Havárie Fukušimy plány na novou jadernou elektrárnu u Blahutovic neovlivní

  15:01aktualizováno  15:01
Katastrofa v japonské jaderné elektrárně Fukušima nijak neovlivní plány státu a ČEZ na budoucí výstavbu třetí české jaderné elektrárny v Blahutovicích na Hranicku. Stále však platí, že by na řadu přišla až po dostavbě Temelína a Dukovan, nejdříve tedy kolem roku 2035.
U Blahutovic na Hranicku by jednou měly vyrůst podobné chladící věže, jaké stojí u Temelína či Dukovan (na snímku). Plány neovlivní ani fukušimská havárie.

U Blahutovic na Hranicku by jednou měly vyrůst podobné chladící věže, jaké stojí u Temelína či Dukovan (na snímku). Plány neovlivní ani fukušimská havárie. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Blahutovicích chtějí atomoví odborníci štěpit jádro už od osmdesátých let a tento plán státu a ČEZ i nadále platí. A to i přesto, že krize kolem jaderných elektráren v Japonsku změnila přístup světa k jaderné energii.

Například švýcarská vláda totiž odložila schvalování projektů nových atomových elektráren, Německo zase dočasně odpojuje od sítě sedm nejstarších zařízení a u těch novějších chce bezpečnostní audity.

České a potažmo krajské plány ale poslední události zatím nemění. Podle odborníků je to kvůli tomu, že se naše země nachází na jedné z nejstabilnějších částí evropského kontinentu, kde nehrozí zemětřesení.

"Naše elektrárny jsou umístěné na podkladu českého masivu, což je jedna z vůbec nejstabilnějších tektonických míst na této planetě a v Evropě. Jak známo - tsunami v České republice nehrozí, takže my bychom považovali za laciné znepokojovat veřejnost," říká premiér Petr Nečas.

Na řadě je nejdřív dostavba Temelína a Dukovan

Ze stejného důvodu podle mluvčí společnosti ČEZ Evy Novákové události ve Fukušimě neovlivní ani plány na stavbu elektrárny v Blahutovicích. Přestože její šéf Martin Roman nedávno v Ostravě označil rok 2035 jako nejbližší reálný termín, kdy by se mohlo v Blahutovicích jádro štěpit, Nováková upozorňuje, že vedení společnosti o výstavbě další elektrárny v současné době zatím neuvažuje.

"Ale vnímáme realitu. Lokalitu Blahutovice může tato republika v budoucnu potřebovat, respektive spíše naše děti než my," vysvětlila mluvčí.

Rok 2035 byl podle ní v této souvislosti zmíněný jen jako orientační. "Pokud to vezmeme chronologicky, je první na řadě dostavba Temelína, která je nyní prioritou, pak by se mohl dostavět další blok v Dukovanech a teprve po něm by případně došlo na Blahutovice. A to jen v případě, že by takový zdroj byl potřeba," dodává mluvčí.

Pokud nakonec ke stavbě elektrárny v Blahutovicích přece jen dojde, zřejmě se do projektu promítnou i nedávné japonské zkušenosti. "Jaderná energetika funguje na výměně informací a ponaučení z krizových situací. Určitě zanalyzujeme, co se stalo v Japonsku a na základě toho vzniknou určitá doporučení," popisuje Nováková.

Potřebnost nové elektrárny se musí dobře zvážit, říká ekolog

Podle energetického experta Hnutí Duha Martina Sedláka by však události v Japonsku měly u nás vyvolat diskusi. Minimálně o budoucnosti atomové energie. "Problémem České republiky je, že se zde uvažuje o mamutích zdrojích na čtvrtstoletí dopředu. Bez představy, jaké bude mít naše společnost a ekonomika potřeby," míní.

"K dispozici máme například výstupy Pačesovy komise, ze kterých jasně vyplývá, že lepším řešením jsou investice do zateplování domů, solárních kolektorů či výtopen na biomasu," popisuje Sedlák.

Ekolog však nechce, aby se zdejší atomové elektrárny zavřely. "Ale měli bychom zvážit, zda Česko potřebuje nějakou novou. Nejlépe využitá energie je totiž ta, která nemusela být vůbec vyrobená," dodává.

Známý jaderný fyzik František Janouch tomu oponuje. Podle něj jsou jaderné elektrárny nejspolehlivějším zdrojem energie. "Reaktor s výkonem 1 000 MW, v Blahutovicích by měly být takové dva, potřebuje ročně necelých třicet tun uranu. Vyprodukovaný odpad váží též 30 tun, z čehož silně radioaktivní látky tvoří necelých 500 kilogramů. S těmi si lehce poradíme," říká.

"Jsem pro jakoukoliv diskusi o jaderné energii, která bude směřovat k jejímu vylepšení a rozvoji. Unáhlené kroky, které jsou vidět nyní v Německu nebo Švýcarsku, odmítám," doplňuje.

Autor:

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Kůrovec zlikvidoval i turistické trasy, na mýtiny vyrazí značkaři

Kůrovec devastuje lesy okolo vodní nádrže Švihov. Zpracování a odvoz dřeva z...

Těžba kůrovcového dřeva v Olomouckém kraji vymazala až stovky kilometrů značených turistických tras. S vykácenými lesy...

Cyklostezkami protkaný Prostějov nabídne stovku kol v nové půjčovně

V Karlových Varech si zájemci mohou půjčovat kola v době mezinárodního...

Již na začátku března si milovníci bicyklů z Prostějova budou moci zdarma nebo za poplatek na cesty po městě půjčit...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Najdete na iDNES.cz