ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Autobusy nově vyvezou cyklisty i do Jeseníků, v kraji pojede už sedm linek

  • 0
Milovníky cestování na kole potěší dvě nové cyklobusové linky, celkem jich má v Olomouckém kraji letos jezdit sedm. Cílové stanice neleží jen v Jeseníkách, ale i v Beskydech.

Oblíbenými turistickými autobusy, které převážejí i kola, lze z Olomouckého kraje vyrazit například do Moravského krasu či k hradu Bouzovu. Spoj doplněný cyklistickým přívěsem bude milovníky kol vozit do Jeseníků nebo Beskyd.

Jako první vyjel cyklobus na trase z Prostějova do Jedovnic, dopravce FTL Prostějov poprvé vypravil i linku do Bouzova, který je díky hradu i okolní přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Spoj, který pojme až 26 kol, zastavuje postupně v Olomouci, Mladči, Mohelnici a Lošticích.

Trasy cyklobusů

  • Prostějov – Plumlov – Drahany – Rozstání, Baldovec – Jedovnice. Jezdí každou neděli a o svátcích do 1. října.
  • Prostějov–Olomouc–Sobáčov–Mohelnice–Bouzov. Jezdí každou sobotu do 30. září.
  • Prostějov–Protivanov–Boskovice. Pojede o víkendech a svátcích od 29. dubna do 1. října.
  • Prostějov–Buková–Protivanov. Pojede o víkendech a svátcích od 29. dubna do 1. října.

Podrobné jízdní řády lze najít na webu idsok.cz v záložce Systém IDSOK a sekci Přehled cyklobusů.

Další cyklobusy, které jsou v jízdních řádech označené symbolem kola, vyjedou na konci dubna a milovníky kol vyvezou na Drahanskou vrchovinu.

„Spoje z Prostějova směr Plumlov, Buková nebo Protivanov budou jezdit každý víkend až do 1. října,“ sdělil mluvčí provozující společnosti Arriva Jan Holub.

Jízdné se odvíjí od cen integrovaného dopravního systému kraje. „Cestující s jízdenkou z předprodeje má automaticky zaplaceno a rezervováno i místo pro kolo. Při zakoupení jízdenky u řidiče je dovozné za kolo 23 korun,“ uvádí na svém webu FTL Prostějov. Cyklobusem nicméně mohou jet i cestující bez kol.

Podle ředitele divize FTL – Bus Jiřího Hlocha je o cyklobusy velký zájem, každým rokem počty přepravených lidí narůstají. „Za sezonu je to kolem tří stovek cyklistů,“ nastínil.

Zhruba stejný počet jich přepraví i spoje Arrivy. Využívá je například rodina Veselých z Prostějova.

„Naše malé děti toho ještě tolik neujedou. Cyklobusem se proto necháme vyvézt a pak sjíždíme dolů, je to pro nás všechny moc hezký výlet,“ přiblížila Jana Veselá. Od léta navíc dostupné možnosti rozšíří další nová linka do Jeseníků.

„Cyklopřívěs s kapacitou dvaceti kol včetně elektrokol bude cyklistům k dispozici na trase Olomouc–Rýmařov–Jeseník přibližně od července do září,“ předestřel vedoucí oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů Olomouckého kraje Josef Tetera s tím, že pokud se spoj osvědčí, mohl by kraj koupit pro příští sezonu další cyklopřívěsy.

Další úseky cyklotras

„Cítíme, že cyklobus v Jeseníkách chybí. Cyklopřívěs, který pořídil kraj, půjde zapřáhnout za autobus, a lze tak využít standardní linky, které má nasmlouvané,“ podotkl ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

V horách už v minulosti cyklobusy jezdily, zřídilo je právě sdružení cestovního ruchu. Naposledy ale na oblíbená místa zamířily v roce 2019, neboť byly finančně příliš náročné a provoz končil ztrátou.

Cyklobusem se mohou na oblíbená místa už několik let vozit i obyvatelé Přerova, a to na beskydské horské sedlo Bumbálka a do Bouzova. V současnosti probíhá výběrové řízení na provozovatele, o vítězi má být jasno v nejbližších týdnech.

Milovníci kol by se navíc letos měli dočkat i nových cyklotras. Třeba v Hranicích začala dostavba cyklostezky Bečva, jež vede po pravém břehu této řeky. Pokud půjde vše podle plánu, bude hotovo do letních prázdnin. Cyklostezka vede od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy po soutok s Moravou a měří přibližně 160 kilometrů. V Olomouckém kraji vede přes tři velká města – Hranice, Lipník nad Bečvou a Přerov.

Hejtmanství též počítá s otevřením cyklolávky na Hranicku u Ústí. „Současně je v plánu i zprovoznění cyklostezky Ústí–Hranice. Ke slavnostnímu otevření má dojít 29. června,“ řekla mluvčí Alena Minxová. Cyklisté se dočkají rovněž zhruba kilometrového úseku Mladějovice–Rybníček na Uničovsku.

„Díky němu dojde k bezpečnému propojení v celé délce mezi Uničovem a Šternberkem, kde už byly cyklostezky postaveny dříve. Jde o natolik mimořádnou událost, že cílem bude vyznačit zde regionální cyklotrasu 519, a tím tomu dát značku nejvyšší kvality,“ doplnila Minxová, podle níž se začne letos budovat též úsek na cyklostezce Romže, který propojí Konici s Prostějovem.

Dále se chystají i cyklostezky z olomouckého Černovíra podél železniční trati do Štěpánova či kolem Nového Malína a Dolních Studének.