Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Biatlonista Moravec, to je poctivec. Vystřelí si v Soči medaili?

  14:00
Kdysi měl mezi biatlonisty přezdívku Janek. Neměl ji rád, připomínala mu zbrklou střelbu, která ne a ne pustit úspěšného juniora k výraznějším úspěchům mezi muži. Uplynulá sezona však ukázala: Ondřej Moravec mezi elitu patří.

RADOSTNÝ FINIŠ. Ondřej Moravec dokončuje závod smíšených štafet, který čeští biatlonisté v Östersundu vyhráli. | foto: Reuters

Usměvavý rychlostřelec zejména při položce vestoje - takový obrázek 29letého závodníka zrodila uplynulá biatlonová sezona.

Na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě dovedl smíšenou štafetu k bronzu. V individuálních závodech byl dvakrát čtvrtý. V Oslu vyhrál poprvé závod Světového poháru.

Trumfy pro Soči

Profily českých nadějí

Seriál vám představí 10 nadějí české výpravy pro olympijské hry v Soči.

Zatím vyšlo:
Eva Samková

Co se však lidem z biatlonového světa vybaví jako první, když uslyší jméno Ondřej Moravec? "Jiskřička, co pořád někde běhá," vzpomíná trenér Vlastimil Vávra, jak ho coby žáčka zahlédl poprvé na tréninku v Letohradu.

"Bezprostřední, mimořádně skromný kluk a pohodář," popisuje ho Jiří Hamza, šéf světového šampionátu na Vysočině, který manažersky pečuje o reprezentanty.

"Velkej poctivec," přidává Tomáš Hermann, svazový mluvčí.

"Osobnost, co vyzrála a jde si za svým cílem. Priority má v hlavě dobře utříděné," shrnuje reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Začátky? Zákaz sportu

Už mezi juniory si všiml toho vytáhlého kluka. "Jeho běžecká výkonnost upoutala okamžitě."

Vávra zaregistroval malého neposedu ještě o několik let dříve. "Dravost mu nechyběla."

Už v mladém věku měl navíc skvěle rozvinutou pohybovou koordinaci. "Na co sáhl, to mu šlo."

Jaký to paradox. Vždyť ten hubený kluk měl od lékařů sport nadlouho zakázaný! V deseti letech mu diagnostikovali Perthesovu nemoc. Kvůli problémům s kyčelním kloubem strávil téměř rok v léčebně, šest měsíců téměř nemohl chodit, byl odkázaný na invalidní vozík.

Ondřej Moravec

Profil olympionika

Narozen: 9. 6. 1984 v Letohradu. 181 cm, 72 kg. Ženatý.

Disciplína: Sprint, stíhací závod, vytrvalostní závod, závod s hromad. startem, štafeta.

Největší úspěchy: 3. ve smíšené štafetě na MS 2013, dvakrát 4. na MS 2013 (vytrv. závod, závod s hrom. st.), 5. na MS 2008 (štafeta)

"Rodiče o něj maximálně pečovali. Vybavuju si, jak mu tatínek rozmíchával rozemleté skořápky s medem, vozil ho do lázní," vzpomíná Vávra, juniorský kouč.

Mladý talent si prosadil návrat na lyže. "Doktor, který mu tehdy sport zakázal, by byl asi překvapený, kam se dostal."

Mezi juniory patřil Ondřej Moravec k nejzdravějším, co se týče pohybového aparátu. Seznam cvičení od fyzioterapeutek dodržoval do puntíku. "Hlídat jsem ho nemusel. Byl samostatnej," tvrdí Vávra.

A že měl třeba zlomenou nohu? "Do Šedivského lomu, areálu v Letohradu, dorazil i se zafačovanou nohou a posiloval," vybavuje si týmový mluvčí Hermann.

"Vždycky byl do sportu zažranej. Odmalička," přidává vrstevník a reprezentační kolega Jaroslav Soukup. "Hodně to prožívá, je snaživej, všechno dělá na sto procent, přidává si."

V juniorské kategorii vytvořili letohradští biatlonisté úspěšné duo, trenér Vávra se tehdy usmíval nad medailovými žněmi dvojice Šlesingr, Moravec. Typově přitom byli každý jiný. "Střelecky Ondra na Michala neměl, musel si to vydřít." Tehdy mu jeho mladická bezprostřednost pomáhala. "Nebyl svázaný zodpovědností, nebál se na střelnici. Věděl, že i po chybách se může prosadit během."

Úspěšný junior musel čekat

Postupně posbíral osm medailí z juniorských šampionátů. Žádný z českých biatlonistů početnější sbírku z této věkové kategorie nevlastní. Jenže pak...

Přechod z juniorů mezi muže před něj postavil velkou výzvu. Z juniorského medailisty se stal čekatel. Utrápený kluk na střelnici. "Nejdřív to všechno pro něj byla zábava, moc o tom nepřemýšlel, šel do toho s velkou chutí a šlo mu to. Ale pak začal hloubat víc a víc," vypozoroval šéf biatlonového svazu Václav Fiřtík.

"Věděl o svém handicapu na střelnici, jenže jak byl zodpovědný, byl i zbrklý. Střílel hrozně rychle, nedokázal domířit, strhával rány na spoušti," vzpomíná Vávra.

V touze po dokonalosti konzultoval mladý závodník problémy s trenéry střelby, zkoušel různé pažby, kohoutky na spoušti.

"Přemýšlel třeba o tom, že mu při střelbě tlačí žebra na plíce a pak špatně dýchá," vybavuje si Fiřtík. Byla ta hloubavost na obtíž? "Znám ho méně než trenéři, ale je to hodně přemýšlivý kluk. Někdy to brzdit může," připouští Hamza.

"Občas jako by se nedokázal dobře odreagovat, vypnout," pozoroval také Vávra. Po třinácti letech spolupráce se s Moravcem rozešli. "Ke konci už to byla trochu ponorka. Potřeboval změnu."

Biatlonista Ondřej Moravec v Ruhpoldingu.
Český biatlonista Ondřej Moravec na trati závodu Světového poháru, který se jel...

Biatlonista Ondřej Moravec v akci.

S Rybářem, koučem reprezentace, si však vytáhlý biatlonista perfektně sedl, profesně i lidsky. Oba jsou maximalisté.

Už před loňskou sezonou Rybář tušil, že by mohl přijít zlom. "V tréninku se to pozná," tvrdí. Jak? "Prostě byl tam, kde měl být."

Trenérovo očekávání se skutečně naplnilo, Moravec se prodral mezi nejlepší. Výborně střílel, skvěle běhal. Ve stopě pokořil i výborného běžce Martina Fourcada z Francie. Také Nor Emil Hegle Svendsen s ním prohrál běžecké souboje a sledoval Čechův finiš s "vyplazeným jazykem".

"Už v juniorech to dělával. Jako by jim chtěl ukázat, že si je namazal," vzpomíná někdejší kolega z juniorské reprezentace Jiří Faltus.

Sebevědomí i pokora

Sebevědomí mu sice narostlo, ale pokoru do stínu neodsunulo. "Sebereflexe mu opravdu nechybí," těší Rybáře. Ani po úspěchu se prý Moravec nijak nezměnil. A také v aktuální sezoně už stál na stupních vítězů, skončil druhý ve sprintu Světového poháru ve francouzském Annecy-Le Grand Bornand.

Biatlonista Ondřej Moravec při sprintu Světového poháru ve francouzském...

Biatlonista Ondřej Moravec při sprintu Světového poháru ve francouzském Annecy-Le Grand Bornand.

Stále spoléhá na svou nejsilnější zbraň: silnou vůli. "Pílí a houževnatostí překonal mnohé, v tom je výjimečný," přidává Vávra. "Fyzické parametry má velice slušné, ale ve sportu rozhodují maličkosti a morálka. A on je psychicky silný," říká Rybář.

Vysloveně krizovou situaci s aktuální jedničkou českého mužského týmu zatím nezažil. A běžné provozní problémy řeší okamžitě. "Ondra se totiž nebojí říct, co si myslí," prozrazuje Soukup. "My chlapi si můžeme povědět všechno na rovinu. Ondra umí být kritický, k sobě i k okolí," dodává Rybář. "Někdy možná až přehnaně, ale on prostě vyžaduje stoprocentní výkon."

Magazín

Moravec na snímcích

Ondřej Moravec patří mezi české sportovce, kteří se fotili do speciálního projektu Těla v rytmu her. Unikátní snímky najdete ve čtvrtek ve speciálním Magazínu DNES + TV.

To platí, ať jde o trénink, přípravu na závody nebo režim mimo závody. "K mediálním povinnostem je vstřícný, ale vše se musí podřídit tréninku," vysvětluje Hermann.

Biatlonové okolí českého reprezentanta se shoduje: v 29 letech je Ondřej Moravec vyzrálým závodníkem.

Odolá však jeho psychika velkému tlaku? Vystřelí si v Soči olympijskou medaili?

Po vyslovené otázce se nejdřív rozhostí ticho. Každý z dotázaných by rád odpověděl pozitivně. Jenže biatlon umí být tak záludný!

Vlastimil Vávra nakonec pronese: "To, kde teď Ondra je, má za odměnu. Málokdo dává sportu co on. Zasloužil by si to."

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr, jenž...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu. Její výši však tamní...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v Soči ovládla závod...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina Sáblíková takřka ještě...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...