Po nehodě cisterny s vápencem se do řeky Bělé dostala část převáženého nákladu...

Po nehodě cisterny s vápencem se do řeky Bělé dostala část převáženého nákladu i paliva. Hrozí kvůli tomu úhyn ryb. | foto: HZS Olomouckého kraje

Z převrácené cisterny unikl do řeky vápenec a nafta, rybáři hlásí úhyn ryb

  • 7
K dopravní nehodě, která měla následky pro život v řece Bělá, museli v pátek odpoledne vyjet hasiči, záchranáři a policisté z Jesenicka. V jedné z obcí se převrátila cisterna převážející vápenec a do vody z ní následně unikla jak část nákladu, tak i palivo.

Řidič s cisternou havaroval za zatím nejasných okolností v Adolfovicích, místní části Bělé pod Pradědem.

„Po nehodě zůstala souprava převrácená na boku a do řeky Bělá z ní následně vyteklo zhruba 200 litrů nafty. Kromě toho do vody také uniklo větší množství vápence, který vytvořil na hladině souvislou kašovitou vrstvu. Předpokládaným následkem nehody tak pravděpodobně bude úhyn ryb,“ uvedl v pátek odpoledne mluvčí krajského hasičského sboru Zdeněk Hošák.

Nehoda cisterny

Hasiči podle něj po příjezdu na místo poskytli pomoc zraněnému řidiči, začali řešit vytékající palivo a poté se na řece pustili do budování norných stěn.

„Postavili je v Mikulovicích u splavu, další pak v rámci mezistátní pomoci nachystali polští hasiči u hranic. O celé situaci hasiči také informovali silničáře, starosty zasažených obcí, pracovníky životního prostředí, bezpečnostní radu a rovněž svaz rybářů, jehož zástupci monitorovali následky na ryby,“ shrnul Hošák.

Nafta vytekla do potoka i při další nehodě na Šumpersku

Nehoda v místě komplikovala dopravu, silnice tvořící důležitou spojnici mezi Jeseníkem a Šumperkem byla průjezdná jen jedním pruhem. K vyproštění soupravy vážící i s nákladem zhruba 45 tun, bylo nutné povolat speciální jeřáb, hasiči tak nakonec na místě zasahovali zhruba až do tří ráno.

Podle předsedy místní organizace Českého rybářského svazu v Jeseníku Michala Ondrucha rybáři kvůli havárii monitorovali tok Bělé až k hranicím s Polskem.

„Na líhni, která je necelé dva kilometry pod místem nehody, jsme zaznamenali úhyn ryb, přestože jsme zařízení po havárii rychle odstavili. Celkově šlo v pátek o množství do deseti kilogramů, v sobotu  už jsme naštěstí žádné další větší úhyny v řece ani v líhni neobjevili,“ nastínil Ondruch pro ČTK.

Na severu Olomouckého kraje nešlo v pátek o jedinou podobnou nehodu s únikem chemikálií do vodního toku. Další nákladní vůz totiž havaroval u obce Svébohov na Šumpersku, kde se po vyjetí ze silnice na prudkém srázu převrátil na střechu a následně z něj do potoka vyteklo několik desítek litrů nafty. I zde tak hasiči museli stavět norné stěny a látku zasypat sorbentem.