu od nás ...

0/0
26.3.2011 1:40

islandan

Re: Ekologové nám pořád podsouvají falešnou představu,

máme solidně vyškolené odborníky, tsunami ani zemětřesení větší intenzity nám nehrozí a elektřinu potřebujeme a budeme potřebovat v pravý čas (nejen v létě za slunného počasí) v ohromném rozsahu a budou ji pořebovat i naši sousedé. Tak sakra, vo co go ? Samozřejmě je nutné dbát na bezpečnost, neustále ji vylepšovat a nebránit se o ni diskutovat. Ale nestrkat hlavu do písku a tvrdit, že fve a pod. jsou samospasitelné a že nám pomohou energetické problémy vyřešit.

0/0
27.3.2011 22:56

suchar

Re: Ekologové nám pořád podsouvají falešnou představu,

R^R^R^

0/0
26.3.2011 22:55

fr-mottl

30 tun radioaktivniho odpadu a 500 kg silne

radioaktivniho odpadu - to zvladnem, rika jaderny fyzik. Tak se ptam, zakope to u seba na zahrade?

V celym svete nevedi kam s tim, ale jasnacka, v cechach zadnej problem.

Prosim, nehlaste se vsuchni, ze chcete ten odpad domu.

0/0
25.3.2011 17:07

Korien

Re: 30 tun radioaktivniho odpadu a 500 kg silne

umime udelat kvalitni obal co vydrzi par set let ? ano umime

umime postavit stredne ci dlouhodobe uloziste na par set let ? ano umime

nyni si polozte otazku,

Umime nahradit necim lepsim ty uhelne elektrarny (tj. mnoha-MW zdroj) co vypousti X radioaktivniho popilku denne (vcera, dnes i zitra)? ano umime, viz jaderne elektrarny ...

0/0
26.3.2011 12:48

Lvy

Já bych měl na pana ekologa jeden malý dotaz.

Zajímalo by mě jak resp. čím si budu svítit v novém zatepleném domě se solárními kolektory když jaksi elektřina nebude?? Co z toho, že budu připojen na výtopnu na biomasu, když ji nepojedou čerpadla?? Je i to schopen někdo vysvětlit? Děkuji.

0/0
25.3.2011 16:46

hafusak2

Re: Já bych měl na pana ekologa jeden malý dotaz.

Věřím tomu, že ten ekolog to také neví, ale hlavně ví, že jádro je špatné, uhlí je špatné, plyn je špatný, velké přehrady jsou špatné, větrníky jsou špatné a sluneční elektrárny jakbysmet. Na milost možná bere energii hydrotermální, energii mořských vln, případně rozdílu mezí přílivem a odlivem - a to je proto, že se to u nás nedá vybudovat........ Názorný příklad toho, jak naše školství chrlí hromady absolventů vcelku nepotřebných oborů /tedy co do počtu absolventů/ a ti potom hlásají takového bláboly.Rv

0/0
25.3.2011 18:50

topič elektrárenský

Re: Já bych měl na pana ekologa jeden malý dotaz.

Nicméně když takový zelený ekolog leze na komín, aby protestoval proti elektrárně, vezme si s sebou notebook, jehož akumulátor si předtím nabil elektřinou z té odporné elektrárny. Až si příště vezme dřevěné kuličkové počitadlo, tak mu možná i uvěřím, že ten protest myslí vážně.

0/0
25.3.2011 19:02

islandan

Re: Já bych měl na pana ekologa jeden malý dotaz.

všechno je špatné, hlavně lidstvo samo.......

0/0
27.3.2011 22:47

hrabě Artstetten

Cože to duhově zelený pan Sedlák četl v Pačesově zprávě?

Samozřejmě je třeba myslet dopředu. Na desítky ba i stovky let. Dříve to tak bylo, většina dědičné šlechty podobným způsobem uvažovala a zodpovědně hospodařila. Dnešní politické vedení myslí maximálně s výhledem na jedno volební období - a ještě si není jisté, zda ho vůbec doklepe. Velké firmy pak myslí v kvartálech, maximálně v rocích. Všechno ostatní jsou "vize", které se pořád mění a praskají jako mýdlové bubliny. Takhle se ale seriózně hospodařit nedá.

0/0
25.3.2011 15:52

garling

JEB

...to je dobře. Hlavně žádnou hysterii šířenou hlavně rádoby odborníky na jádro.

0/0
25.3.2011 15:44

Najdete na iDNES.cz