Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Prošli jsme si peklem. Medaile můžou být pro děti skvělou motivací, říká Kejval

  11:16
Tokio (Od našeho zpravodaje) - Hry v Tokiu ještě ani nezačaly a on už byl pod enormním tlakem kvůli nepovedenému charterovému letu, při kterém se nakazili čtyři čeští sportovci covidem-19. Pak ale předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval s radostí sledoval, jak Češi sbírají medaile. Jednu za druhou. Až se XXXII. olympijské hry staly těmi nejúspěšnějšími v české historii.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na tiskové konferenci 8. srpna 2021 v Tokiu zhodnotil českou účast na končících olympijských hrách. | foto: ČTK

Jaké je vaše hodnocení olympiády v Tokiu?
Nebyla to běžná olympiáda, první odložená v historii. Z důvodů, které všichni znáte. Bylo před ní spousta otázek – jestli ji neodložit ještě o rok, jestli ji úplně nezrušit. Ale průběh her ukázal, že bylo správné, že se olympiáda konala, byť nebyla taková, jakou ji známe. Chyběli diváci, byly tady určité obtěžující procesy, ale na konec to byla dobrá olympiáda, spravedlivá pro všechny, dobrá pro fanoušky po celém světě. Děkuju novinářům, televizím, že ten dojem z her dokázali poslat všem lidem na planetě. Druhá věc…

Český tým na OH 2021

servis iDNES.cz

Povídejte.
Velmi kladně hodnotím, že všichni, kteří přijeli, tak ze sebe vydali maximum. Každý odvedl to nejlepší, co v sobě měl. A oceňuju i ty, kteří do Tokia nedojeli. Třeba Ondra Synek, Zuzka Hejnová, Anežka Drahotová. To jsou sportovci s velkým S, kteří když zjistili, že nemají na olympiádu výkonnost, tak místo, aby sem jeli na dovolenou nebo za zážitkem, řekli ne. Nechtěli hazardovat se svým jménem, což by nemělo být zapomenuto.

Pro Českou republiku jde o nejúspěšnější hry historie. Může to být i dobrá zpráva pro budoucí generaci? Motivace k tomu vrátit ji zpátky ke sportu?
To načasování je ideální. Za měsíc půjdou děti do školy a některé děti už si ani nepamatují, jaký sport před rokem a půl dělaly. Doufám, že na podzim se všechno rozběhne normálně, že se zase vrátí do sportovních klubů. Medaile pro ně můžou být skvělá motivace.

Často se mluví o tom, jak na tom český sport není dobře. Co o stavu českého sportu vypovídá nejúspěšnější olympiáda historie?
Vypíchnul bych resortní centra, ta jsou největším štěstím českého sportu. Zaplaťpánbůh, že je v dnešní době máme – Duklu, Olymp, Victorii. Z velké části je to jejich zásluha. Kolektivní sporty takový systém nemají, pak je pro ně obtížné mít nějaké výsledky.

Momentka z rozběhu na 100 metrů žen na olympijských hrách v Tokiu.

Můžou mít tyto hry i symbolický význam pro celý svět? Že jde podobnou akci uspořádat?
Byli jsme strašně rádi, že se v tom světě plném strachu povedlo udělat takovouto světlou tečku. Byl tady i předseda Světové zdravotnické organizace, podpořil nás, podle něj bylo strašně důležité olympiádu udělat, to nás potěšilo. A máme i první čísla.

Premiové čtení k olympijským hrám 2021

Jaká?
Ukázali jsme světu, že takhle velká akce se uspořádat dá. Vidělo ji na tři miliardy lidí. Alespoň jednu medaili získalo 93 zemí, to jen ukazuje, jak obrovsky se zvyšuje konkurence. Dřív to bylo 30 zemí, teď jich je 93. Přes 250 milionů videí o olympiádě natočily jednotlivé olympijské výbory, novináři, sportovci. Na sociálních sítích posbírala olympiáda přes 2,5 miliard „lajků“. Svět olympiádou žil a já jsem přesvědčený, že to spoustě lidem zlepšilo náladu a dalo jim to víru, že z tohohle marastu může vzejít něco pozitivního.

V hodnocení se pochopitelně nemůžeme vyhnout ani covidové kauze s příletem českých olympioniků do Tokia.
Bylo o ní napsáno hodně, možná i víc než o olympiádě jako takové. Je to obrovská tragédie, kdykoliv jsem viděl v rozpisu plážový volejbal, bylo mi z toho špatně. Těžko jsem to snášel a umím si představit, o kolik horší pocity museli prožívat sportovci. Rozhodně o tom neříkáme: To se stane. Za necelého půl roku bude další olympiáda, kde lze předpokládat stejná, ne-li horší pravidla. Pro nás je velká otázka, jak se to přes všechna opatření mohlo stát. A neřešíme to jen my, všechny větší výpravy měly podobný problém.

Tajemství letu z Prahy do Tokia: kryli sportovce před přísnou izolací?

Jste s někým ve spojení?
Jsme ve spojení s MOV i dalšími výpravami. Chtěli jsme co nejrychleji vydat první materiál, kde byly udělány chyby, abychom zamezili dalším. Těžili jsme z něj ve druhé polovině, informovali jsme kolegy, aby se některých věcí vyvarovali. Ale do dneška nevíme, jak se stalo, že se do letadla dostal nakažený člověk. A nevíme ani s jistotou, kdo byl pacientem číslo 0.

Na český tým ale celá situace měla značně negativní vliv.
Stala se řada věcí, které vnímáme velmi negativně a které neměly dobrý vliv na celý tým. Rozhodně to nechceme zamést pod koberec, chceme to projednat se všemi. Na úterý na 16 hodin už je v Praze k téhle věci naplánovaná tisková konference. Každopádně když se stane malér, nějaká nepříjemnost, ukážou se charaktery jednotlivých lidí. Ukáže se, kdo umí pracovat pod tlakem, a my měli většinu takových lidí. Celou první část olympiády jsme pracovali v podstavu, všichni dvacet hodin denně. Všichni jsme prošli peklem, ale podařilo se nám nakonec udělat skvělé výsledky – zažili jsme nejlepší olympiádu v historii České republiky.

Zasvětili jsme ji Věrce Čáslavské, která mi před osmi lety, když Tokio olympiádu získalo, řekla, že ji bude sledovat seshora a bude nám fandit. Když se ohlédnu, neudělali jsme jí ostudu, dopadlo to velmi dobře, z čehož máme radost. Prožili jsme velké sportovní momenty, které byly orámované sobotním oštěpařským finále.

Už za necelého půl roku mají začít zimní hry v Pekingu. A organizátoři dali jasně najevo, že účastníci buď budou očkovaní, nebo podstoupí třítýdenní karanténu, anebo dostanou čínskou vakcínu Sinopharm. Vážně to bude takto striktní?
O všem se stále jedná velmi intenzivně. Rok a půl v Pekingu nikdo nebyl. Známe stav příprav sportovišť, nemám pochyb, že to dopadne dobře. Ale olympiáda není jen o sportovištích. Nejvíc nás pochopitelně zajímá covid protokol. Zatím to opravdu vypadá na třítýdenní karanténu pro neočkované, bez výjimky. Tahle věc ale musí být změněna, pokud se hry mají konat. Nikdo nemůže nařídit povinné očkování a nevím, který sportovec může zůstat tři týdny v karanténě.

Předseda ČOV Kejval: Šlo o sérii chyb. Prošetříme je a viníky potrestáme

Kdy by se covid protokol mohl objevit?
Měl být už minulou středu. Myslím, že to bude v řádu dnů, týdnů. I když pokud bychom to brali podle Tokia, máme ještě dva měsíce čas. Věříme, že to nakonec bude v přijatelné podobě.

Martin Doktor, šéf české výpravy

a jeho hodnocení olympiády

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor na briefingu během...

„Nejde o to říkat, jestli to byla nejúspěšnější olympiáda, nebo ne. Každá medaile má svůj příběh, svou radost.

Pár lidí na medaile útočilo, ale nepovedlo se to. Celkově máme 26 umístění v nejlepší desítce, což je skvělý výsledek. Musím všem sportovcům pogratulovat a poklonit se jim, protože tady nebyly jednoduché podmínky pro soutěžení. Nesměli se potkávat, museli žít v bublině, nosit všude roušky. Do toho všechna možná opatření, která museli podstupovat. Smekám před nimi.

Máme pár míst těsně pod medailemi. Zatímco v některých případech je to dobrý výsledek, jinde si myslím, že medaile mohla být. Třeba veslaři (Vraštil a Šimánek) musí být se čtvrtým místem úplně spokojení, naopak Pepa (Dostál) s Martinem (Fuksou) na singlech z pátých míst nadšení nebyli. Ale i pátá místa jsou skvělá, když sami víte, kolik dřiny za tím je.

Před hrami jste ze mě tahali tipy, kolik by mohlo být medailí. Nakonec je to lepší, než jste ze mě pod tlakem dostali, takže dobrý.

Velkým příběhem jsou pro mě basketbalisté. Jejich role tady byla naprosto skvělá. Tím, že je to týmový sport, mají určitá pravidla, fungují jinak. Při děkovačce sportovcům, kteří přicházeli do vesnice s medailemi, hráli zásadní roli. Nejenom, že je jich dvanáct, ale jsou vidět, jsou velcí, hluční.

Teď to bude zase těžší, až budeme muset překonávat tuhle olympiádu co do úspěšnosti. Ale takhle to je.“

  • Nejčtenější

Pořadatelé olympijských her v Paříži spustí v prosinci předprodej vstupenek

Pořadatelé olympijských her v Paříži otevřou tento týden pro veřejnost platformu pro předprodej vstupenek na sportovní...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Člen organizačního výboru her v Tokiu čelí podezření z přijetí úplatku

Japonská policie provedla domovní prohlídku u člena výkonné rady organizačního výboru olympijských her v Tokiu....

Tonžští olympionici se konečně vrátili z Tokia. A přivezli domů covid

Zapeklitá a šíleně dlouhá cesta z olympijských her v Tokiu čekala na šest tonžských olympioniků. Skoro tři měsíce byli...

Šokující svědectví Perušiče z Tokia: Lékař radil, jak podfouknout testování

Skeptický přístup k pandemii, hlavní lékař radil, jak zajistit falešnou negativitu testu na covid-19, žádné přiznání...

Medailisté z Tokia stále vyhlížejí miliony. Dočkají se, Zemana už nepotřebují

Česká výprava přivezla z pandemií zkoušené olympiády v Tokiu 11 cenných kovů, z nichž hned čtyři byly zlaté. Slíbená...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...