Legendární Aamodt má čtvrté zlato

18 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V superobřím slalomu mužů na ZOH v Turíně obhájil zlatou medaili Kjetil André Aamodt z Norska před Hermannem Maierem z Rakouska. Souboj legend lyžařských svahů sledoval ze třetí pozice Švýcar Hoffmann. Z českých reprezentantů skončil nejvýše Petr Záhrobský na 32. místě.

Ondřej Bank, který zazářil v kombinaci, po pádu olympijský superobří slalom nedokončil. "Do branky jsem najel pozdě, snažil jsem to zachránit a projet čistě, aby se mi nezpříčila lyže, ale nestihl jsem to," řekl Ondřej Bank. "Trápil jsem se na trati až do těžké pasáže, kde jsem vypadl," přiznal lyžař, který původně se startem v Super G nepočítal a jel prý na lyžích, na nichž předtím netrénoval.

Kryštof Krýzl obsadil 34. místo, jen dvě pozice za Záhrobským a byl spokojen s tím, jak projel těžké partie, ale stěžoval si na lyže. "V nejnáročnějších úsecích jsem jel snad v životní formě, ale na rovinách jsem skoro stál, nejely mi lyže," řekl.

Dobrý pocit ze zledovatělých technických pasáží mu však prý dodává sebevědomí pro obří slalom. "Cítím se dobře, snad to prodám v obřáku," řekl.

Pro Aamodta to byla již dvacátá medaile z olympiády nebo mistrovství světa a čtvrté olympijské zlato, celkem má olympijských medailí osm. To se dosud žádnému sjezdaři v historii olympijských her nepodařilo. Norský legendární závodník vyhrál superobří slalom už na olympiádě v Albertville v roce 1992. Ze stejné disciplíny má zlatou
medaili také z kombinace ze Salt Lake City 2002.

Před olympijským superobřím slalomem musel odpočívat, protože ve sjezdu si poranil kolenní vazy a do své oblíbené kombinace nemohl nastoupit. Dal přednost odpočinku a léčení, vynechal i tréninky, což se mu nakonec vyplatilo.

"Je to skvělý pocit, právě kvůli takovým chvílím tento sport miluji," řekl v cíli slyšet Aamodt. "Byl jsem vždycky sportovec - bojovník. A jsem moc rád, že jsem měl to štěstí, být na vrcholných soutěžích párkrát na bedně," narážel na jedinečnou sbírku dvou desítek medailí z olympiád a mistrovství světa.

Mistr světa Bode Miller z USA se ani při třetím startu na olympiádě cenného kovu nedočkal. A to platil za jednoho z největších favoritů. Ale moc chtěl. Po startu trefil jednu z bran čelem, a to ho zcela rozhodilo. Přestože hrozící pád ještě dokázal neuvěřitelně ustát, vyjel z dráhy a závod nedokončil.

Závod výrazně zdrželo počasí. V původním čase od 11 hodin stihlo odstartovat jen sedmnáct závodníků, poslední z nich Bruno Kernen ze Švýcarska na trati zastavil, protože v husté chumelenici ztratil orientaci.

Závod byl nejprve přerušen, a po půlhodinovém čekání dokonce anulován. Výsledky, podle kterých vedl Francouz Dalcin před Kanaďany Osbornem-Paradisem a Kucerou byly smazány a začalo se znovu.

Smůlu měl Dalcin, který svůj úspěch nezopakoval a jízdu vůbec nedokončil.

Výsledky:
1. Aamodt (Nor.) 1:30,65, 2. Maier (Rak.) -0,13, 3. Hoffmann (Švýc.) -0,33, 4. Guay (Kan.) -0,43, 5. Svindal (Nor.) -0,45, 6. Büchel (Licht.) -0,57, 7. Macartney (USA) -0,58, 8. Bourque (Kan.) -0,62, 9. Rahlves (USA) -0,72, 10. Reichelt (Rak.) -0,74, 11. Dénériaz (Fr.) -0,84, 12. Cuche (Švýc.) -0,85, 13. Fill (It.) -0,89, 14. Kjus (Nor.) -1,14, 15. Šporn (Slovin.) -1,19, ...32. Záhrobský -3,05, 34. Krýzl -3,55, 38. Vráblík (všichni ČR) -4,25, 40. Babušiak -4,76, 46. Heimschild (oba SR) -5,93, Bank (ČR) nedokončil.

Nor Kjetil Andre Aamodt triumfoval v olympijském super-G.

Rakouský sjezdař Hermann Maier skončil v olympijském super-G stříbrný.

Český sjazdař Martin Vráblík na trati olympijského super-G.

Nejčtenější

Další z rubriky

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Najdete na iDNES.cz