Krajský soud v Olomouci poslal za rozsáhlý případ výroby a distribuce drog na...

Krajský soud v Olomouci poslal za rozsáhlý případ výroby a distribuce drog na Šumpersku pět z osmi obžalovaných od 6,5 do 8,5 roku do vězení a jeden trest uložil podmíněný. | foto: ČTK

Mohli vyrobit metrák pervitinu. Šéf dealerů si odsedí 8,5 roku vězení

  • 4
Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku si pět z osmi obžalovaných odpyká ve vězení tresty v rozmezí od 6,5 do 8,5 roku a jeden má trest podmíněný, všichni se přiznali. Olomoucký krajský soud schválil dohody o vině a trestu, které sjednali obžalovaní se státním zástupcem během jednání.

O trestu pro zbývající dva obžalované z původní osmičlenné organizované skupiny rozhodne soud v samostatném jednání, tito obvinění se totiž přiznali pouze zčásti.

Gang podle obžaloby ve velkém obstarával přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu. Podle policie to stačilo na výrobu více než 100 kilogramů této drogy. Tu také obžalovaní vyráběli a prodávali.

Při jejich zadržení loni v červnu policisté a celníci našli také šest kompletních varen pervitinu.

„Žádný z trestů není dohodnut nezákonně, ve všech případech bylo využito možnosti dohodnout se na trestu, který je pod dolní hranicí trestní sazby. Tresty, na kterých jste se dohodli, jsou zcela přiměřené,“ uvedl soudce Martin Lýsek.

Nejvyšší trest vězení na 8,5 roku dostal Antonín Kapl. Adam Kuděla si podle sjednané dohody odpyká 7,5 roku, stejně vysoký trest má Petr Dvořák. Jediné ženě, Jaroslavě Hoškové, soud podle dohody uložil 6,5 roku vězení, stejně jako René Kytkovi.

Poslední ze skupiny Vlastimil Bernát, který byl jako jediný souzený na svobodě, dostal tříletý podmíněný trest.

Obžalovaným, z nich většina má trestní minulost, původně hrozilo za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s psychotropními látkami a jedy až 12 let vězení.

Případ obžalovaných Karla Směšného a Radoslava Žáka soud vyloučil k samotnému projednání, zabývat se jím bude v září. Oba muži dnes u soudu popřeli, že by byli členy organizované skupiny.

Měsíce příprav na zátah

Na jejím odhalení pracovali kriminalisté několik měsíců, zatýkání spustili loni 3. června. Zásah tehdy označili za jednu z nejrozsáhlejších akcí v historii kraje, podíleli se na něm i celníci, vojenští policisté a zásahová jednotka.

Členové skupiny v čele s Antonínem Kaplem podle žalobce nakupovali tablety s obsahem pseudoefedrinu a další chemikálie potřebné k výrobě drogy od lidí z Polska.

Podle kriminalistů šlo minimálně o 35 kilogramů červeného fosforu. „Jde o množství chemikálie, ze které je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu,“ uvedl tehdy ředitel olomoucké kriminální policie Jan Lisický s tím, že nakupovali také jód.

Pervitinem gang zásoboval narkomany z Olomouckého kraje, drogy však putovaly i jinam v zemi.

„Obžalovaní společně od nezjištěné doby, nejméně však od roku 2020, do 3. června 2021 na různých místech ČR se záměrem získat co největší majetkový prospěch vytvořili organizovanou skupinu, která měla rozdělené dílčí úlohy, a to za účelem získaní perzekutorů a chemikálií k výrobě pervitinu,“ uvedl žalobce.

Nákupy se odehrávaly například v Horní Lipce na Orlickoústecku, v Přáslavicích na Olomoucku, v areálu zemědělského družstva v obci Chromeč na Šumpersku či na hřišti v Sudkově na Šumpersku. Další členové podle spisu drogu vyráběli a prodávali.

Na základě tohoto případu odkryla policie v těchto dnech i další organizovanou skupinu výrobců pervitinu ze Šumperska, drogu podle kriminalistů distribuovali na území ČR a Polska. V této věci stíhá policie sedm lidí, jeden z pachatelů je na útěku a policie po něm pátrá.

Kriminálka rozbila gang vařičů pervitinu, jeden z členů je na útěku

Tito obvinění od podzimu 2020 podle šéfa krajské kriminálky Jana Lisického vyrobili nejméně 6,5 kilogramu pervitinu.

„Jeho hodnota na trhu je odhadována zhruba na 13 milionů korun. Cílem policie bylo dotáhnout do konce naprosté rozbití možnosti zásobování českého trhu chemikáliemi potřebnými pro výrobu pervitinu,“ doplnil šéf kriminálky.

9. června 2021

,