Česko dluží Polsku kvůli zpackanému narovnání hranice obou států už půl století 368 hektarů pozemků. Některé obce na Jesenicku ale kvůli tomu žijí zčásti v „zemi nikoho“. (Ilustrační snímek)

Česko dluží Polsku kvůli zpackanému narovnání hranice obou států už půl století 368 hektarů pozemků. Některé obce na Jesenicku ale kvůli tomu žijí zčásti v „zemi nikoho“. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Česko stále dluží Polsku kus území, Vidnava proto žije v „zemi nikoho“

  • 271
Příběh, jak se Česko s Polskem nemohou dohodnout na vypořádání 53 let starého územního dluhu, se zdá nekonečný. Češi ho měli srovnat letos, namísto toho je ministerstvo vnitra stále na začátku. Teprve tipuje pozemky. Některým obcím na Jesenicku ale tento stav komplikuje život.

"Celá věc je zatím ve fázi vyhledávání vhodných kompenzačních ploch," potvrdila Denisa Čermáková z tiskového odboru ministerstva.

Jesenicko je přitom neschopností úřadů postiženo nejvíc z pohraničních oblastí v republice, která Polsku dluží celkem 368 hektarů.

Problémy trápí především Vidnavu, které vyměřovači v roce 1958 sebrali velkou část katastru, takže pětina městečka včetně zástavby leží dodnes sice v Česku, ale na polském území.

Starostka Vidnavy Eva Pavličíková minulý týden poslala dopis na ministerstvo vnitra. "Nechceme nic jiného než s tím pohnout. Neskutečně nám to ztrpčuje život," řekla Pavličíková.

Lidé nemohou stavět nebo prodávat domy. Na pozemky nebo stavby v "zemi nikoho" totiž nedostanou ani stavební povolení, katastrální úřad nepřepíše pozemek na jiného majitele, i kdyby prodávající s kupcem měli platnou smlouvu.

Na "polském" území vede i část vidnavské kanalizace. "Když na té části potřebujeme něco opravit, zkrátka ji opravíme. Kdybychom žádali o povolení, nedočkáme se ho," řekla Pavličíková.

S polskými úřady je podle poslance nejhorší domluva ze všech

"Je to naprosto schizofrenní situace. Před lety chtěla Česká republika ty necelé čtyři stovky hektarů Polsku zaplatit, ale to odmítlo. Přitom z pohledu státu nejde o cenné pozemky. Pro obce a lidi v pohraničí ale mohou mít velký význam," řekl jesenický poslanec Jiří Krátký.

Sám vidí celou věc skepticky. "Z vlastní zkušenosti vím, že s polskými úřady je nejhorší domluva ze všech sousedních zemí," řekl.

Právě nedořešení územního dluhu je klíčem pro srovnání absurdit především ve Vidnavě. Desítky hektarů půdy v katastru městečka nemají českého majitele. Patří někomu z Polska, komu pozemky kdysi sebraly tamní úřady, aby je mohly věnovat na srovnání hranice.

V katastru je ale uvedeno "majitel neznámý", protože ho po tolika letech není možné zjistit.

Oba státy se snaží problém s pozemky vyřešit, ale zatím bez výsledku. Přitom první etapa narovnání česko-polského pozemkového dluhu měla skončit už letos. To je ale vzhledem k vývoji nereálné.

Olomoucký kraj svému severu příliš nepomůže. "Můžeme maximálně tlačit na centrální úřady. Jinak jde ta záležitost mimo nás. Kraje jako instituce se v podstatě netýká," řekl náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák.

Pozemky vytipované na Jesenicku na smazání územního dluhu zatím nikdy neuspěly.

Loni se proti vydání 68 hektarů postavila Vidnava a třiadvacet hektarů odmítl dát Javorník. "Pro nás je nemyslitelné, aby se někteří lidé žijící ve městě dostali kvůli tomu do Polska," řekla Pavličíková.

Javorník zase odmítl udělat zásek do česko-polské hranice, kterou kdysi úřady narovnaly.