Paráda! Neumannová je konečně zlatá!

Kateřina Neumannová

24 2006
Turín - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Pohádkový závěr má olympijská kariéra Kateřiny Neumannové. Česká běžkyně přidala k pěti olympijským medailím v Pragelatu kov nejcennější - famózním finišem vyhrála závod na 30 km volnou technikou s hromadným startem. Druhá skončila Ruska Čepalovová, třetí Polka Kowalczyková.

"Vůbec tomu nemůžu věřit. Když jsem byla na posledním kopci, doufala jsem ve třetí místo. Tohle je neuvěřitelné. Jsem šťastná!" rozplývala se třiatřicetiletá běžkyně, které jako první k vytouženému olympijskému zlatu gratulovala v cíli dcera Lucie.

Závod jsme sledovali on-line ZDE

"Ale pořádně si to užiju až v momentě, kdy večer v Turíně tu medaili na slavnostním vyhlášení dostanu," dodala po absolvování květinového ceremoniálu.

Dále čtěte: Dcera gratulovala, kouč v lese netušil


Náročný závod absolvovala Neumannová ve velkém stylu. Navzdory doznívající viróze se od začátku držela v popředí startovního pole, na jeho úplné špici se však takticky neobjevovala. "Nechtěla jsem dělat tempo, " přiznala. "Důležité bylo, že jsem se vyhnula na trati kolizím."

V posledním stoupání vykrystalizovala čtyřlenná skupina, ze které však vypadla Norka Steiraová. Do cílové rovinky vjížděla česká běžkyně jako třetí za Polkou Kowalczykovou a Ruskou Čepalovovou, skvělým finišem se přes ně ale přehnala.

"Když jsem viděla, že mi neujíždějí, šla jsem do toho. Ale v posledním kopci před cílem mi moc dobře nebylo," smála se.

Kateřina Neumannová se ziskem šesté olympijské medaile zařadila na druhé místo  v historických statistikách českého sportu.

Nejvíce cenných kovů na olympijských hrách získala Věra Čáslavská (11), třetí je vytrvalec Emil Zátopek.

Prezident gratuloval Neumannové

Prezident republiky Václav Klaus zaslal blahopřání Kateřině Neumannové, která na zimních olympijských hrách v Turíně získala pro Českou republiku první zlatou medaili.

"Milá Kateřino,
jsem nadšen Vaším úžasným triumfem v závodě na 30 km na zimních olympijských hrách v Turíně. Vaše zlatá olympijská medaile je korunou Vaší mnohaleté poctivé dřiny, sportovního umění i lidských kvalit. Za celou fandící republiku Vám srdečně gratuluji a po olympiádě Vás zvu na Hrad, abych Vám mohl popřát osobně."

Václav Klaus

Zlatá medaile je v pořadí šestou v kolekci české běžkyně - dvě stříbrné medaile získala v Salt Lake City 2002, v Naganu 1998 ji pověsili na krk jedno stříbro a jeden bronz.

Na tratích v Pragelatu skončila v úvodním skiatlonu  na 15 km stříbrná, na 10 km klasicky byla pátá.

Před posledním olympijským startem ji trápila viróza, mistryně světa z Oberstdorfu z běhu na 10 km volně však přemohla nejen nemoc, ale také všechny soupeřky.

"Už jsem ve sportu zažila tolik smolných chvil, že jsem to brala v klidu. Tou nemocí jsem se nijak nenervovala. Na ranním rozjíždění to už bylo docela dobré," okomentovala Neumannová své zdravotní trable.

Z dalších českých reprezentantek se nejlépe vedlo Ivě Janečkové, která skončila sedmadvacátá. "Byla to moje první třicítka, takže jsem se toho docela bála, nevěděla jsem, do čeho jdu. V posledním kole jsem už byla unavená, ale myslím, že jsem to celkové zvládla dobře. Chtěla jsem být do třicítky a to se povedlo," radovala se. "Je super, co Káča dokázala, moc jí to přeju," dodala nadšeně.

O čtyři příčky za ní skončila zkušená Kamila Rajdlová. "Byl to těžký závod, i dyž jsem to čekala ještě těžší. S umístěním jsem docela spokojená. Hlavně je ale skvělé, že si tu Katka splnila svůj sen. Bez toho aby vyhrála by asi končila jen nerada."

Helena Balatková - Erbenová dokončila závod na 39. místě.

Výsledky:
Ženy - 30 km volně s hromadným startem: 
1. Neumannová (ČR) 1:22:25,4,
2. Čepalovová (Rus.) -1,4, 3. Kowalczyková (Pol.) -2,1, 4. Steiraová (Nor.) -15,4, 5. Paruzziová (It.) -35,4, 6. Künzelová (Něm.) -36,7, 7. Ševčenková (Ukr.) -42,5, 8. Šmigunová (Est.) -57,1, 9. Zavjalovová (Rus.) -1:03,1, 10. Valbusaová (It.) -1:12,2, 11. Philippotová (Fr.) -1:40,7, 12. Follisová (It.) -2:20,7, 13. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) - 2:50,4, 14. Majdičová (Slovin.) -2:57,1, 15. Jacká (Kaz.) -3:05,1, ... 27. Janečková -5:30,3, 31. Rajdlová -6:13,2, 39. Erbenová (obě ČR) -7:55,2.

Nejčtenější

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Najdete na iDNES.cz