Triatlonista se žraloků se nebojí

1 2000
P r a h a - Miniaturní medailonek s olympijským slibem v sedmi jazycích a lupou připomíná Janu Řehulovi, osmému triatlonistovi světového žebříčku, že se olympijské hry v Sydney blíží. "Dostal jsem ho od doktora házenkářů Jiřího Jesche, vždycky ráno do něj nahlédnu. Člověk pak aspoň ví na čem pracuje," vysvětluje šestadvacetiletý reprezentant. Přitom zatím nemá nic jisté. Triatlonisté, které letos v Sydney čeká olympijská premiéra, si vyjeli tři místa v závodě. Má to však jeden háček - jsou čtyři.

Vedle Řehuly jsou ve hře ještě Martin Krňávek, Filip Ospalý a Martin Matula. Až šestnáctého července doporučí reprezentační trenér Martin Dvořák olympijskému výboru ke schválení vybrané trio.

"Nikdo nemá nic jisté," kličkuje Dvořák, ale na přímou otázku pak přímo odpoví: "Ale Řehy, pokud se mu nic nestane, tak pojede. Výsledky měl letos nejlepší," uzavírá trenér přednominační debatu.

Řehula to chápe podobně. "Tutový to nemá nikdo, ale myslím si, že by bylo férový, kdybych tam jel... v žebříčku jsem nejvýš," uvažuje nahlas.

Kdyby se však nakonec na olympiádu nedostal, jako životní tragédii by to rozhodně nebral. "Jestli by mě to hodně sebralo?" opakuje otázku. "Myslím, že ani ne. Chtěl bych se zúčastnit, ale není to pro mě pupek světa. Mám rodinu," vysvětluje otec půlročního syna, který se jeho snoubence Báře narodil v Austrálii, kde v tréninkovém kempu s triatlonisty různých zemí strávil už třetí zimu.

Triatlonista - magistr, učitel s aprobací tělocvik a angličtina, odpovídá pomalu s rozmyslem a tvrdí, že mu život za oceánem hodně pomohl. "Naučil jsem se brát věci jak jdou. Ne truchlit nad každým neúspěchem - žít plynule. Vychoval mě trénink. To, že jsem nemohl mít vždycky to, co jsem chtěl. Když jsem chtěl být členem té mezinárodní tréninkové party, musel jsem se podřídit, jet tam, kde byli ostatní a podobně. Myslím, že jsem si vypěstoval sebekázeň a disciplinu."

O Austrálii ví Řehula z reprezentační čtveřice nejvíc. Na olympijské trati, která startuje plaváním v moři nedaleko budovy slavné opery, už závodil třikrát. "Mám ji rád, byl jsem tu při Světových pohárech třetí a pátý, teď při mistrovství světa sedmnáctý," uzavírá vzpomínky závodem, který se konal netradičně v úvodu sezony a nikomu z národního týmu se moc nevydařil - on byl nakonec nejlepší.

"Čeká se čtvrt milionu diváků, a je těžko říct, kde se bude rozhodovat. Při plavání můžou být nepříjemné vlny, trať běhu i kola je členitá," vybavuje si, co závodníky v září čeká. "Vyhrát může patnáct lidí, rozhodne načasování formy," říká a zároveň konstatuje, že právě to není jeho nejsilnější stránka, ale věří, že se mu to tentokrát podaří.

Žarloků, o nichž se v souvislosti se závodem hodně psalo, se nebojí. "Občas se používaly blokovací sítě, letos poprvé zkoušeli potápěče se sonary, vysílajícími rušivé zóny pro žraloky, ale asi to tak horké nebude," tvrdí, ale připouští, že tu čas od času loďky rybářů, nebo mořské kajaky, mají se dvou až pětimetrovými vládci moří kontakt. "Loni se vedle dálkové plavkyně při exhibici na dvacet kilometrů objevil pětimetrový žralok. Tak plavbu v půli přerušila a plavala později v ochranné kleci."

Olympiáda je i velkou šancí pro další kariéru. "No, rozhodně ten závod bude pro nejlepší dobře prodejný," říká věcně a ví o čem hovoří. Má zatím dva sponzory, ale s rodinou žije hlavně z toho, co vyhraje na závodech. Po letech, při nichž podle vlastních slov strávil spoustu času na letišti s kufrem v ruce, touží po klidu a po olympiádě chce zakotvit s rodinou v Jižních Čechách. "Chci víc klidu," uzavírá debatu, po které se vydal na soustředění se svým australským týmem do Švýcarska.

K trojici mužů přibylo místo pro jednu ženu a velkou šanci objevit se v prvním závodě, v němž se budou rozdávat na olympiádě medaile, tak má Renata Berková - ovšem podle slov trenéra Dvořáka rozhodne o své nominaci prakticky sama - na evropském šampionátu, který se uskuteční o druhém červencovém víkendu v Nizozmesku.

Autor:

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Najdete na iDNES.cz