Bronz pro Čecha s australským srdcem

17 2000
S y d n e y(Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Obrovský osobní úspěch si po měsících příprav a odříkání připsal na své konto český triatlonista Jan Řehula. Po hodině a osmačtyřiceti minutách strávených na trati olympijského závodu v Sydney, proběhl se slzami na tvářích cílem na skvělém třetím místě za vítězným Kanaďanem Whitfieldem a stříbrným Němcem Vuckovicem. Při historické premiéře triatlonu na olympijských hrách o sobě tedy dali čeští reprezentanti vědět, když na slušném třináctém místě navíc finišoval u místní Opery Martin Krňávek. Třetí český zástupce Filip Ospalý pro zranění zad ze závodu odstoupil během cyklistické části.

Samotný závod začal pro českou trojici Jan Řehula, Martin Krňávek a Filip Ospalý velmi dobře a všichni tři byli po plavání  a prvním cyklistickém depu ve vedoucím, asi dvacetičlenném balíku cyklistů.

Bohužel Ospalý si při nasedání na kolo uskřípl zádový nerv, který ho paralyzoval natolik, že musel po třetím okruhu ze závodu odstoupit.

Trať cyklistiky svým charakterem vyhovovala jak Martinu Krňávkovi, tak především Janu Řehulovi: "Mám raději kopcovitou, náročnější trať, než úplnou rovinu. Na jízdu v balíku jsem zvyklý,  i když jsem se většinou pohyboval na jeho konci. Naštěstí při pádu, k němuž přede mmnou došlo, jsem včas zareagoval, popadaným jezdcům se vyhnul, v pohodě si držel své tempo a částečně i šetřil síly."

Menšímu pádu se naopak v samotném závěru cyklistiky nevyhnul pozdější druhý muž v cíli Němec Vuckovic, ale své zaváhání brzy dohnal.

Po průběhu druhým depem byli vpředu asi s minutovým náskokem Francouz Marceau a Stoltz z Jihoafrické republiky, který ale nepatří k nejlepším běžcům.

Skupinu pronásledovatelů, kde byl Řehula čtvrtý a Krňávek kolem dvanáctého místa, vedl Kazachstánec Dimitrij Gaag. Ten ale začal běh velmi zostra a možná i proto mu v závěru docházely síly.

Po prvních pěti kilometrech běhu se začal dopředu posunovat Whitfield a především Vuckovic, s minimálním odstupem před skupinou, v níž byl i Jan Řehula: "Běželo se mi celkem bez větších problémů, snažil jsem se pravidelně dýchat a držet se v přední skupině. Hodně mi pomáhali jak čeští, tak i místní fanoušci, kteří mě dobře znají, protože poslední tři zimy jsem pobýval a závodil v Austrálii. Mnoho užitečného pro mne v posledních týdnech udělal i bývalý cyklista Radek Valenta, s nímž jsme pochopitelně pilovali techniku kola a u kterého zároveň bydlím."

Necelé dva kilometry před cílem vedl s minimálním náskokem Stephan Vuckovic, dvojici Řehula - Whitfield se ale snažil dostihnout Gaag:

"V té chvíli mi zatrnulo, protože vím, jak dobrý je Dimitrij běžec. Ale naštěstí neměl dostatek sil a cíl byl již na dohled." vyslovil své obavy po závodě reprezentační trenér Martin Dvořák.

"Honza vypadal již několik dní před startem psychicky velmi vyrovnaně, natrénováno měl a myslím, že byl oprávněně považován za černého koně závodu." dodal spokojený kouč.

Cíl tedy v historicky prvním olympijském triatlonu přinesl první medaili na letošní olympiádě pro Českou republiku a velké zadostiučinění pro rodáka z Plzně, který začínal původně jako plavec a jehož kariéra triatlonisty byla hned v počátcích ohrožena vážným zraněním nohy.

"V okamžiku, kdy jsem proťal cílovou pásku, vzpomněl jsme si na všechna ta léta dřiny a obětování se, na přítelkyni Barboru a našeho syna Jakuba a byl strašně rád, že se mi podařilo uspět právě zde v Austrálii, kterou považuji za svůj druhý domov."

Výsledky (1,5 km plavání, 40 km kolo, 10 km běh): 1. Whitfield (Kan.) 1:48:24.02, 2. Vuckovič (Něm.) -13.56 vt., 3. Řehula (ČR) -22.62, 4. Gaag (Kazach.) -39.55, 5. Rana (Šp.) -46.86, 6. Stewart (Aus.) -50.50, 7. Marceau (Fr.) -54.01, 8. Hug (Švýc.) -57.28, 9. Lessing (Brit.) -1:00.30, 10. Don (Brit.) -1:04.83, 11. Glušenko (Ukr.) -1:06.15, 12. Raelert (Něm.) -1:07.26, 13. Krňávek -1:13.99, 14. Macedo (Braz.) -1:26.67, 15. Polikarpenko (Ukr.) -1:27.76.

Jan Řehula dobíhá jako třetí do cíle olympijského triatlonu.

Jan Řehula zahajuje závěrečnou fázi triatlonu - běh.

Jan Řehula, již s bronzovou medailí na krku, zvedá na stupních vítězů triumfálně ruce nad hlavu.

Vítěz olympijského triatlonu, Kanaďan Whitfield, krátce po doběhu do cíle závodu.

Start olympijského triatlonu od Opery v Sydney.

Jan Řehula při druhé fázi triatlonu, jízdě na kole.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz