Prý je stará a bez motivace. Ale Björgenová kraluje

MEDAILISTKY. Z medailí se radují zleva stříbrná Švédka Anna Haagová, zlatá Norka Marit Björgenová a bronzová Justyna Kowalczyková z Polska. | foto: AP

22 2010
Víte, kde na Zemi se vyskytuje největší kumulace medailistů ze zimní olympiády na co nejmenším prostoru? Ten kraj se jmenuje Trondelag, leží ve středním Norsku a žije tu jen 400 000 obyvatel. Přesto odtud vzešlo 7 z dosavadních 11 norských medailí z Vancouveru.

Z Trondelagu pocházejí biatlonisté Svendson a Bergerová, běžec na lyžích Northug a především – Marit Björgenová, už opět norská lidová hrdinka. Žena, kterou odepsali.

Je příliš stará, příliš unavená, bez motivace. Hlas národa byl po výbuchu na loňském mistrovství světa v Liberci tak silný, že ho nemohla neslyšet. Jak umlčet kritiky? Snadno. Stát se královnou zimní olympiády. Přesně to promovaná fyzioložka nyní dělá. Na kontě má dvě zlata i bronz, další tři závody před sebou.

"O takové bilanci jsem si nedovolila ani snít," přiznává.

Její hon za zlatou kořistí ve skiatlonu byl úchvatnou demonstrací síly. Brutální tempo od startu, už na 5. kilometru málem roztrhala pole. Dva kilometry před cílem ujela definitivně. "Před posledním kilometrem mi hlásili: Máš 20 vteřin. Věděla jsem: Nikdo mě neporazí!"

Zajímavá postavička, tahle Björgenová, žena kontrastů. Na pohled zdrženlivá, ale na armádním soustředění vleze do tanku a sama ho řídí. List Dagbladet ji pak přirovnává k G. I. Jane, tedy k filmu, v němž prošla Demi Mooreová vojenským výcvikem.

Pochází z konzervativního venkova, z vesničky Rognes, kde žije všehovšudy 80 obyvatel. Aby se vzepřela konvencím, nechala si v 19 letech udělat piercing v levém obočí, oblíbený u zlaté mládeže v Oslu.

Na lyžařském gymnáziu nebyla nejlepší, ale předpovídali jí: "Bude slušnou sprinterkou." Omyl, milí učitelé. Stala se nejlepší lyžařkou planety na distančních tratích.

Ve Světovém poháru vítězila jako na běžícím pásu, jenže přišla vrcholná akce – a ouha. Na minulé olympiádě v Turíně vyhořela, stěžovala si na bolest žaludku, bronchitidu i velký tlak. V cíli štafety zkolabovala, a tak ji poslali domů, už nebylo z čeho brát.

S Lukášem Bauerem má společné astma, její je však mnohem silnější. Od Světové antidopingové agentury WADA dostala výjimku, smí užívat léky z listiny zakázaných prostředků. Přesto si bedlivě střeží, aby její tělesná stránka vydržela, proto odpískala Tour de Ski. "Jen díky tomu jsem tady tak dobrá."

Po prvním zlatu řekla: "A teď se tu budu bavit." Baví se dalšími medailemi. Aksel Lund Svindal, vítěz super-G, jí pokaždé přijde pogratulovat a povídá: "Ty jsi pro mě ta nejlepší." A až získá třetí zlato, překoná Sonju Henie a bude i nejlepší norskou olympioničkou všech dob.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Martina Sáblíková se raduje s českou státní vlajkou.

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz