Gretzky byl po finále opojen

26 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Šeptal si slova kanadské hymny a pak Wayne Gretzky ucítil, jak se k němu přitulila manželka Janet. Ač Američanka, oblékla se do kanadského dresu s javorovým listem. Krásná blondýnka věděla, že kvůli touze po téhle chvíli býval občas tolik nervózní. Manažer Gretzky se usmál a blaženě zavřel oči. Stál na střídačce v obleku a díval se, jak jeho hokejové mužstvo přijímá zlaté medaile za vítězství nad USA ve finále olympiády.

Vytáhl z kapsy mobil a zkoušel zavolat příteli a bývalému agentovi Miku Barnettovi. Chtěl se s ním podělit o radost.

Takřka celá Kanada slyšela také jeho konverzaci s premiérem Jeanem Chretienem, kterou přenášela televizní stanice CBC. "Wayne, celá země vám aplauduje, blahopřeji," slyšel ze sluchátka. "Děkuji, ale chválu si zaslouží hráči," odvětil.

Už se znovu choval jako "good guy", kladný hrdina. Tak ho svět znal, hokejového rekordmana, nejlepšího útočníka všech dob, člověka s nadhledem.

Až před týdnem udivil ukřivděnou řečí, v níž každého obvinil z nenávisti vůči Kanadě. Teď se objal se zpoceným kapitánem Mariem Lemieuxem a poplácal ho po ramenou. Moc se neměli rádi, v NHL bývali rivaly. Nyní si společně užívali triumf, na který jejich vlast při olympijských hrách čekala padesát let.

Doprovodil křepčící tým do kabiny, v níž však chyběli hlavní hrdinové. Tiskový mluvčí vodil Lemieuxe, Iginlu a Sakika od jedné kamery ke druhé jako cvičené medvědy.

Na tiskovou konferenci Gretzky přišel s obvyklou noblesou a s Janet. Bývalá herečka na sebe hodila koženou bundu s kanadským znakem a usadila se mezi reportéry. Její muž mluvil o tom, jak v pondělí po souboji s Českem vášnivým projevem sňal břímě odpovědnosti z mužstva.

"V zákulisí se na kluky hrnula nepřiměřená kritika, cítil jsem, že nejsou v pohodě. Pak jsem z toho pět nocí nespal." Vážně uvažoval Gretzky tak rafinovaně? Udělal ze sebe kašpara, aby odlákal média a tým se mohl klidně připravovat na čtvrtfinále?

Kanada tomu věří. "Vzal na sebe odpovědnost a nechal nás hrát," poznamenal asistent Ken Hitchcock. Aby dokonale uzavřel tklivý příběh, vylovil Gretzky před žurnalisty z kapsy kanadský dolar, který v průběhu celého turnaje vězel ve středu kluziště haly E Center a přinesl ženskému i mužskému kolektivu olympijské zlato.

"Jeden z pracovníků kanadské společnosti, která tady připravovala hřiště, nechal minci v ledu pro štěstí," řekl Gretzky. "Doufám, že toho člověka nevyhodí. Každopádně já tu minci daruji Hokejové síni slávy v Torontu."

 

Autor:
  • Nejčtenější

Ósakaová si před hrami v Tokiu vybrala japonské občanství

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová se rozhodla zvolit si před olympijskými hrami v Tokiu japonské...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí

Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní olympijský výbor...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos

Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží obhájit nevinu. Ruské...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou medaili ze slalomu....

Norové podali stížnost kvůli dopingu

Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u Sportovního arbitrážního...

Najdete na iDNES.cz