Do Vancouveru letí 88 sportovců. Za zlato mohou získat milion a půl

Místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák ukazuje návrh nominace českých reprezentantů na zimní olympiádu 2010 ve Vancouveru. Vpravo je předseda ČOV Milan Jirásek. | foto: Michal KamarytČTK

21 2010
Kapacita jednoho velkého boeingu by byla do posledního místa vyčerpaná. Český olympijský výbor na svém zasedání schválil rekordní výpravu: o medaile se do Vancouveru pojede rvát 88 sportovců, oporou jim bude 94 osob doprovodu = 182 vyslanců České republiky.

Dosud nejnabitější soupiska českých sportovců se objevila na minulé olympiádě v Turíně, kam bylo nominováno 83 jmen.

"Výprava není nejvyšší jen co do počtu členů, ale také medailovými ambicemi," řekl předseda olympijského výboru Milan Jirásek, který tipuje zisk tří až čtyř medailí. Věří především rychlobruslařce Sáblíkové a běžci na lyžích Bauerovi.

olympijský harmonogram

29. ledna: předběžné otevření olympijských vesnic

4. února: letecký přesun převážné většiny sportovců a doprovodu

11. února: letecký charter pro další část výpravy

12. února: slavnostní otevření Českého domu a slavnostní zahájení ZOH

ČESKÉ VRCHOLY HER
Přehled najdete ZDE

28. února: závěrečný ceremoniál ZOH

1. března: letecký charter Vancouver - Ruzyně

Reprezentanti České republiky obsadí všechny sporty s výjimkou curlingu. Nejzkušenějším členem bude bobista Kobian, který jede na svoji pátou olympiádu. Ve výpravě bude 42 olympijských nováčků.

V nominaci je jediný olympijský vítěz, hokejista Jaromír Jágr, který slavil v roce 1998. Medaili z Turína 2006 má ještě běžec Bauer (stříbro) a dalších osm hokejistů (bronz).

Nejpočetnější je parta okolo Vladimíra Růžičky, který do svého hokejového týmu pozval 23 hráčů. "Nemedailové umístění by bylo zklamáním," prohlásil kouč nedávno.

Druhým nejsilnějším sportem je biatlon, s flintou na zádech se po tratích ve Whistleru bude prohánět deset reprezentantů.

Nejskromnější tým, ovšem s největší medailovou nadějí v osobě Martiny Sáblíkové, tvoří rychlobruslařky, které budou pod pěti kruhy bojovat o slávu ve třech. "Doufáme, že nám tento sport udělá velkou radost," přál si šéf výpravy František Dvořák.

Čtyři sportovci stále čekají na šanci v pozici prvních náhradníků, kdyby do 25. ledna některá země nevyužila svoje přidělené kvóty.

Zraněná akrobatická lyžařka Nikola Sudová byla ČOV nominována podmíněně. Do 3. února musí lékaři výpravy dodat zprávu, podle které se rozhodne, jestli bude schopna závodit.

V doprovodu nechybí turínský hříšník Žalčík

Do realizačního týmu byl na přání běžce na lyžích Lukáše Bauera nominován i Květoslav Žalčík, který na posledních hrách v Turíně fatálně popletl soupisku pro mužskou štafetu a byl vyloučen z výpravy.

Mezi doprovodem naopak chybí vedoucí úseku skoku na svazu lyžařů Leoš Škoda, který se svého místa vzdal ve prospěch skokana Borka Sedláka v naději, že závodník tak bude moci zasáhnout do olympijských soutěží. Sedlák jede zatím v roli asistenta trenéra.

Jediným tajemstvím, které se nad olympijskou výpravou vznáší, je pozice vlajkonoše. V Turíně českou zástavu nesla Martina Sáblíková.

Takže tentokrát padne volba na muže? "Tipy mám, ale nesmím ani naznačovat," kroutil se Dvořák. "Řeknu to tradičně v den zahájení ráno. Máme vybrána tři jména, se všemi je to projednáno a shodli se, že to pro ně bude čest."

Na odměny má ČOV v rozpočtu osm milionů

Čeští sportovci budou v Kanadě obhajovat bilanci čtyř medailí z her v roce 2006 (zlato, dvě stříbra a bronz). Rekordní medailový zisk drží hry v Sarajevu, odkud českoslovenští reprezentanti dovezli šest cenných kovů.

Odhad optimistů tentokrát hovoří o možném zisku osmi medailí. Olympijský šampion za medaili získá jeden a půl milionu korun, tedy o 500 tisíc víc než v předchozích letech. O sto tisíc se zvedá prémie za stříbro (700 tisíc) i bronz (400 tisíc).

Pro hokejisty je za zlato připraveno deset milionů korun, za stříbro šest a za bronz tři miliony.

V rozpočtu Český olympijský výbor předběžně počítá na odměny s osmimilionovou rezervou. "V případě úspěchu hokejistů věřím v pomoc našich obchodních partnerů," řekl Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku

Náklady přímo související s českou reprezentací ve Vancouveru dosahují 36 milionů korun, ze tří čtvrtin na tuto částku přispívá stát. V sumě jsou zahrnuty především náklady na dopravu osob a materiálu, transfery mezi sportovišti, pojištění a lékařský materiál.

"Rozpočet na olympijské hry jsme navyšovali o osm a půl milionu," prozradil místopředseda Kejval. "Projevil se rekordní počet sportovců a vzdálenost Vancouveru. Dražší je doprava a přibyly náklady na aklimatizaci." 

olympijská nominace

Akrobatické lyžování 5
Lukáš Vaculík – Nikola Sudová, Šárka Sudová (vše boule), Tomáš Kraus, Zdeněk Šafář (skikros).

Alpské lyžování 7
Ondřej Bank, Kryštof Krýzl, Filip Trejbal, Martin Vráblík, Petr Záhrobský – Šárka Záhrobská, Klára Křížová.

Běh na lyžích 9
Lukáš Bauer, Martin Jakš, Martin Koukal, Dušan Kožíšek, Jiří Magál, Milan Šperl – Ivana Janečková, Eva Nývltová, Kamila Rajdlová.

Severská kombinace 4
Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Aleš Vodseďálek, Petr Kutal jako cestující náhradník.

Skoky na lyžích 5
Martin Cikl, Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka.

Krasobruslení 4
Michal Březina, Tomáš Verner, Kamila Hájková – David Vincour.

Rychlobruslení 3
Karolína Erbanová, Martina Sáblíková (dlouhá dráha), Kateřina Novotná (short track).

Biatlon 10
Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Zdeněk Vítek, Tomáš Holubec – Magda Rezlerová, Gabriela Soukalová, Zdeňka Vejnarová, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová.

Boby 9
Martin Bohman, Ivo Danilevič, Vladimír Hladík, Jan Kobian, Ondřej Kozlovský, Miloš Veselý, Jan Vrba, Jan Stokláska, Dominik Suchý.

Snowboarding 5
David Bakeš, Michal Novotný (snowboardkros), Šárka Pančochová (U-rampa), Petr Šindelář, Zuzana Doležalová (obří slalom).

Hokej 23
Ondřej Pavelec, Jakub Štěpánek, Tomáš Vokoun, Miroslav Blaťák, Jan Hejda, Tomáš Kaberle, Filip Kuba, Pavel Kubina, Milan Michálek, Roman Polák, Marek Židlický, Petr Čajánek, Roman Červenka, Patrik Eliáš, Martin Erat, Tomáš Fleischmann, Martin Havlát, Jaromír Jágr, David Krejčí, Zbyněk Michálek, Tomáš Plekanec, Tomáš Rolinek, Josef Vašíček.

Saně 4
Jakub Hyman, Ondřej Hyman (jednotlivci), Luboš Jíra – Matěj Kvíčala (dvojice).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Tokijská olympiáda se drolí. Kvůli vedru i rozpočtu

Při zimních hrách v Pekingu 2022 uspořádají soutěže lyžařů a biatlonistů v Čang-ťia-kchou, 220 kilometrů od centra her....

Nosková vyjela olympiádu. V mužském pelotonu budou v Tokiu 2020 tři Češi

Před třemi lety český sport až na právnické úrovni řešil vlekoucí se kauzu Martiny Sáblíkové, která nemohla startovat v...

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Už dva roky před hrami v Tokiu sílila varování: olympijský maraton může být kvůli vedru životu nebezpečný. Lékaři...

Nové logo OH 2024 v Paříži spojuje medaili, oheň a Marianne

Logo spojující v sobě zlatou medaili, olympijský oheň a tvář Marianne bude provázet olympijské a paralympijské hry v...

Nejsem korupčník! Znechucený Holm v olympijském výboru radši skončí

Během skvostné atletické kariéry okouzloval švédský střízlík fantastickým odrazem, výjimečnou technikou nad laťkou i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008 vypálila v Pekingu...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od organizačního výboru...

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve Vancouveru dopovala,...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných odhadů zhruba 50...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz