ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Pro děti zdravotníků je ve školách Olomouckého kraje připraveno tisíc míst

  • 0
Na hlídání dětí zdravotníků a dalších lidí pracujících v kritické infrastruktuře státu jsou vyčleněny základní školy na celém území Olomouckého kraje. Kapacita, kterou nabízejí, zatím není využitá, čeká se však, že zájem poroste. Připraveno je bezmála tisíc míst.

Připravená místa budou sloužit dětem zdravotníků, hygieniků či pracovníků sociálních služeb, kteří musejí i po uzavření škol chodit do práce a nemohou se starat o své potomky. 

Provizorní třídy, jež už od prvního dne tvrdého protiepidemického opatření vznikly pro pracovníky kritické infrastruktury v každém městě regionu, mají zamezit hlavně hromadnému odlivu lékařů a sester na takzvané ošetřovné (OČR) a tím zabránit kolapsu zdravotnictví.

Kapacita vyčleněné školy se rychle zaplňuje hlavně v Olomouci. Stejně jako během jarní vlny epidemie nového koronaviru padla v krajském městě volba na Základní školu Holečkova.

„V případě potřeby jsme schopni zajistit tři třídy po třiceti dětech. První den jich přišlo devět, ve čtvrtek dvě desítky. Ale v seznamu máme už přes třicet dětí a myslím, že jich ještě hodně přibude. Ne všechny ale budou chodit každý den, lékaři tuto možnost využívají podle směn,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Lenka Bartáková. 

Kromě lékařů se na školu obracejí také zaměstnanci armády nebo sociálních služeb pro seniory.

Na rozdíl od jara, kdy škola děti z různých koutů města a okolních vesnic i vyučovala, dnes jde spíš o družinu. Učitelé už se totiž musejí online věnovat svým kmenovým žákům.

„Distanční výuka se teď bere víc vážně,“ podotkla Bartáková s tím, že „cizím“ dětem se věnují vychovatelky a asistenti pedagoga.

V družině v Jeseníku je k dispozici až šedesát míst

Možnost využít této služby mají i rodiče-zdravotníci v odlehlém Jeseníku. V družině Základní školy Jeseník je k dispozici 60 míst. „První den přišlo šest dětí od první do páté třídy, ozývají se ale i další rodiče,“ uvedl ředitel Dominik Liberda. 

V učebnách se střídají vychovatelé z družiny nebo školního klubu, kteří žákům pomáhají s distanční výukou na jejich školách. „Děti by měly pracovat pod dohledem pedagogických pracovníků víceméně samostatně, ale úměrně svému věku,“ doplnil Liberda. 

I zde převažují děti lékařů a zdravotních sester, službu ale využívají i zaměstnanci hygienické stanice. O děti mají postaráno od 7 do 16 hodin.

Na provozu nemocnic se zavření škol zatím nijak dramaticky neodrazilo. Vedení zařízení ale zůstávají napjatá.

„Nemáme zatím hlášeny masové odchody na ošetřovné, ale situace se může změnit. Od zaměstnanců víme, že jim tento krok způsobil komplikace, které aktuálně řeší,“ sdělila Radka Miloševská, mluvčí společnosti Agel.

Holding provozuje nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku. Ty mají pro školáky svých zaměstnanců krajem přiděleno sedm škol.

Vyčleněných tříd využilo už také asi 40 zaměstnanců Fakultní nemocnice Olomouc, drtivá většina z nich v Olomouci. „I díky tomu není zatím uzavření škol u nás zásadní problém,“ pochvaluje si ředitel FNOL Roman Havlík.

Ve Vojenské nemocnici hlídají i předškoláky

Zatímco na jaře některé nemocnice nabízely hlídání dětí zdravotníků přímo ve svých areálech, dnes tuto možnost nabízí pouze Vojenská nemocnice Olomouc. 

„Jde o skupinu pro předškolní děti s kapacitou čtrnáct míst. Vychovatelé nebo chůvy jsou tam k dispozici od půl šesté ráno až do půl sedmé večer. Služba je určená hlavně maminkám, které chodí na dvanáctihodinové směny,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Svoboda. 

„Snažíme se naše zaměstnance podpořit. Zdravotníků je obecně nedostatek, kdyby je vyřadilo ještě OČR, tak by to nebylo dobré,“ dodal.

Největší kapacitu v náhradních školních třídách nabízí v regionu Základní škola Mohelnice, která může přijmout až 210 dětí. Náhradní školy jsou například i v Uničově, Litovli či Zábřehu.

Odlivu personálu po uzavření škol se nemocnice obávají nejen proto, že přibývá lidí, kteří kvůli vážnějšímu průběhu nemoci covid-19 vyžadují hospitalizaci, ale i z toho důvodu, že nákaza vyřazuje z práce stále víc lékařů a sester. 

V kraji bylo na konci minulého týdne v izolaci na tři sta zdravotníků, nejvíc ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde je jich aktuálně 152. Další stovky zaměstnanců jsou v preventivní karanténě.

Olomouckým zdravotníkům už nabídlo pomoc i Rodinné centrum Olivy. „Současný stav nám znemožňuje realizovat naše projekty, proto chceme své služby nabídnout druhým. S dětmi z prvního stupně se můžeme učit a věnovat se jim,“ vzkázala vedoucí centra Hana Kroupová. 

Zaměstnanci centra a dobrovolníci budou o děti pečovat zdarma. „Chceme být užiteční, ne sedět doma,“ podotkla Kroupová.